SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ A UŽÍVANIE NÁBYTKU Z MASÍVNEHO DREVA

SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ A UŽÍVANIE NÁBYTKU Z MASÍVNEHO DREVA

Každý kúsok nábytku  z masívneho dreva je jedinečný a unikátny. Drevo je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje a preto je vhodné sa oň aj adekvátne starať, aby nám nábytok poslúžil veľa rokov. Masívny nábytok nie je náročný na údržbu ale je vhodné dodržiavať niekoľko rád a zásad, ktoré môžu ovplyvniť jeho bezchybný stav a životnosť.

 

IDEÁLNA VLHKOSŤ VZDUCHU A TEPLOTA

Masívny nábytok nasáva do seba vlhkosť , čím neustále pracuje. V prípade suchého prostredia môže dôjsť k jeho scvrkávaniu / praskaniu. Je potrebné mu zabezpečiť ideálnu vlhkosť a teplotu. Ideálna teplota je okolo 20 °C a vlhkosť by sa mala pohybovať v rozmedzí  40 – 60 %. 

RADY: pravidelné vetranie, mierny prievan v miestnosti

 

UMIESTNENIE NÁBYTKU

Umiestnenie nábytku tiež podstatnou mierou vplýva na jeho životnosť. Preto odporúčame:

  1. nábytok neumiestňovať tesne pri vykurovacích telesách
  2. nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu
  3. neukladať vlhké alebo mokré predmety na povrch nábytku z masívu

 

Okrem týchto zásad je veľmi dôležitá aj starostlivosť a údržba nábytku z masívu. Je veľmi jednoduchá a nezaberie veľa času. 

Lakovaný nábytok

Údržba takejto povrchovej úpravy nábytku je veľmi jednoduchá. Nábytok treba čistiť vlhkou (nie mokrou!) handričkou, ktorá nepúšťa vlákna a následne ihneď vytrieť do sucha. Na čistenie nepoužívame agresívne a abrazívne prostriedky. Používame spreje, resp. pasty, určené pre lakovaný nábytok. Prostriedok, ktorý sa používa prvýkrát treba preveriť pretretím časti nábytku na mieste, ktoré je menej viditeľné. Prostriedky na starostlivosť o nábytok treba vždy nanášať na handričku – nie bezprostredne na nábytok.
Handrička, ktorou sa bude nábytok ošetrovať by nemala púšťať vlákna. Populárne handričky z mikrovlákna viažu prach, čo môže viesť k nevzhľadnému poškriabaniu. Lepšie sú bavlnené utierky, ktoré sa dajú vyrobiť napríklad z použitého trička.

Voskovaný nábytok

Tento nábytok je pokrytý vrstvou vosku a vyžaduje si omnoho väčšiu starostlivosť než lakovaný. Vosk, ktorý pokrýva povrch dreva je možné ľahko poškodiť teplom, preto nie je vhodné klásť na takýto nábytok horúce predmety. Nábytok treba utierať len SUCHOU handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, prípadne sa môže suchou handričkou aj preleštiť. Nepoužívajte agresívne prostriedky a leštenky, ktoré obsahujú rozpúšťadlá. Snažte sa vyhnúť tomu, aby ste nábytok vystavili vode a vlhkosti. Pokiaľ dôjde ku kontaktu s vodou, povrch ihneď osušte. Následne stačí povrch vyleštiť suchou handričkou. Pre obnovu lesku a odolnosti povrchu odporúčame používať voskové renovačné prípravky. Tieto prípravky môžete aj pri bežnej údržbe. Vosk sa nanáša mäkkou handričkou a po uschnutí sa preleští suchou handričkou.

Olejovaný nábytok

Nábytok, ktorý je ošetrený olejom si zachováva svoje prírodné vlastnosti. Cieľom ošetrenia je tieto prírodné vlastnosti zachovať v najvyššej možnej miere. Nábytok utierajte jemne navlhčenou handričkou (mäkká, ktorá nepúšťa vlákna) s veľmi slabou mydlovou vodou. Nikdy nepoužívajte koncentrované alebo abrazívne prostriedky, ktoré pôsobia agresívne a mohlo by dôjsť k narušeniu a poškodeniu plochy. Nábytok odporúčame natrieť prípravkami pomocou handričky každé 2 – 3 mesiace. 

Maľovaný nábytok

Maľovaný nábytok je vhodné ošetrovať len suchou handričkou. Na čistenie nikdy nepoužívajte agresívne a abrazívne prostriedky ani mokrú handru, pretože by došlo k narušeniu jednotnosti farebnej povrchovej úpravy.


MALÁ RADA NA ZÁVER: Ak ste našli malý škrabanec nebojte sa, máme pre Vás radu. Stačí Vám obyčajná dužina z orecha (vlašského, píniového alebo para). Pretrite škrabanec a pomocou oleja z orecha zvládnete ľahko zamaskovať aj malý škrabanček.

 

Ak dodržíte vyššie uvedené rady a zásady Váš masívny nábytok si budete užívať bez väčších problémov dlhé roky.

Prostriedky, ktoré odporúčame využívať na údržbu nášho nábytku si môžete zakúpiť TU.

© 2022 Bighome.sk - Všetky práva vyhradené