Informácie o produktoch: 0948 405 512

Swipe to the right

4 Pravidlá týkajúce sa farieb, ktoré by mal poznať každý fanúšik dizajnu

4 Pravidlá týkajúce sa farieb, ktoré by mal poznať každý fanúšik dizajnu

Pre interiérových dizajnérov je najobtiažnejšie vybrať si tú správnu farbu. Dôvodom je, že farby môžu byť vrtkavé. Na výber máte tak obrovské množstvo odtieňov a okrem toho je potrebné ich skombinovať v tom správnom pomere. Ak sa vám nepodarí zvoliť správny odtieň a využiť ho v správnej miere, bude pre vás veľmi ťažké dosiahnuť harmonický vzhľad. Našťastie existuje niekoľko pravidiel týkajúcich sa farieb, ktoré môžete využiť na dosiahnutie želaného efektu. Pokračujte v čítaní a zistite ako aplikovať tieto pravidlá v interiérovom dizajne.

color rules

Vďaka pravidlu pomeru 60-30-10 bude vaša izba vyzerať harmonicky a zaujímavo. Fotografia: Photographee.com/Shutterstock

Pravidlo pomeru 60-30-10

Najlepším priateľom akéhokoľvek fanúšika interiérového dizajnu je pravidlo 60-30-10. Bez ohľadu na váš osobný štýl a ako chcete aby miestnosť vyzerala, za pomoci tohto pravidla zabezpečíte správny pomer farieb. V tomto prípade využijete tri farby. Čísla 60, 30 a 10 sa odvolávajú na percentuálne zastúpenie plochy každej farby.

Tu je postup ako to funguje: najprv si vyberiete dominantnú farbu, ktorá bude predstavovať 60 percent plochy miestnosti. Zvyčajne je to neutrálna farba v nenápadnom odtieni, ktorá môže zabrať veľa miesta bez toho, aby pôsobila prehnane. Druhá farba zaberajúca zhruba 30 percent priestoru je o niečo výraznejšia. Nakoniec využijete zvýrazňujúcu farbu, ktorá je najvýraznejšia a predstavuje zvyšných 10 percent priestoru.

Ako príklad si vezmite fotografiu vyššie. V tomto prípade je dominantnou sivo béžová farba, ktorá bola využitá v prípade stien a pohovky. Ako druhá farba bola vybratá čierna, ktorú máme možnosť vidieť v podobe police na knihy, bočného stolíka, vankúšov, jedálenských stoličiek a aj koberčeka. Na koniec ako zvýrazňujúcu farbu máme možnosť vidieť koralový odtieň, ktorý bol uplatnený prí výbere ozdobných vankúšov a črepníkových rastlín.

warm color rule

Využitie teplých a studených farebných odtieňov bude definovať celý priestor. Fotografia: Marina_D/Shutterstock

Teplé verzus studené farby

Termín “teplé verzus studené farby" sa odvoláva na to, kde na kolese farieb sa konkrétny odtieň nachádza. Zvyčajne sa odtiene ako červená, oranžová a žltá považujú za teplé farby, nakoľko sú živšie a plné energie. Avšak aj neutrálne farby ako sú hnedá alebo pálená červenohnedá sú tiež považované za teplé odtiene. Na opačnej strane farbeného spektra sa nachádzajú studené odtiene ako sú modrá, zelená, fialová alebo dokonca sivá farba.

Výber teplej alebo studenej farby v miestnosti určite ovplyvní energiu priestoru. Keďže teplé farby zvyknú v miestnosti vytvoriť radostnú a prívetivú atmosféru, hodia sa do priestorov určených na zábavu. Pouvažujte nad ich využitím v kuchyni alebo jedálenskej miestnosti. Na druhej strane studené farby sú tlmenejšie. Sú vhodné do miestností ako je spálňa alebo kancelária, kde je potrebná pokojnejšia atmosféra.

complementary color rule

Doplňujúce sa farby sa nachádzajú na kolese farieb priamo oproti sebe. Fotografia: Africa Studio/Shutterstock

Doplňujúca farebná schéma

V rámci všetkých pravidiel, ktorí interiéroví dizajnéri využívajú, doplňujúca farbená schéma je považovaná za najjednoduchšie pravidlo. Dôvodom je, že táto farbená schéma pozostáva len z dvoch farieb. Konkrétne ide o odtiene, ktoré sa kolese farieb nachádzajú priamo oproti sebe, čo v realite znamená kombinácie farieb ako modrá a oranžová, žltá a fialová alebo červená a zelená.

Ako máte možnosť vidieť na fotografii vyššie, tieto farebné kombinácie vytvárajú výrazný kontrast, čo znamená, že aj keď bezpochyby obohatia priestor o množstvo energie, je lepšie využiť ich v menšom množstve. Mali by ste ich využiť ako zvýrazňujúce farby a okrem nich využiť množstvo neutrálnych farieb, ktoré by ich vyvážili a poskytli vašim očiam možnosť si oddýchnuť.

analogous color rule

Analógové farby sa na kolese farieb nachádzajú vedľa seba. Fotografia: Photographee.com/Shutterstock

Analógová farebná schéma

Ak máte problém zorientovať sa pri využití kolesa farieb, analógová schéma môže byť ideálnym riešením práve pre vás. V tomto prípade jediné čo je potrebné urobiť je vybrať si centrálnu farbu a potom využiť farby, ktoré sa nachádzajú vedľa nej. To znamená že dve farby budú využité ako hlavné a tretia bude predstavovať ich kombináciu. Ako príklad je trojkombinácia farieb ako je červená, oranžová a žltá alebo červená, fialová a modrá.

Keďže v tomto prípade využívate tri farby, na dosiahnutie pocitu rovnováhy v priestore je veľmi dôležité klásť dôraz na mieru ich využitia. Aby ste to dosiahli, môžete opäť využiť pravidlo pomeru 60-30-10. A pamätajte, že ak chcete dodať priestoru na zaujímavosti, ešte stále môžete využiť viacero odtieňov danej farby.

Zaujímavosťou je, že ak nie ste fanúšikom žiarivých farieb, môžete využiť analógovú farebnú schému za pomoci neutrálnych farieb. Zvyčajne sa tiež označuje ako monochromatická farebná schéma. Jediné čo potrebujete urobiť je skombinovať čiernu, bielu a sivú farbu a dosiahnete tak elegantný a moderný interiér.

ZDROJ: Freshome

6. mája 2019 od Lucia P. #monochromatická farebná schéma, #teplé a studené odtiene, #neutrálne farby V kategórii: Poradňa