Informácie o produktoch: 0948 405 512

Swipe to the right

8 Spôsobov ako navrhnúť viacgeneračný dom

8 Spôsobov ako navrhnúť viacgeneračný dom

Podľa prieskumu spoločnosti Pew žije vo viacgeneračných domoch viac než 64 miliónov Američanov. V posledných rokoch sa vďaka vzrastajúcim nákladom na bývanie a zdravotnú starostlivosť rozhodlo spolu bývať stále viac ľudí, v dôsledku čoho bývajú pod jednou strechou starý rodičia, rodičia aj deti. Aj keď sa spolužitie väčšieho množstva ľudí v jednom dome nemusí zdať ako ideálne riešenie, má to svoje výhody. Či už sú to nižšie výdavky alebo zabezpečenie starostlivosti, bývanie s rodinou je určite plus.

Samozrejme to automaticky neznamená, že sa nenájde aj niekoľko problémov. V prípade navrhovania viacgeneračných domov je najdôležitejšie navrhnúť jeho priestory tak, aby dávali zmysel. Ak máte pri jeho navrhovaní na mysli zachovanie pohodlia, súkromia a prístupnosti, bývanie s rodinou môže byť pohodlné a veľmi praktické. Domy navrhnuté na spoločné bývanie viacerých generácií v podstate znamenajú návrh priestoru, kde môžete žiť s viacerými vekovými kategóriami bez toho, aby ste stratili zdravý rozum. Tu je postup ako na to.

Dostupnosť

Open concept home with patio

Otvorené dispozičné riešenie priestoru je najpraktickejšie. Fotografia: JR-stock/ Shutterstock

Viacgeneračné domy si vyžadujú, aby ste dbali na dostupnosť priestorov. Ak sa vaši starí rodičia v súčasnosti dokážu pohybovať po dome bez problémov, plánovanie do budúcnosti vám uľahčí situáciu v prípade problémov. Vytvorenie priestoru vhodného aj pre invalidný vozík znamená, že aj starší obyvatelia sa budú v tomto dome cítiť vítaní. Otvorené dispozičné riešenie priestoru umožní dostať sa všade bez pomoci. Okrem toho umiestnenie spální tak, aby mal každý jednoduchý prístup k ich súkromným priestorom (pouvažujte nad spálňou pre starých rodičov na prízemí) znamená, že každý člen rodiny získa maximálnu možnú nezávislosť.

Umiestnite spálne na prízemie

Ak budete mať možnosť si vybrať, či umiestniť spálne na prízemie alebo 1. poschodie viacgeneračného domu, vyberte si prízemie. Nielenže budete mať jednoduchý prístup k týmto miestnostiam ako bude vaša rodina časom starnúť, ale vďaka jednej alebo dvom spálňam na prízemí prirodzene vytvoríte priestor pre jednotlivé generácie rodiny. Aj keď budete prirodzene inklinovať k názoru, že všetky spálne by mali byť na poschodí, vďaka spálňam na prízemí získate dodatočné súkromie, kde si členovia vašej rodiny môžu oddýchnuť a zachovať zdravý rozum.

Navrhnite viacúčelové priestory

Guest bedroom with desk

Navrhnite miestnosti, ktoré dokážu plniť viacero funkcií. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Všeobecne platí, že je veľmi jednoduché premeniť spálňu na iný druh miestnosti, ale nie je vždy možné zmeniť ľubovoľnú miestnosť na spálňu. Spálne zväčša vyžadujú mať k dispozícii okno a šatník, takže by ste mali mať túto informáciu na pamäti vo chvíli, keď navrhujete svoj viacgeneračný dom. Ak budete uvažovať o viacúčelných miestnostiach, získate tak väčšiu flexibilitu pri plánovaní do budúcnosti. Z toho dôvodu je lepšie mať namiesto špecificky navrhnutých izieb ako je napríklad kancelária radšej maximálny počet spální, ktoré sa v prípade potreby dajú zmeniť na miestnosť s iným účelom. Týmto spôsobom budete mať vždy dostatok spální, ktoré môžu spĺňať aj druhotnú funkciu.

Zabezpečte dostatok miesta

Ak pod jednou strechou býva viac než len jedna generácia, budete potrebovať dostatok priestoru, aby ste im dopriali súkromie. Ako dosiahnuť aby nikto nemal pocit klaustrofóbie? Uistite sa, že každá generácia rodiny má aspoň jeden obývací priestor venovaný len jej. Povedzme napríklad, že vaši rodičia bývajú s vami a vašimi deťmi v jednom dome. Viacgeneračný dom, ktorý disponuje miestnosťou na hranie, klubovňou a obývačkou poskytuje dostatok miesta na relax pre každého v rodine.

Využite každý centimeter

Bedroom in attic

Každý kúsok priestoru by mal byť venovaný rodine. Fotografia: alexandre zveiger/Shutterstock

Ak v jednom dome žije viacero rodín, záleží na každom štvorcovom centimetri. Pri využití priestoru v dome zapojte svoju fantáziu a určite to bude viesť k väčšej spokojnosti. Pouvažujte nad premenou niektorých menej využitých častí domu ako je podkrovie, suterén alebo dokonca garáž. Pozmeňte účel izby a premeňte odkladací priestor na pohodlné miesto na bývanie. Vždy môžete nájsť miesto na odkladanie vecí neskôr a týmto spôsobom budú mať členovia vašej rodiny viac miesta poskytujúceho im súkromie.

Užívajte si bývanie v apartmáne

Ak ste jedným zo šťastlivcov, ktorý majú možnosť navrhnúť svoj dom od samotného počiatku, požiadajte svojho architekta, aby navrhol apartmán pre každú generáciu rodiny. Vo viacgeneračných domoch je často kameňom úrazu zdieľanie kúpeľne. Takto sa vyhnete mnohým problémom v budúcnosti. Súkromné spálne s priľahlými kúpeľňami pre rodičov a starých rodičov a kúpeľňa pre deti pomôže znížiť nápor na využitie najrušnejších miestností domu.

Ponúknite samostatné vchody

Modern home with stone accents multigenerational homes

Samostatné vchody ponúkajú viac súkromia. Fotografia: ppa/Shutterstock

Ďalším prvkom, ktorý môžete vziať do úvahy pri navrhovaní domu je to, ako každá generácia vstupuje do domu. Pokiaľ nedochádza k prekrývaniu harmonogramov (deti vstávajú skoro ráno do školy a ďalší členovia sa vracajú domov v neskorých hodinách), najlepším riešením je navrhnúť niekoľko samostatných vstupov do domu. Nielenže vďaka tomu obmedzíte chaos a pohyb v danej časti domu počas dňa, ale doprajete tak vašej rodine pocit samostatnosti. Samozrejme že spoločné bývanie znamená, že členovia rodiny spolu strávia pomerne veľa času. Avšak možnosť samostatne prichádzať a odchádzať z domu dopraje každej generácii pocit nezávislosti.

Prispôsobte sa

Či už si navrhujete úplne nový dom od základov, renovujete ho alebo máte v úmysle ho kúpiť, mali by ste si byť vedomí, že dokonalé riešenie neexistuje. Bývanie vo viacgeneračnom dome znamená prispôsobovať sa špecifickým požiadavkám a upravovať vaše bývanie v prípade nevyhnutnosti. Čo vyhovuje jednej rodine nemusí vyhovovať vám a nakoniec môžete zistiť, že vaše návrhy nevyhovujú situácii v reálnom živote. Základom bývania viacerých rodín v jednom dome je otvorená komunikácia a byť prístupný zmenám tak, aby sa každý člen rodiny cítil pohodlne a príjemne.

Viacgeneračné domy sa v prípade amerických rodín stávajú čoraz častejším riešením finančnej situácie. Bývanie s rodinou však so sebou prináša niekoľko výziev. Napriek tomu ak plánujete vopred ako sa vysporiadať s možnými problémami, môžete predísť mnohým konfliktom. Tým, že vo viacgenerečnom dome vezmete do úvahy potreby a súkromie rodinných príslušníkov a prístupnosť priestorov, získate láskyplný domov.

ZDROJ: Freshome

2. mája 2019 od Lucia P. #otvorené dispozičné riešenie, #viacúčelové priestory V kategórii: Poradňa