Informácie o produktoch: 0948 405 512

Swipe to the right

Čo by ste ako nájomca bytu mali a nemali robiť

Čo by ste ako nájomca bytu mali a nemali robiť

Bývanie v prenajatej nehnuteľnosti vám ponúka množstvo slobody, kedy sa nemusíte zaoberať vecami ako sú opravy alebo údržba domu. Nájomcovia zvyčajne nie sú zodpovední za záležitosti ako je kosenie trávy alebo oprava vodovodných potrubí. Možno práve to je dôvodom, prečo podľa neziskovej organizácie National Multifamily Housing Council viac než 111 miliónov Američanov uprednostnilo pred kúpou nehnuteľnosti radšej jej prenájom.

Prenájom ponúka ľuďom pohodlie a nezávislosť, avšak existujú obmedzenia týkajúce sa toho, aké zmeny môžete v danej nehnuteľnosti realizovať. Aj keď sa detaily môžu odlišovať v závislosti od prenajímateľa, predstavujeme vám niekoľko pravidiel týkajúcich sa prenajatej nehnuteľnosti.

Neprežeňte to s natieraním stien

Renting - paint

Pred tým než začnete maľovať steny, uistite sa že vám to majiteľ nehnuteľnosti dovolí. Fotografia: CreativeStusio/Getty Images

“Nájomcovia radi tvrdia, že po sebe zanechávajú krajší priestor, než aký dostali. Niektorí nájomcovia si zasa môžu myslieť že zvýrazňujúca stena natretá krvavo červenou farbou je zdokonalením interiéru," tvrdí Diana Valin, majiteľka a maklérka spoločnosti The Rental Xperts sídliaca v San Diegu v Kalifornii.

Podľa jej názoru je toto tvrdenie len málokedy pravdivé, teda aspoň z pohľadu majiteľa nehnuteľnosti, pokiaľ sa obe strany vopred nedohodli o konkrétnej zmene. “Vo všeobecnosti pre nájomcov platí, že ak počas svojho pobytu chcú niečo v danej nehnuteľnosti zmeniť, musia na to písomne získať povolenie od majiteľa."

Kristie Aylett z Ocean Springs v Mississipi sa zmienila o zážitku jedného zo svojich priateľov, ktorý je správcom nehnuteľnosti, kedy “sa nájomca zbláznil". V tomto prípade si nájomca žiadal povolenie natrieť prenajímaný priestor farbou a odpoveď znela “nie". Každý normálny človek by to pochopil ako zamietnutie žiadosti. “Avšak tento nájomca sa rozhodol nasprejovať farbou drevené kuchynské skrinky a aj pracovnú dosku."

Ak vám prenajímateľ nedovolí natrieť farbou prenajímaný priestor, ešte nie je všetko stratené. Nič vám nebráni natrieť farbou svoj vlastný nábytok a osobné predmety. V skutočnosti budete prekvapení, čo dokážete s trochou farby v spreji.

Neprežeňte to s rastlinami

Renting - customizing landscape

Nepovolené zmeny v záhradnej architektúre môžu viesť k problémom s vaším prenajímateľom. Fotografia: Sebastian Arning/EyeEm/Getty Images

“Niekedy je nájomca názoru, že premena dvora s dômyselne navrhnutým dizajnom na zeleninovú záhradu predstavuje lepšie využitie pozemku," hovorí Valin. Aulett dokonca tvrdí že jej známy pracujúci ako správca v skutočnosti mal problém v tejto oblasti. “Nájomca chcel byť finančne odškodnený – alebo očakával aspoň poďakovanie – za postavenie domu na strome v záhrade za domom. Čo si však neuvedomil bola väčšia zodpovednosť a zvýšenie poistných nákladov pre majiteľov nehnuteľnosti."

Na druhej strane si v prenajatom dome môžete dovoliť pestovať niekoľko (legálnych) rastlín.

Valin k tomu dodáva: “Chceme (prenajímatelia) aby sa naši nájomcovia cítili v danej nehnuteľnosti ako doma, avšak ak chcú počas doby nájmu niečo meniť, kľúčom ako sa vyhnúť neskorším komplikáciám je komunikácia a získanie písomného povolenia od majiteľa pred realizáciou zmeny."

Nerealizujte rozsiahle renovácie

Renting - consult with landlord

Pred realizáciou zmien ich konzultujte s majiteľom. Fotografia: Hero Images/Getty Images

Podľa Valina by vaša nájomná zmluva mala okrem iného špecifikovať riešenie vylepšení nehnuteľnosti a aký je postup pri v prípade odsťahovania. “Majiteľ, ktorý nevedel že ste počas svojho pobytu nainštalovali do všetkých spální stropné ventilátory môže byť nadšený, že ste pridali hodnotu jeho majetku. To však ešte automaticky neznamená, že od neho získate finančnú kompenzáciu za kúpu a inštaláciu ventilátorov v čase, kedy sa sťahujete preč," upozorňuje. Ak sa rozhodnete, že si pri svojom odchode vezmete ventilátory so sebou, budete zodpovední za opravu a premaľovanie stropov.

Zmena skriniek je tiež spôsob ako si môžete svoj priestor prispôsobiť a ako vylepšiť vzhľad kuchyne alebo kúpeľne. Pred akoukoľvek zmenou však určite získajte súhlas od prenajímateľa nehnuteľnosti.

Všetky vaše projekty by si nemali vyžadovať použitie kladiva

Renting - decorating

Pouvažujte na skrášlením priestoru, ktoré si nebude vyžadovať poškodenie stien. Fotografia: chuckcollier/Getty Images

Väčšina majiteľov nehnuteľností vám dovolí zavesiť si na stenu niekoľko obrazov a taktiež si môžete na garniž zavesiť záclony a závesy. S výnimkou týchto prípadov je veľmi dôležité opatrne zvážiť akékoľvek nápady, ktoré si vyžadujú použitie kladiva. Inými slovami, vyškrtnite zo svojho zoznamu nápady na zavesenie nových skriniek to kúpeľne alebo úpravu múrov za pomoci dreveného obkladu.

To však neznamená, že sa musíte vzdať všetkých foriem skrášlenia svojho príbytku. Napríklad ak máte k dispozícii čierne a biele spotrebiče, veľmi jednoduchým spôsobom dokážete vylepšiť ich vzhľad. Pouvažujte nad nálepkami navrhnutými špeciálne na nerezové spotrebiče ako je umývačka riadu alebo chladnička. Na trhu sú dostupné verzie, ktoré sa dajú aplikovať vďaka ich magnetickým vlastnostiam alebo sa dajú jednoducho prilepiť a v jedinom okamihu vám pomôžu vylepšiť váš domov.

Pomoc pri udržiavaní nehnuteľnosti

Renting - maintain property

Udržiavanie nehnuteľnosti v dobrom stave si vyžaduje isté úsilie aj z vašej strany. Fotografia: Westend61/Getty Images

Správca nehnuteľnosti v ktorej bývate zodpovedá za všetky opravy, avšak vy ako nájomca ste povinní informovať vedenie, ak niečo v prenajatom priestore nie je v poriadku. Či už je to kvapkajúci kohútik alebo pokazené ovládanie na sporáku, je potrebné tieto skutočnosti oznámiť čím skôr. Ak sa z malého problému stane závažný a výsledkom šetrenia bude vyjadrenie, že k tomu došlo z dôvodu vašej nedbalosti, ako napríklad kvapkajúca voda z umývačky riadu zničila drevenú podlahu v byte, budete zodpovední za potrebné opravy.

Čo sa týka domácich škodcov, správca danej nehnuteľnosti je zodpovedný za ich odstránenie. Bez ohľadu na to, vy ako nájomca ste povinný udržiavať prenajatý priestor v čistom stave, aby nedošlo k ich výskytu.

Uzavrite poistku

Renter's insurance

Poistka pre nájomcov chráni váš cenný majetok. Fotografia: Asbe/Getty Images

V prípade krádeže, vzniku požiaru alebo poškodenia vodou je správca nehnuteľnosti zodpovedný za samotnú nehnuteľnosť. Avšak vy nesiete zodpovednosť za svoje osobné predmety ako je nábytok, oblečenie alebo elektronika. Okrem toho, ak sa niekto vo vašom prenajatom byte zraní, môžete byť zodpovední za úhradu lekárskeho ošetrenia alebo právne služby. Poistenie nájomcu je múdra investícia vašich peňazí, pretože vás chráni v prípade neočakávaných udalostí. To je aj dôvod, prečo si ju viacerí správcovia nehnuteľností vyžadujú od svojich nájomcov.

Aké sú podľa vás ďalšie pravidlá, čo sa môže a čo nesmie v prípade nájmu nehnuteľnosti? Prezraďte nám svoj názor v komentári nižšie.

ZDROJ: Freshome

11. apríla 2019 od Lucia P. #farba v spreji, #záhrada, #drevené obloženie V kategórii: Poradňa