Magazín

Swipe to the right

Nápady na skrášlenie suterénu

Nápady na skrášlenie suterénu

Či je už váš suterén menší, alebo zaberá celé poschodie vášho domu, existuje množstvo možností ako efektívne využiť tento priestor. Maximalizovať jeho využiteľnosť tiež znamená využiť miestnosť v takej miere, ako je to len možné. To môže znamenať vytvorenie funkčného odkladacieho priestoru pre zriedkavo využívané dekorácie, alebo pridanie využiteľnej rodinnej izby. Tieto nápady pre skrášlenie suterénu vám ponúkajú viacero spôsobov ako môžete vy a vaša rodina žiť a ako využívať daný priestor.

Najprv si premyslite, na čo danú miestnosť potrebujete. Čo by ste urobili radšej, ubytovali by ste v nej návštevníkov bývajúcich mimo mesta, uvoľnili sa s priateľmi, alebo vytvorili herňu pre deti? Nech sú už vaše túžby a potreby akékoľvek, existuje mnoho dekoratívnych nápadov, ktoré vám to pomôžu zrealizovať.

Treba však brať do úvahy skutočnosť, že nakoľko je suterén často krát len nedokončená izba, môže pre vás predstavovať skutočne náročný priestor na prestavbu. Bez ohľadu na to, aký tmavý alebo zlovestný môže byť priestor patriaci suterénu, máme niekoľko nápadov na jeho dekoráciu, ktoré vám pomôžu vytvoriť miestnosť, kde budete radi tráviť svoj čas.

Rozhodnite sa, aké rozloženie priestoru vám bude najviac vyhovovať

Horse Painting Basement

Až si stanovíte svoj finančný rozpočet a ako plánujete využiť daný priestor, musíte si stanoviť pôdorys, ktorý vám pomôže pri realizácii. Ak chcete vytvoriť hosťovskú izbu, potom budete pravdepodobne chcieť pridať aj kúpeľňu a podľa toho aj plánovať. Ak máte k dispozícii rozľahlý priestor, môžete ho rozdeliť na viacero izieb, ktoré budú slúžiť viacerým odlišným potrebám, nech sú už akékoľvek. Aj budete využívať len malý priestor, so správnym plánovaním vám stále môžete slúžiť na viacero účelov.

Použite neutrálne farby

Brown Leather Couch Basement

Silné a odvážne farby dokážu upútať pozornosť a pridať na dramatickosti. Vďaka nim však priestor vyzerá a pôsobí menší. Ak ich využijete v suteréne, môžu spôsobiť, že povala sa vám bude zdať nižšie a z okolitých stien budete mať stiesnený pocit. Namiesto toho sa spoľahnite na svetlé neutrálne farby ako je sivá, šedohnedá a biela, vďaka ktorým pôsobí priestor väčšie. Podobné farby použite aj na väčšie kusy nábytku ako sú police, pohovky a stoly. Farbu a charakter môžete dodať za pomoci doplnkov a prikrývok, ako sú ozdobné vankúše, závesy, koberčeky a vázy.

Zvoľte otvorený koncept

Colorful Bookshelf in Neutral Basement

Ak máte menší suterén, vyhnite sa pridávaniu stien a ponechajte otvorený priestor. Definujte odlišné oblasti alebo zóny využitím farieb a dekorácií, aby váš suterén mohol tak slúžiť viacerým účelom. Napríklad jedna polovica suterénu s pohodlnou pohovkou, rozmerným kobercom a osvetlením so stmievačmi môže slúžiť na oddych pre dospelých. Druhá polovica môže byť remeselnícka časť, kde budete mať veľký robustný stôl, poličky na uskladňovanie a jasnejšie osvetlenie.

Využite svetlo

Warm Lighting in Basement Bedroom

Okná suterénu sú často v porovnaní s ostatnými oknami domu menšie, pretože priestor suterénu je čiastočne alebo úplne v podzemí. Vďaka osvetleniu bude izba nielen vyzerať väčšie, ale jasné osvetlenie vynahradí nedostatok okien. Zabudované osvetlenie šetrí priestor, aj keď naň nemusíte mať dostatok stropného priestoru (alebo finančný rozpočet) aby ste ho využili. V tom prípade radšej využite nástenné svietidlá, stolné lampy a stojace lampy. Aby ste odrazili svetlo do priestoru, strategicky rozmiestnite v izbe zrkadlá.

Vytvorte riešenia pre odkladanie

White Cabinet Office Corner

Aj keď suterén môže slúžiť vyššiemu poslaniu, všeobecne často skončí ako priestor na odkladanie vecí. Využite v suteréne police a skrinky a uistite sa, že skladovacie jednotky siahajú od podlahy až po povalu, aby ste maximálne využili dostupný priestor. Kupujte nábytok, ktorý môže slúžiť dvom účelom, ako napríklad pohovky s ukrytým skladovacím priestorom alebo bočné stolíky so zásuvkami. Vyhraďte jeden koniec vášho suterénu len uskladňovaniu a to jeho ukrytím za stenu v rovnakej farbe ako okolité steny, ktorá siaha od podlahy až po povalu.


zdroj: freshome

15. októbra 2015 od Lucia P. #funkčného odkladacieho priestoru V kategórii: Inšpirácie