5 Prekvapujúcich vecí, ktoré som objavila počas dovolenky v malom domčeku

Pobyt v hoteli s mojou rodinou – manželom, troma deťmi a naším springer španielom – nie vždy spĺňa moju predstavu dovolenky. Povedzme si pravdu: väčšina hotelových izieb je zariadená len absolútne nevyhnutným vybavením. Z toho dôvodu, aby sme si mohli užiť skutočný relax a pokojný spánok, preferujem prenájom apartmánov alebo domu. Minulú jeseň som sa rozhodla namiesto rezervácie apartmánu vyskúšať si na víkend pobyt v malom domčeku.

Nebudem vám klamať, tento pokus bol mojím menším žartom pre rodinu. Môj manžel architekt sa už dlho sťažuje na trend maličkých domov. Pri svojom navrhovaní domov kladie dôraz na rodinný životný štýl a podľa jeho názoru vyzerá väčšina projektov malých domčekov lepšie na papieri, než v skutočnosti. Keď zistil, že som nám rezervovala takýto domček pre našu dovolenku, len prekrútil očami a bola som pripravená na výrok “hovoril som ti to".

To čo sme počas tohto trojdňového experimentu objavili ma prekvapilo. Zistili sme, že bývanie v malých priestoroch nie je pre každého, ale nie je to až tak šialené ako sa zdá. Tu je päť vecí, ktoré som sa naučila a ktoré som nemohla pochopiť, pokiaľ som v malom dome nestrávila nejaký čas.

Ich dispozícia nie je vždy ideálna

Rustic tiny house

Dispozícia malých domčekov môže byť zvláštna. Fotografia: The Tiny House Project

V prvom rade uvediem nevýhody tohto bývania. Aj keď bol náš domček šikovne navrhnutý a maximálne využil každý centimeter priestoru, napriek tomu jeho dispozícia nebola ideálna. Keďže majitelia chceli zachovať plne vybavenú kuchyňu v celom rozsahu, plnohodnotná chladnička je umiestnená presne oproti dverám kúpeľne. To v realite znamená, že ak ste mali otvorené dvere chladničky, vôbec ste nemohli prejsť kuchyňou. Takže ak sa snažíte využiť štandardné spotrebiče a skrinky, čo sa týka vášho vysnívanej dispozície, budete musieť urobiť zopár ústupkov.

Vonkajší priestor je všetkým

Tiny home with deck

Považujte vonkajší priestor sa súčasť plochy domu. Fotografia: Sol Haus Design

Nakoľko malé domčeky skutočne disponujú obmedzeným priestorom, prostredie vonku sa stáva o to dôležitejším. Počas dovolenky sme zistili, že trávime oveľa viac času hraním vonku. Pobyt vo vnútri s troma aktívnymi deťmi (a hyperaktívnym psom!) by vyústil do ponorkovej choroby – a pravdepodobne niekoľkých rozbitých lámp. Ak seriózne uvažujete o malom domčeku, v tom prípade jeho poloha a stavebný pozemok budú oveľa dôležitejšie než ako je to v prípade tradičného domu. Ak by ste postavili malý domček na hociktorom dostupnom pozemku, mohlo by to pre vás znamenať, že ostanete uväznený vo vnútri – a to môže viesť k poriadnej ponorkovej chorobe. Skvelá veranda, priestranný pozemok a príjemné posedenie vonku výrazne spríjemnilo náš pobyt v malom dome.

Budete musieť pristúpiť ku kompromisu

Tiny A-frame home

Možno budete musieť v prípade výšky stropu urobiť kompromis. Fotografia: Sol Haus Design

Nie je žiadnym tajomstvom, že bývanie v malom domčeku zahŕňa veľa kompromisov. V podstate zamieňate vysoké náklady na údržbu domu za úžitkovú plochu a jednoduchší životný štýl. Napriek tomu ma niektoré kompromisy dosť prekvapili, pretože som si neuvedomovala, ako vyzerá každodenný život v malom dome. Ako príklad si vezmite pranie bielizne. Nedostatok priestoru v malých domoch znamená, že nemáte kam umiestniť práčku a sušičku. Ďalším kompromisom je, že niektoré časti domu sú pre normálnych dospelých jednoducho primalé. Náš dom mal podkrovný priestor na spanie, ktorý bol ideálny pre deti, avšak nemyslím že by bol vhodný pre dospelých. Môj manžel meriaci 1,8 metra sa ani len nepokúsil vyjsť na poschodie.

Sú skvelé pre rozvýjanie spoločenských vzťahov

Tiny mountain home exterior

Malé domčeky podporujú susedské vzťahy, čo v prípade iných domov chýba. Fotografia: Steiner Art and Design

Svoj malý domček sme si prenajali spolu so skupinou našich priateľov. Náš dom bol súčasťou komplexu pozostávajúceho z viacerých malých domčekov, ktoré boli od seba vzdialené len pár metrov. Z toho dôvodu to bolo ideálne riešenie pre ubytovanie väčšej skupiny ľudí, nakoľko každý mal svoj vlastný priestor a pri tom nebol tak vzdialený, ako je to pri bývaní pri hotelových izbách. Bolo pre nás skvelým zážitkom len tak si založiť oheň a spoločne si pripraviť večeru. Preto si viem tieto malé domčeky veľmi dobre predstaviť ako prostriedok na budovanie spoločenských a susedských vzťahov. Teda pokiaľ máte radi svojich susedov, samozrejme.

Nie je vhodný na zabávanie spoločnosti

Tiny home interior

Stiesnené priestory znamenajú málo miesta na zabávanie hostí. Fotografia: The Tiny House Company

Na posledný deň dovolenky sme si naplánovali grilovačku, ktorá nám však kvôli zlému počasiu nevyšla. Nič sa nestalo, len sme sa presunuli do vnútra. Aký nastal problém? Malé domčeky neponúkajú k dispozícii typické množstvo priestoru a pohodlia, aké by ste od nich pri zabávaní hostí očakávali. V skutočnosti naša večera v tú noc vyzerala viac ako hranie hry Tetris, nakoľko deti sa najedli v podkroví a dospelí sa striedali pri malom gauči. V tej chvíli som si uvedomila, že malé domčeky pravdepodobne nebudú vhodnou voľnou pre ľudí, ktorí radi hostia spoločnosť. Samozrejme že môžete zábavu presunúť vonku, avšak ak sa niečo pokazí, nemáte k dispozícii záložný plán. Viem si predstaviť ako sa pre niektorých ľudí v dôsledku tejto prekážky môže zmeniť ich celkový životný štýl.

Nakoniec môžem len skonštatovať, že som týmto zážitkom bola celkom milo prekvapená. Ak by som mala na výber mať svoj vlastný malý domček, alebo vtesnať všetkých členov rodiny do hotelovej izby, zvolila by som si domček. Aj keď disponujú zhruba rovnakou rozlohou, malé domčeky sú dômyselne navrhnuté a efektívne využívajú každý centimeter tak, aby vám poskytli pohodlie domova. A čo viac, môj manžel nakoniec uznal, že po niekoľkých úpravách môžu malé domčeky predstavovať reálnu možnosť bývania, najmä ako dom na strávenie dovolenky.

Tak sa zdá, že aj malé priestory môžu mať výrazný vplyv, aj keď to bolo len na víkend.

ZDROJ: Freshome