5 rád, ktoré vám pomôžu pri výbere firmy na rekonštrukciu domu

Najať si firmu na rekonštrukčné práce môže byť niekedy až zastrašujúcou skúsenosťou. Koniec koncov, občas sa zdá, že máte tak veľké množstvo možností ako je hororových príbehov o rekonštrukcii domov. Otázkou zostáva, ako si má človek poradiť, aby našiel pre svoj projekt tú pravú firmu.

Ak sa pripravujete na rozsiahlu rekonštrukciu, sme tu pre vás aby sme vám pomohli. Dali sme pre vás dokopy zoznam rád nápomocných pri výbere vhodnej firmy, ktoré vám garantujú, že realizácia vášho projektu bude príjemnou skúsenosťou od začiatku až do konca.

Fotografia: Meditch Murphey Architekti

1. Urobte si prieskum

To platí pre oba prípady, pre samotný projekt aj pre osoby, ktoré si najímate na prácu. Čo sa týka rekonštrukcie, určite potrebujete mať jasnú predstavu ako má výsledok projektu vyzerať a taktiež realistický rozpočet, ktorý ste ochotný na rekonštrukciu minúť.

Čo sa týka dodávateľskej firmy, mali by ste sa zamerať na osoby, ktoré dokážu preukázať, že majú skúsenosti s obdobným projektom, v ideálnom prípade poskytnúť odporúčania a ukážky svojej práce. Rovnako by mali byť akreditovaní a poistení.

Fotografia: Normandy Remodeling

2. Absolvujte pohovory s viacerými firmami

Ak ste našli dvoch alebo troch dodávateľov, ktorí sa zdajú schopní odviesť prácu, budete potrebovať absolvovať s nimi pohovory. Položte im otázky či už niekedy realizovali projekt takéhoto rozsahu, či budú schopní zabezpečiť potrebné stavebné povolenia a aké sú ich odhady ohľadom doby realizácie.

Pri pohovore pozorne počúvajte ich odpovede a všímajte si ich sebaistotu a profesionalitu. Nakoľko dodávatelia budú často navštevovať váš dom, určite chcete vybrať niekoho, z koho budete mať dobrý pocit a kto je schopný úspešne odviesť svoju prácu.

Fotografia: John Dancey

3. Získajte cenovú ponuku

Po ukončení pohovorov a výbere vhodného kandidáta sa pokojne spýtajte na cenovú ponuku projektu. Tá by mala zahŕňať náklady na materiál potrebný na rekonštrukciu, ako aj odhadovanú cenu práce.

Pamätajte, že najnižšia ponuka nemusí byť vždy tou najlepšou možnosťou. Urobte si prieskum ohľadom toho, koľko môže rekonštrukcia podobná vašej stáť. Uistite sa, že vezmete do úvahy také faktory ako sú skúsenosť a dostupné ukážky predchádzajúcej práce dodávateľa. Niekedy vyššie prvotné náklady stoja za to, ak to znamená bezstarostnú realizáciu projektu a bezproblémový obchod.

Fotografia: Normandy Remodeling

4. Dajte všetko na papier

Po tom čo si vyberiete vhodného dodávateľa, o ktorom si myslíte že sa najviac hodí na túto prácu, uistite sa že podmienky ich cenovej ponuky uvediete do právne záväznej zmluvy. Táto zmluva by mala zahŕňať body ako je rozvrh platieb a kroky procesu, podľa ktorých by sa malo konať v prípade zmien podmienok originálneho projektu. Nemali by sme zabudnúť, že dokument musí byť podpísaný oboma zmluvnými stranami.

Aj keď nikto nechce myslieť na problémy, tým že máte podpísanú a uzavretú zmluvu máte cestu k právnemu riešeniu v prípade, že sa niečo stane počas vašej prestavby. Majte na pamäti, že skutočný profesionál chápe, že mať zmluvné podmienky v písomnej forme slúži na ochranu oboch zmluvných strán.

Fotografia: Case Design

5. Buďte flexibilný po určitú hranicu

Nanešťastie, rekonštrukcia domu nie je presnou vedou. Dokonca aj ten najlepší dodávateľ narazí na nečakané problémy vo chvíli keď otvorí steny, alebo celý proces prestavby sa môže predĺžiť v dôsledku nepriaznivého počasia. Majitelia domov by preto mali očakávať nejakú rezervu ohľadom finančného plánu a času realizácie.

Avšak aj tu si musíte stanoviť nejaké hranice. Ak dodávateľ, ktorého ste si najali neustále odsúva váš projekt bokom v prospech iných projektov, alebo preukázané náklady nedávajú žiaden zmysel, nebojte sa a nájdite si inú firmu, ktorá dokáže dokončiť prácu.

Výber tej správnej firmy na rekonštrukciu je vždy dôležité rozhodnutie, neznamená to však, že je to nemožné. Dali sme pre vás dokopy zoznam návrhov ako postupovať pri výbere firmy na rekonštrukciu a urobiť tak rozumné rozhodnutie. Veríme, že práve tieto rady vám umožnia vybrať si toho správneho dodávateľa, ktorý sa bude najviac hodiť na realizáciu vášho projektu.


Aké sú vaše rady pri hľadaní správnej firmy na rekonštrukciu domu?

ZDROJ: Freshome