7 Vecí, ktoré treba skontrolovať pri kúpe nového domu

Hľadanie a kúpa nového domu znamená všímať si viac než len čerstvý náter farby, ale aj zisťovať, či nie sú potrebné veľké opravy alebo či stavba nemá iné, skryté závady.

Zaiste, je pravdepodobné že počas inšpekcie nájdete niekoľko problémov, avšak je obozretné skontrolovať dom pred tým, ako predložíte predávajúcemu svoju ponuku. Ak nájdete problém, to ešte neznamená, že nemôžete dom kúpiť. Budete mať aspoň lepšiu predstavu koľko ponúknuť a rozhodnúť sa s čím môžete žiť. Nový dom predstavuje veľkú investíciu a vy sa koniec koncov len chcete presvedčiť, že sa váš dom snov nezmení na dom hrôzy.

Age of your roof

Vek a stav strechy vášho nového domova je kľúčom k pochopeniu, aké predpokladané náklady na údržbu môžete očakávať v budúcnosti. Zdroj: Peter Zimmerman Architects

1. Poškodená strecha

Prvá vec, ktorú by ste mali o svojom potenciálnom dome vedieť, je vek a stav jeho strechy. Realitný agent by mal mať túto informáciu k dispozícii. Pri prehliadke domu vizuálne skontrolujte stav strechy. Pozrite sa či má poškodené alebo chýbajúce šindle, hrdzavé časti, mach alebo špinu a iné zvláštne sfarbenia, ktoré vás budú znepokojovať. Poškodená strecha môže vážne ovplyvniť interiér aj exteriér vášho domu. Ak máte pochyby, informujte svojho realitného agenta, aby ich mohol prediskutovať s majiteľmi domu, až sa budú dohadovať o vašej ponuke.


Ak bude v dome vykonaná inšpekcia, uistite sa vykurovací a chladiaci systému podstúpi dôkladnú prehliadku. Fotografia: Superior Living by Design

2. Výkon vykurovania a chladenia

Len málo vec je horších ako potrebovať klímu alebo teplo a nemať ich. Z toho dôvodu určite skontrolujte, či vykurovací a chladiaci systém správne funguje. Spýtajte sa na vek systému, vyskúšajte ho vypnúť a zapnúť, prezrite si prívodné rúry a ak je možné skontrolujte, či filtre pevne sedia. Nezabudnite sa tiež pozrieť vonku. Skontrolujte zvuk vychádzajúci zo zapnutej chladiacej a vyhrievacej jednotky. Pozrite sa, či na zariadení nenájdete hrdzu alebo špinu. Ak ste s prvotnou prehliadkou spokojní, venujte pozornosť inšpekčnej správe. Váš inšpektor otestuje systém a poskytne vám viac detailnejších informácií.

Ak ste názoru že bude treba vymeniť celý systém, váš miestny predajca vykurovacích a chladiacich systémov vám bude vedieť vypracovať cenovú ponuku za inštaláciu, prácu a vybavenie. Ak potrebujete vymeniť akékoľvek zariadenie, možno dokážete presvedčiť majiteľa domu, aby vám znížil predajnú cenu o patričnú sumu.


Dobrou nápovedou pri kontrole domu, o ktorý máte záujem, sú veci ako netesniace batérie, sprchové hlavice alebo dôkaz úniku vody ako sú škvrny na strope. Fotografia: Kitchens By Clay

3. Poškodenie vodou

Keď ste vo vnútri domu, všímajte si aj škvrny od vody, ktoré môžete nájsť na strope. Skontrolujte priestor pod umývadlom v kuchyni a kúpeľni a vyskúšajte vodné batérie a sprchy. Okrem toho budete určite chcieť skontrolovať suterén, garáž a technické priestory. To všetko vám môže naznačiť minulé alebo budúce problémy s nedostatočným odvádzaním vody, ktoré by mohli viesť k záplavám. Vonku sa zamerajte na zvažujúce časti pozemku, stojacu vodu, kanály odvádzajúce vodu a stopy po vode na základoch. Aj keď v danej dobe nemá dom žiadne problémy s vodou, je dobré vedieť o problémoch v minulosti a čo vás môže prekvapiť v budúcnosti.


Dobrým indikátorom možných problémov so statikou, s ktorými sa môžete stretnúť v budúcnosti, sú základy stavby. Fotografia: Keuka Studios

4. Problémy so statikou

Ak vážne uvažujete o kúpe domu, určite skontrolujte jeho základy. Poprechádzajte sa okolo domu a pozrite si aj jeho suterén, či nenájdete trhliny alebo iné nedostatky. Váš inšpektor vám taktiež podá podrobnú správu v prípade, ak mám dom problémy so statikou.


V kuchyni sa namiesto viditeľných vylepšení zamerajte na jej vybavenie a na to, či sú v dobrom stave aj elektrické vedenie a elektrické zástrčky. Fotografia: SOD Builders

5. Fungujúce zariadenie a elektrické zásuvky

Nedovoľte kozmetickým úpravám odvrátiť vašu pozornosť od vážnejších problémov, najmä ak ide o čerstvo vymaľovanú kuchyňu. Pozrite sa na všetko zariadenie a uistite sa, že je v dobrom stave. Zapnite sporák, vyskúšajte umývačku riadu a nazrite do chladničky. Pozrite sa na uzemnené elektrické zásuvky v kuchyni a kúpeľni — to sú tie s červeným a čiernym tlačidlom. Taktiež sa pozrite na skrinku s ističmi a môžete aj niekoľko z nich vyskúšať. Ak má byť tento dom vaším novým domovom, určite sa budete chcieť uistiť, že všetko správne funguje.


Pri pohľade na okná sa okrem krásy vonku zamerajte na to, aby boli všetky okná funkčné v prípade núdze. Fotografia: The Sitting Room Studio

6. Fungujúce okná

Je to síce jednoduchá záležitosť, ale skontrolujte vo svojom novom dome všetky okná, aby ste sa uistili, že sa dajú dobre otvárať. Je to dôležité nielen z dôvodu bezpečnosti pri požiari, ale aj kvôli vášmu pohodliu počas horúcich dní. Požiadať majiteľa domu, aby ich dal opraviť údržbárovi je skutočne jednoduché.

7. Hmyz a škodcovia

Počas dňa možno neuvidíte žiadne škodlivé zvieratá, avšak všimnite si kúty a skrinky, či v nich nenájdete myší trus alebo pozostatky po šváboch. Znova, tento problém sa dá jednoducho vyriešiť. Môžete požiadať majiteľa domu, aby do vašej zmluvy zahrnul ošetrenie domu proti škodcom.

Vďaka pochopeniu možných problémov môžete byť pri kúpe nehnuteľnosti sebaistý. Zároveň vám to umožní užívať si váš nový domov bez zbytočného robenia si starostí, aké problémy na vás môžu čakať neskôr. Bude už len na vás sa rozhodnúť, či nájdené nedostatky sú natoľko závažné že odstúpite od kúpy, alebo ich budete vnímať ako príležitosť získať svoj nový domov za lepšiu cenu.

ZDROJ: Freshome