9 Omylov bežných pre malé priestory

Pokiaľ ide o navrhovanie a zariadenie malých priestorov, väčšina ľudí pozná základné pravidlá. Uprednostniť svetlé farby a zabezpečiť, aby sa nábytok hodil svojimi mierami do priestoru. Avšak aj keď sa snažíte maximálne využiť každý centimeter malého priestoru, môžete tým dosiahnuť presný opak. Pri zariaďovaní menších priestorov by ste mali uvažovať aj o netradičných možnostiach. Prečítajte si tento článok a vyhnite sa väčšine omylov týkajúcich sa malých priestorov.

Minimal home with bookshelf

Zariaďte si odkladacie priestory, ktoré skutočne potrebujete. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Príliš veľa odkladacieho priestoru

Ak pracujete s malým priestorom, akýkoľvek úložný priestor príde vhod. Potrebujete priestor, kde všetky veci budú mať svoje miesto a poriadok, však? Avšak ak to preženiete s riešeniami ako sú krabice a košíky na odkladanie vecí, v konečnom výsledku bude miestnosť pôsobiť menším dojmom. Držte sa len tých riešení odkladacieho priestoru, ktoré skutočne potrebujete a ktoré môžete ukryť pod nábytok tak, aby nebol na očiach.

Menší nábytok

Je veľmi dôležité vybrať si nábytok, ktorý sa veľkosťou hodí do miestnosti. Čalúnený gauč môže v malej miestnosti vyvolať dojem, že je preplnená. Na druhej strane príliš veľa kúskov malého nábytku dosiahne rovnaký efekt. V niektorých prípadoch jeden väčší kus nábytku v porovnaní s niekoľkými menšími doplnkami ako sú koberčeky vyvolá dojem, že miestnosť je priestrannejšia. Zvoľte radšej väčší základný kus nábytku a doplňte ho menším nábytkom hodiacim sa k miestnosti a opticky vytvoríte dojem väčšieho priestoru.

Traditional living room

Využite osvetlenie na rozjasnenie každého kúta miestnosti. Ftografia: Artazum/Shutterstock

Šetriť na osvetlení

Ďalšou oblasťou kde pomerne mnoho ľudí robí chybu je osvetlenie. Nikto nemá záujem potkýnať sa v malej miestnosti o káble a predlžovačky a preto niektorí majitelia domov radšej nevyužívajú doplnkové osvetlenie. Koniec koncov, nemalo by hlavné závesné svetlo stačiť? Nanešťastie tmavé kúty miestnosti majú negatívny dopad na vzhľad miestnosti a opticky ju zmenšujú. Preto je lepšie využiť doplnkové lampy na osvetlenie každého kúta miestnosti na vytvorenie opticky väčšieho dojmu.

Držať sa stien

Skvelým trikom pre malú miestnosť je umiestniť nábytok k stene, avšak tento krok nie vždy pomôže. Výsledkom môže byť zvláštne rozvrhnutý nábytok a limitujúci dizajn. Skúste pouvažovať nad posunutím pohovky ďalej od steny, vďaka čomu môžete využiť úzke stolíky alebo vytvoríte vhodnejšie prostredie, kde sa ľudia môžu stretávať. Stred miestnosti môžno bude pôsobiť menším dojmom, avšak na oplátku získate lepšie vyzerajúcu miestnosť.

Bright, modern kitchen with backplash

Uprednostnite radšej textúru než výrazné farby. Fotografia: JR-Stock/Shutterstock

Spoliehať sa len na farby

Už ste pravdepodobne niekde počuli, že svetlé farby miestnosť opticky zväčšujú a tmavé farby pôsobia stiesňujúcim dojmom. Avšak spôsob akým na vás miestnosť pôsobí až tak nezávisí od zvolenej farby ale na využitej textúre. Samotná farba miestnosti najmä s porovnaním zvyšku domu môže pôsobiť nesúlado. Preto sa snažte využiť jednu farbu pre celý dom a ako hlavnú stratégiu dizajnu využite textúru. Predmety z dreva a textílie dodajú malej miestnosti na charaktere bez toho, aby ju obmedzovali.

Zamerať sa len na steny

V prípade malého priestoru pomôže každý detail. Preto sa neobmedzujte len na natretie stien ale využite tú istú farbu aj na strop. Výsledkom je neporušená línia, vďaka čomu bude miestnosť pôsobiť priestrannejšie než je v skutočnosti.

Rozdeliť priestor

V snahe opticky zväčšiť priestor môžete svojimi krokmi dosiahnuť presný opak. Ak rozdelíte malý priestor za pomoci malého nábytku, výrazných farieb alebo zbytočných textílií a závesov, vaša pozornosť bude rozdelená medzi jednotlivé časti miestnosti. Preto skúste dosiahnuť celistvý vzhľad. Považujte miestnosť za prirodzenú súčasť vášho domova a vyhnite sa nábytku a výrazným prvkom, ktoré rozbíjajú priestor.

White bedroom with blue accents small space mistakes

V prípade využitia minimálneho množstva zdekorácií získate vzdušný a svetlý priestor. Fotografia: Jodie Johnson/Shutterstock

Príliš veľa dekorácií

V interiérovom dizajne ide o bežný omyl: dokonca aj s dobrými vecami sa to dá prehnať. Nemusíte sa cítiť pod nátlakom „navrhnúť“ každý centimeter malého priestoru. Ak necháte stolíky bez doplnkov alebo pohovky bez okrasných vankúšov a pokrývok, možno to nebude práve zaujímavejším riešením, avšak umožní to vašim očiam oddýchnuť si. Okrem toho získate možnosť vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Toto je veľmi jednoduché riešenie pre jeden z najčastejších dizajnovým omylov.

Nevidieť potenciál

Toto je jedným z najsmutnejších omylov vôbec. Malé miestnosti a priestory sú často odsúdené ako nevyužité miestnosti a kúty domu. So správnym dizajnom môže byť každá časť domu prakticky využitá, aj keď nebude možno vyzerať práve luxusne. Zvážte potenciál každého malého priestoru. Čo považujete za stiesnený priestor sa môže stať útulným miestom na čítanie alebo ideálnym miestom, kde si môžete vychutnať rannú šálku kávy. Preneste sa cez menšie rozmery priestorov a pouvažujte aj nad netradičnými konceptmi.

ZDROJ: Freshome