Ako navrhnúť otvorené dispozičné riešenie pre malý priestor

Zvyčajne ak máte možnosť vidieť fotografiu priestoru s otvorenou dispozíciou, ide o priestranný a moderný dizajn. Kuchyňa je umiestnená niekde ďaleko vzadu, obrovské okná púšťajú dovnútra množstvo denného svetla a dokonca môžete vidieť aj dostatok miesta na niekoľko posedení. Ak však osobne disponujete menším priestorom, to ešte neznamená že nemôžete tento dizajn využiť aj vy. Vďaka niekoľkým šikovným úpravám dokážete vytvoriť malý priestor s otvoreným dispozičným riešením.

Tento projekt môže byť pravdepodobne jedným z najnáročnejších, na ktorý sa môžete podujať. Ak bývate na mieste, ktorého dispozíciu ešte len potrebujete zmeniť, možno budete musieť spolupracovať so stavebnou firmou, na čas sa presťahovať alebo dokonca navrhnúť svoj dom snov od základov. Ak však už bývate v dome, ktorý disponuje otvorenou dispozíciou, niektoré z našich návrhov vám pomôžu využiť tento priestor na maximum. Z toho dôvodu sa náklady na tento projekt môžu pohybovať v rozsahu od nuly, kedy len premiestnite a reorganizujete svoj nábytok až desiatky tisíc eur v prípade, že staviate nový dom.

Small Space Open Floor Plan Small Sofa

Jediná pohovka alebo sedačka dokáže v otvoriť aj malý priestor. Fotografia: Jodie Johnson/Shutterstock

Minimalizmus a nábytok

Či už disponujete menším priestorom s otvorenou dispozíciou alebo ste práve uprostred jeho navrhovania, jedným z najdôležitejších prvkov ktoré budete musieť vziať do úvahy je nábytok. Ak pracujete s menšími priestormi, nemôžete očakávať veľa miesta vyhradeného na niekoľko posedení. Okrem toho, vaším cieľom v tomto prípade je dosiahnuť a udržať dojem otvoreného priestoru.

Najjednoduchším spôsobom ako pracovať s nábytkom v malom priestore s otvorenou dispozíciou je uprednostniť rozmerné kusy. Síce sa to zdá ako nelogické riešenie, avšak jeden väčší kus nábytku umiestnený pozdĺž steny umocňuje dojem otvoreného priestoru. V prípade že využijete viacero menších kusov nábytku ako sú samostatné stoličky, dosiahnete pravý opak, kedy priestor vyzerá nadmieru zaplnený. V závislosti od pôdorysu miestnosti sa môžete rozhodnúť využiť pohovku, rozkladací gauč alebo dokonca pridať kreslo.

Small Space Open Floor Plan Wall Art

Odvážne sfarbené nástenné umenie môže vytvoriť v otvorenom priestore ohromujúcu dominantu. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Vytvorte centrálny bod pozornosti

Ak pracujete s otvorenou dispozíciou menšieho priestoru, určite je vašim zámerom dodať mu na zaujímavosti a vytvoriť dominantu miestnosti. Jediný centrálny bod pozornosti dodá miestnosti štýl bez toho, aby ste zbytočne zaplnili priestor ako je tomu pri iných dizajnových návrhoch. Ako príklad môžete využiť:

  • Zvýrazňujúcu stenu
  • Kozub, či už elektrický alebo skutočný (menšie elektrické kozuby sa skvele hodia aj do malých priestorov)
  • Jediný kus väčšieho nábytku ako je pohovka vo výraznej farbe
  • Televízor nad kozubovou rímsou alebo výstavná skriňa
  • Rozmerné nástenné umenie

Za pomoci týchto dominánt môžete zmeniť organizáciu priestoru, nakoľko ostatné predmety v miestnosti sa často krát sústredia okolo centrálneho bodu pozornosti.

Small Space Open Floor Plan Loft Design

Priehľadné zábradlie dokáže vizuálne otvoriť aj malý priestor. Fotografia: Waclaw_EPI/Shutterstock

Otvorený podkrovný priestor

Ak ste uprostred hľadania nového miesta na bývanie alebo navrhovania domu snov, vaším hlavným cieľom bude držať sa otvoreného podkrovného dizajnu. Týmto spôsobom zabezpečíte, že aj keď disponujete menším priestorom, stále budete mať druhé poschodie, ktoré je opticky otvorené.

Cieľom otvoreného podkrovného dizajnu je vytvorenie ilúzie priestoru, ktorý je oveľa väčší než v skutočnosti. Okrem toho napomáha malému priestoru s otvorenou dispozíciou, nakoľko skutočne umocňuje tento dojem. Tento dizajn na jednej strane slúži na vytvorenie želanej ilúzie a na druhej strane skutočne napomáha otvoriť priestor.

Small Space Open Floor Plan Light Colors

Neutrálne a svetlé odtiene napomôžu tomu, aby malý priestor s otvorenou dispozíciou nepôsobil stiesnene. Fotografia: Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Držte sa svetlých farieb

Ďalším faktorom ktorý je potrebné vziať do úvahy je farebná schéma miestnosti. Spoločným prvkom akéhokoľvek otvoreného pôdorysu je využitie svetlých a neutrálnych farebných odtieňov. V tomto prípade ani malý priestor s otvorenou dispozíciou nie je žiadnou výnimkou, práve naopak. Čo sa týka menších priestorov, je nesmierne dôležité držať sa svetlých a neutrálnych farieb. Dôvodom je, že svetlejšie odtiene farieb umocňujú dojem otvoreného a voľného priestoru.

Odhliadnuc od farieb, osvetlenie vám tiež pomôže vytvoriť dojem viac otvoreného priestoru, nakoľko tmavšie kúty prirodzene pôsobia stiesňujúco. V rámci toho môžete vziať do úvahy prvky ako sú väčšie okná alebo svetlíky. Práve tie umožnia prúdenie denného svetla do priestoru. Ak nie je možné tieto prvky využiť, máte k dispozícii ďalšie prvky ako je bodové osvetlenie, závesné svetlo alebo dokonca luster, vďaka čomu získate krásne osvetlený domov.

A pamätajte, každý element tohto štýlu je zameraný na to, aby vytvoril maximálne otvorený priestor. Cieľom otvoreného dispozičného riešenia priestoru je vytvoriť dojem väčšieho priestoru.

ZDROJ: Freshome