Ako si vybrať koberec aby ladil so štýlom miestnosti

Výber nového koberca do miestnosti môže byť pomerne skľučujúcou skúsenosťou. Väčšina z nás má predstavu že je to pomerne jednoduché: len koberec položíme na zem a je to. Potom však uvidíte všetky tie typy a farby kobercov, ktoré sú k dispozícii. Koberec je pritom tak rozmerný a definujúci prvok miestnosti, že si nemôžete vybrať len tak akýkoľvek koberec.

V tomto článku uvádzame niekoľko jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu vybrať si pre svoj priestor ten správny koberec bez ohľadu na to, aký štýl v danej izbe v tej chvíli vládne. Možno budete prekvapení až zistíte, aké jednoduché je pracovať s rôznymi druhmi kobercov.

Area Rugs Color Style

Farba je najdôležitejšou vlastnosťou nového koberca. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Ladenie farieb

Jedným zo spôsobov ako si vybrať koberec je zladiť ho s farbou, ktorú už v danej miestnosti máte. Ako tento prístup funguje v praxi máte možnosť vidieť na fotografii vyššie. Koberec dokáže v sebe veľmi pekne spojiť viacero farieb nachádzajúcich sa v miestnosti.

Tento štýl sa hodí aj pre priestory s množstvom žiarivých farieb. Ak disponujete priestorom so špecifickou farebnou dynamikou, alebo ide len o všeobecne pestrofarebný priestor, určite sa v prvom rade sústredíte na farbu koberca.

Area Rugs Blue Rug

Niekedy je koberec v odvážnej farbe tou správnou voľbou. Fotografia: PlusONE/Shutterstock

Využitie zvýrazňujúceho koberca

Ďalším riešením je vybrať koberec v odvážnej farbe. Na fotografii hore máme možnosť vidieť veľmi moderný priestor s minimalistickým nábytkom v neutrálnych farbách. Ďalej je tento priestor doplnený o texturovaný koberec v tmavomodrej farbe. Odtiene modrej sa hodia kdekoľvek, takže nepôsobí rušivo a dodáva miestnosti sýtu farbu.

Tento princíp môžete využiť pri rôznych štýloch. Napríklad môžete mať vznešene pôsobiaci priestor, ktorému dominuje bohatá drevená textúra nábytku. Aby ste mu dodali trocha farby môžete do stredu miestnosti položiť žiarivo červený koberec. Týmto spôsobom máte možnosť využiť pri zariaďovaní priestoru svoju kreativitu.

Area Rugs Yellow Rug

Ak chcete, aby koberec zapadol do akéhokoľvek priestoru, pridajte doňho prvky v rovnakej definujúcej farbe. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Využitie štýlu celkovej zvýrazňujúcej farby

Pri zakomponovaní zvýrazňujúcej farby do interiéru si vždy užijete zábavu. Ak vás zaujal koberec, ktorý sa však nehodí do farebnej schémy miestnosti, je pomerne jednoduché pridať do nej niekoľko doplnkov vo farbe, aby spolu ladili. Ako príklad si vezmite žltý koberec na fotografii vyššie, ktorý sa hodí k žltým ozdobným vankúšom, taburetke a hodinám. Prikrývky, vankúše a nástenné umenie sú ďalšie doplnky, ktoré je pomerne jednoduché integrovať do interiéru. Takto si môžete vybrať akýkoľvek koberec a následne ho doladiť s doplnkami v miestnosti.

Tento prístup je najjednoduchšie realizovať v prípade, že pracujete s neutrálnou farebnou schémou. Je však možné pracovať aj s viacerými zvýrazňujúcimi farbami.

Area Rugs White Rug

Neutrálne sfarbené koberce sa hodia takmer všade. Fotografia: mtlapcevic/Shutterstock

Držte sa neutrálne sfarbených kobercov

Ďalším veľmi jednoduchým spôsobom ako si vybrať nový koberec je zvoliť si typ v neutrálnej farbe. Napríklad na fotografii vyššie uvidíte biely koberec, ktorý sa hodí do väčšiny miestností. V tomto prípade však vyzerá výnimočne dobre v kombinácii s bielo sivou farebnou schémou priestoru.

Na fotografii vyššie máte možnosť vidieť ako za pomoci koberca dokážete obohatiť svoj interiér aj o geometrické tvary. Textúra samotného koberca okrem toho dodá vášmu interiéru na zaujímavosti. V prípade strohých, moderne zariadených priestorov je textúra skutočne kľúčová.

Area Rugs Geometric Style

Koberce s geometrickým vzorom sú ideálne do moderných priestorov v industriálnom štýle. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Zamerajte sa na geometrické tvary

Ďalším nápadom je výber koberca s čiste geometrickými vzormi. Koberec na fotografii vyššie je toho príkladom. Akýkoľvek koberec, ktorý sa zameriava len na geometrický vzor dodá vášmu interiéru na zaujímavosti. Ak si zvolíte neutrálne sfarbený koberec, bude sa hodiť do akéhokoľvek interiéru.

Okrem toho si môžete všimnúť, že koberce s nápadným vzorom sa ideálne hodia do modernejších, industriálne zariadených priestorov. Nakoľko je tento typ interiérov zariadený v minimalistickom štýle, zaujímavejší charakter nadobúdaú práve vďaka textúre a geometrický tvarom. Uplatenenie tohto princípu si môžete všimnúť na textúrovanej betónovej stene na fotografii vyššie. V dôsledku toho sa zvyknú textúrové koberce alebo kobrce s geometrickými vzormi využívať ako zvýrazňujúce prvky v modernejšie zariadených priestoroch industriálneho typu.

ZDROJ: Freshome