Ako si vybrať pôdorys: 8 otázok, ktoré by ste si mali položiť

Pri hľadaní rôznych pôdorysov pre váš domov online nájdete množstvo návrhov. A v tom je práve háčik. Je veľmi pravdepodobné, že existuje viac než len jeden návrh, ktorý by vyhovoval vám a potrebám vašej rodiny. Takže ako sa tento výber dá zúžiť a nájsť ten správny návrh? Namiesto bezcieľneho klikania na webové stránky alebo obracania stránok katalógov si skúste určiť, čo od svojho domova očakávate a na základe toho si vyberte dokonalý plán domu. Neviete kde začať? Položte si nasledujúce otázky a zistíte aké máte priority.

floor plan 1

Čo mi chýba v mojom súčasnom dome?

Jedným z hlavných dôvodov prečo si ľudia stavajú svoje vlastné domy je, že si môžu navrhnúť domov, ktorý im plne vyhovuje. Možno potrebujete viac miesta a váš súčasný domov jednoducho nie je dostatočne veľký. Možno sa váš životný štýl zmenil a potrebujete otvorený priestor namiesto menších uzavretých miestností. Alebo vám jednoducho nevyhovuje vzhľad vášho domova. To že si určíte čo vášmu terajšiemu domovu chýba, vám pomôže vylúčiť plány a pôdorysy, ktoré by len zopakovali chyby minulosti. Ak viete, že váš súčasný dom je príliš malý, je to skvelý začiatočný bod. Pri výbere pôdorysu majte presne stanovenú požiadavku týkajúcu sa rozlohy.

Ako bude váš život vyzerať o päť alebo desať rokov?

Neviete predpovedať budúcnosť, ale viete si predstaviť, ako bude váš rodinný život vyzerať počas nasledujúceho desaťročia. Ak plánujete ostať bývať vo svojom novom dome dlhšie, nerozmýšľajte len o súčasnosti, ale plánujte aj pre budúcnosť. Ako sa vaša rodina zmení alebo sa zväčší počas ďalších desiatich rokov? Ako to ovplyvní vaše plány pre dom snov? Vďaka plánovaniu do budúcnosti budete milovať svoj domov aj v nasledujúcich rokoch.

floor plan 2

Aký je môj stavebný pozemok?

Váš stavebný pozemok je základom pre váš plán domu – a to doslovne. Veľkosť a orientácia pozemku by mala korešpondovať s vybraným typom pôdorysu. Samotný pozemok vás v niektorých ohľadoch môže obmedzovať, napríklad aký veľký môže váš dom byť. Ak máte k dispozícii skvelý výhľad, mali by ste porozmýšľať nad tým, ako rozmiestniť okná a ako predísť problémom s prúdením slnečného svetla. Vyberte si pôdorys, ktorý plne využije prednosti stavebného pozemku a výhľad na okolitú krajinu a svoj výber nebudete ľutovať.

Záleží mi viac na rozlohe alebo vybavení?

Počas plánovania dôjdete k bodu, kedy si budete musieť vybrať: rozloha alebo vybavenie. Platíte navyše tak či tak, avšak pokiaľ nemáte neobmedzený rozpočet, určite nastane čas, kedy si budete musieť určiť svoje priority. Ak vám viac záleží na väčšom priestore, vyberte si plán projektu, ktorý nedisponuje toľkými vylepšeniami. Napríklad sa môžete zaobísť bez miestnosti určenej na vaše koníčky alebo bez stropu s okrasnými prvkami. Ak radšej uprednostňujete rôzne vymoženosti, môžete skôr hľadať plán projektu s menšou rozlohou, aby ste mali dostatok prostriedkov na vybavenie podľa vašich predstáv a vkusu.

floor plan 3

Viem si tu predstaviť svoj život?

Niekedy je skutočne zložité predstaviť si ako sa pohybujete po dome len na základe samotného plánu. Doprajte si čas skutočne “si prejsť" náčrt pôdorysu a skúste si predstaviť ako vstupujete do domu a ako sa denno denne pohybujete z jednej miestnosti do druhej. Odrazu sa zdanlivo dobre naplánovaná kúpeľňa nachádza na nesprávnom mieste, alebo si všimnete, že kuchyňa je príliš malá a nevyhovuje vám pri varení. Viete si predstaviť ako pohodlne žijete v dokončenom dome? Ak nie, možno by ste ho mali prehodnotiť.

Kde sa nachádzajú technické priestory?

Technické priestory možno nie sú tak vzrušujúce ako ostatné miestnosti v dome, ale sú rovnako dôležité. Samozrejme že ste nadšení z novej kuchyne, avšak nedovoľte nablískanej pracovnej doske zablokovať vám výhľad natoľko, aby ste zabudli na pohonný motor vášho domu. Odkladacie miestnosti, šatník, práčovňa a kúpeľne sú miestnosti, ktoré budete denno denne využívať. Preto sa uistite, že váš pôdorys im dopraje dostatok miesta a vhodné umiestnenie.

Budem potrebovať pôdorys na mieru?

Dizajnéri a stavbári môžu takmer vždy pôvodný plán pôdorysu upraviť – buď kompletne alebo aspoň jeho časť. Ak potrebujete realizovať rozsiahle zmeny ako je posunutie stien, alebo zmenu schémy elektrického alebo vodovodného systému, možno vám skôr bude vyhovovať individuálny prístup. Ak nedokážete nájsť nič vhodné v katalógoch alebo na internetovej stránke stavebnej firmy, pravdepodobne by sa vám oplatilo naplánovať svoj domov od základov. Týmto spôsobom získate presne to, čo potrebujete.

Výber pôdorysu pre dom môže byť niekedy skutočne komplikovaný. Povedzme si pravdu: existuje množstvo dostupných pôdorysov, ktoré sú veľmi dobre prepracované. Podstatou je rozdiel medzi dobrým plánom domu a správnym plánom, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu. Predstavte si svoju rodinu v každom návrhu domova a budete schopní si vybrať práve ten váš.

ZDROJ: Freshome