Ako zmodernizovať tradičný dom

Hlavným trendom roku 2023 sú moderné priestory. A prečo nie? Menej nepotrebných vecí a atmosféra zen vám v moderných domoch pomôže zrelaxovať a skutočne si zamilovať svoj domov. Je samozrejmé, že moderný dizajn skôr nájdete v novších domoch a mestských častiach. Čo však ak máte viac tradičný dom? Ak ste sa zamilovali do moderného dizajnu avšak váš dom je skôr v štýle Waterford než Warhol, môžete mať pocit že ste je ohľadom populárneho trendu trocha pozadu. Nemusíte sa však báť. Dokonca aj najtradičnejší dom môže oplývať modernými prvkami. Za pomoci využitia niekoľkých zásad moderného dizajnu sa môžete zamilovať do svojho nového moderného priestoru.

Rozdeľte sady nábytku

Neladiaci nábytok vám pomôže odľahčiť priestor. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Všetci sme si vedomí, že rozdeliť nábytok je veľmi obtiažne – najmä ak ste boli zvyknutí vnímať svoj nábytok ako jeden celok. Dokonca ste v dôsledku tradičného štýlu možno kúpili set rovnakého nábytku hneď do niekoľkých izieb, aby spolu ladil. Avšak ak sa pozriete na moderné domy, všimnete si, že každý kus je starostlivo vybraný tak aby zdôraznil priestor, v dôsledku čoho nemusí nevyhnutne ladiť s ďalším nábytkom. Tým že rozdelíte sadu nábytku dokážete odľahčiť atmosféru tradičného domu a zároveň dodať vášmu priestoru nový dizajn. Radi by ste udržali nábytok pokope? Skúste prečalúniť jeden alebo dva kusy nábytku látkou s grafickým vzorom, alebo obmeňte farbu a textúru nábytku za pomoci niekoľkých ozdobných vankúšov.

Aká je dodatočná výhoda neladiaceho nábytku? Budete mať možnosť obhliadnuť si predaje nehnuteľností, blšie trhy a výpredaje a získate tak moderný vzhľad za nízku cenu.

Zjednodušte svoje zariadenie


Na dosiahnutie čistého vzhľadu ponechajte aj dostatok prázdneho priestoru. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Pravdepodobne ste vyrastali v dome, kde všetky veci boli hrdo vystavené na čestnom mieste. Či už sú to portréty alebo diplomy na stenách, alebo police zaplnené suvenírmi, preplnený priestor je presným opakom trendov moderného dizajnu. Tento nový typ dizajnu vám bude motivovať k tomu, aby ste prehodnotili priestor svojho domova. Namiesto toho aby ste zaplnili každé prázdno miesto na stene, polici alebo skrini, skúste zredukovať množstvo vecí len na tie najobľúbenejšie a doprajte svojim očiam trocha oddychu. Okrem očividnej výhody (povedzte zbohom prachu), udržať dekoračné predmety na minime umožňuje vášmu domovu udržať čistý a nepreplnený vzhľad.

Zvýraznite architektúru a tvary

/*Modern living room with chalkboard wall */

Na zdôraznenie architektúry využite farbu. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Moderný dizajn sa zvyčajne zameriava na architektúru domova ako na dekoračný prvok sám o sebe. Keďže však nie všetci máme to šťastie mať v dome originálne stropné lišty a okná v štýle architekta Franka Lloyda Wrighta, možno bude o niečo ťažšie všimnúť si čaro jeho architektúry. Avšak dokonca aj stavby v domovej zástavbe disponujú niekoľkými architektonickými prvkami, ktoré môžete zvýrazniť. Skúste sa na svoj dom pozerať z pohľadu architekta. Páči sa vám zaujímavý strop v kuchyni? Zdôraznite jeho vzhľad zaujímavým osvetlením. Alebo použite výraznú farbu na pritiahnutie pozornosti k obľúbenej časti vstupnej chodby. Môžete dokonca využiť aj zrkadlá, ktoré budú odrážať zaujímavé architektonické tvary interiéru a zvýraznite tak ich vplyv.

Za pomoci farby vytvorte ostrejšie línie

/*Black and white modern kitchen */

Za pomoci kontrastných farieb vytvorte ostrejšie línie. Fotografia: PlusONE/Shutterstock

Opakujte po nás: výrazný kontrast, jednotná paleta farieb. Je to najjednoduchší spôsob ako uplatniť moderný dizajn za pomoci jedinej farby. Pri pohľade na váš obľúbený moderný priestor si určite všimnete, že všetky miestnosti majú jednotnú farebnú paletu. Každá miestnosť sa môže vyznačovať svojou vlastnou témou alebo zaujímavými prvkami, avšak ich farby sú uplatnené v celom dome. Vďaka tomu získa váš domov moderný vzhľad, aj keď jeho architektúra je úplne odlišná.

Ďalším prvkom charakteristickým pre moderný dizajn sú ostré a čisté línie, ktoré je možné nadobudnúť za pomoci vysoko kontrastných farieb. Zbavte sa tlmenej béžovej a využite čiernu, krémovú, bielu a ďalšie výrazné farby, ktoré dodajú vášmu domovu ostré línie. Ako príklad môžete svoju bielu kuchynskú linku obohatiť o spotrebiče v čiernej farbe a získať tak modernejší vzhľad. Alebo umiestnite do čisto bielej miestnosti niekoľko výrazných živých rastlín. Nie je absolútne nevyhnutné zaplniť moderný priestor farbou, avšak ak ju už využijete, uistite sa že zanechá na pozorovateľa výrazný dojem.

Veľké obrazy

/*Modern master bedroom with brick wall

*/ Pre väčší vizuálny efekt vyberte jeden kus nástenného umenia. Fotografia: Image Flow/Shutterstock

Nakoľko moderný dizajn v plnej miere využíva prázdny priestor, mali by ste uvoľniť nejaké miesto pre umenie a dekorácie. Prečo by ste v modernom dizajne využili šesť obrazov, keď môžete využiť jeden? Tým že si vyberiete väčší a graficky výrazný obraz sa jednak zbavíte dojmu preplneného priestoru a zároveň dodáte svojmu domovu na osobnosti a vizuálnej zaujímavosti. Zámenou neladiacich umeleckých diel za jeden rozmerný obraz alebo niekoľko rovnakých menších obrazov dodáte priestoru na zaujímavosti a vykompenzujete tak možno menej zaujímavú architektúru.

Využite ľahké textílie

/*Home office with light drapes

*/

Zameňte ťažké závesy za priehľadné alebo prírodné textílie. Fotografia: Africa Stusio/Shuttestock

Ťažké závesy boli kedysi stelesnením štýlu, avšak v modernom dizajne sa na skrášlenie okien využívajú ľahšie materiály. V skutočnosti sa textílie v moderných priestoroch vyznačujú svojou ľahkosťou, vzdušnosťou a pôsobivosťou. Ťažký brokát môžete zameniť za ľahký ľan alebo bavlnu, vďaka ktorému váš domov získa modernejší vzhľad. Pozrite sa na textílie a látku využitú vo vašom domove a zistíte, že ich výmena je veľmi jednoduchým a finančne nenáročným riešením, ktoré má však výrazný efekt. Zbavte sa ťažkých závesov a nahraďte ich ľanovými záclonami alebo svetlými roletami. Vyhoďte prepchaté vankúše a nábytok a zameňte ich za moderné kúsky, ktoré sa vyznačujú grafickými vzormi a moderným dizajnom. Alebo vymeňte ťažký vlnený koberec za falošnú kožušinu alebo dokonca ešte ľahšiu rohožku z morskej trávy.

Váš dom môže byť postavený v tradičnom architektonickom štýle, to však neznamená, že ste nútení znášať žiť s dekoráciami vašej mamy. Prisvojením si moderného prístupu môžete premýšľať nad rámec architektúry a uprednostniť elegantnú, jednoduchú a výraznejšiu estetiku priestoru. Stačí zameniť niekoľko kusov zariadenia a reorganizovať svoj nábytok a vytvoríte priestor, ktorý je jednoduchý, výrazný a ktorý vás presne vystihuje.

ZDROJ: Freshome