Ako zvoliť správnu farbu pre miestnosť a ako ovplyvňuje vašu náladu

Farba miestností v našich domovoch je priamym odrazom našich osobností. Aj keď väčšina z nás netrávi veľa času rozmýšľaním nad farbou izieb, ovplyvňujú nás každý deň. Farba miestností môže ovplyvniť našu náladu aj zmýšľanie.

Farba dokáže ovplyvniť ľudí mnohými spôsobmi v závislosti od veku, pohlavia, etnického pôvodu a klímy. Určité farby (alebo skupiny farieb) zvyknú u väčšiny ľudí dosiahnuť podobnú reakciu. Variácie vyplývajú z využitia rôznych odtieňov alebo tónov. To je dôvod prečo je dôležité vybrať si pri dekorovaní tú správnu farbu.

Na to aby ste vytvorili krásny domov sa nemusíte obávať trendov. Farebné trendy neustále prichádzajú a odchádzajú. Krása domu spočíva v ľudoch, ktorí v ňom žijú a ktorí si vyberajú farby odrážajuce ich preferencie a osobnosť. Trik spočíva vo výbere farieb, ktoré sa vám páčia a ktoré vytvoria atraktívnu kombináciu.

Práve výber správnej farebnej kombinácie predstavuje pre začiatočníkov ten najťažší krok. Farba má schopnosť opticky zmeniť tvar a veľkosť nábytku, ako aj tvar a veľkosť samotnej izby. Avšak ak máte k dispozícii základné informácie o farbách a ich vplyve, nemusíte mať žiadne obavy.

Poďme zistiť viac o farbe izieb a ako dokážu ovplyvniť vašu náladu.

Vyberajte starostlivo

Majte na pamäti že každá farba má psychologickú hodnotu. Zamyslite sa nad tým ako určité farby u vás vyvolávajú isté pocity. Môžu ovplyvniť všetky emócie, od pokoja až po zlosť. Aby ste dosiahli atmosféru pokoja a harmónie, mali by ste si starostlivo vybrať farby. Niektoré farby použité vo veľkej miere môžu mať na vás a vašu rodinu opak želaného efektu.

Akú náladu chcete vytvoriť? A ktoré farby vám pomôžu dosiahnuť túto náladu?

Ak potrebujete pomoc pri hľadaní odpovede na tieto otázky, pozrite si nejaké časopisy, knihy o dizajne, blogy a webové stránky s nápadmi. Taktiež sa môžete nechať viesť použitými textíliami. Látky, koberce, nábytok a dlaždice sú dostupné v obmedzenejšej škále než farby a na steny, takže sa najprv sústreďte na ne a farbu náteru vyberte až potom.

Keď nájdete niečo čo sa vám páči, obmedzte sa len na maximálne tri alebo štyri farby pre izbu. Príliš veľa farieb v izbe môže dosiahnuť rušivý a preplnený vzhľad. Farba na steny je finančne nenáročný spôsob ako rýchlo zmeniť vzhľad miestnosti, takže si môžete dovoliť trochu experimentovať.

Farby miestností a ich vplyv

Farby pôsobia troma základnými spôsobmi: aktívnym, pasívnym a neutrálnym. Jednoducho môžete dosiahnuť aby izba vyhovovala vašim osobným preferenciám, vkusu a samotnému účelu. Svetlé farby sú expanzívne a vzdušné, vďaka čomu pôsobia miestnosti ako väčšie a svetlejšie. Tmavé farby sú sofistikované a hrejivé a dodávajú miestnosti intímnejší vzhľad.

Poďme sa pozrieť bližšie na farby a zistiť čo dokážu urobiť s izbou.

Červená zvyšuje energetickú úroveň miestnosti. Ako najintenzívnejšia z farieb dokáže napumpovať miestnosť adrenalínom ako žiadna iná. Je to dobrá voľba v prípade že chcete vyvolať vzrušenie, obzvlášť v noci. Červená farba v obývačke alebo jedálenskej miestnosti spája dokopy ľudí a povzbudzuje ku konverzácii. Ak ju použijete vo vchode, dokáže vyvolať výrazný prvotný dojem.

Bolo vedecky preukázané, že červená farba zvyšuje krvný tlak, rýchlosť dýchania a srdcovej frekvencie. Všeobecne je považovaná za príliš stimulujúcu na to, aby sa využila v spálni. Avšak ak ste zvyčajne v tejto miestnosti po zotmení, uvidíte ju len vo svetle lampy, kedy bude pôsoboť tlmeným, bohatým a elegantným dojmom.

Žltá zachytáva radosť z denného svetla a navodzuje pocit šťastia. Je to skvelá voľba pre kuchyne, jedálenské miestnosti a kúpeľne, nakoľko má energizujúci a povzbudzujúce účinky. V prípade uplatnenia žltej v chodbách, vstupných a malých priestoroch, táto farba opticky zväčšuje priestor a pôsobí útulne.


Aj keď je žltá radostnou farbou, nie je vhodné ju použiť ako hlavnú farebnú schému. Štúdie ukazujú, že ľudia nachádzajúci sa v žltom interiéri majú vyššiu tendenciu byť podráždení. Malé deti zasa zvyknú v žltých izbách viac plakať. Žltá farba použitá vo veľkej miere zvykne navodzovať pocity frustrácie a hnevu. V chromoterapii sa žltej farbe prisudzuje schopnosť stimulovať nervový systém a očistiť telo.

O modrej farbe sa hovorí, že znižuje krvný tlak, dýchanie a tep srdca. Preto sa považuje za upokojujúcu a relaxačnú a často je odporúčaná práve pre spálne a kúpeľne.

Pastelovo modrá farba môže dobre vyzerať na vzorke, avšak na stenách a nábytku môže pôsobiť nepríjemne chladivo, najmä ak daná izba nemá dostatok slnečného svetla. Ak si zvolíte bledomodrú ako hlavnú farbu miestnosti, rovnováhu môžete dosiahnuť využitím teplejších tónov nábytku a vybraných látok.

Aby ste dosiahli upokojujúcu atmosféru v spoločenskej časti domu ako je rodinná izba, obývačka alebo veľká kuchyňa, zvážte teplejšie odtiene modrej ako má zimozel alebo žiarivo modrú farbu ako je blankytná modrá či tyrkysová. Je pomerne známe že modrá má upokojujúci efekt ak je využitá ako hlavná farba - avšak uprednostnite radšej jej jemnejšie odtiene. Tmavo modrá má opačný efekt. Navodzuje pocit smútku. Preto sa pri vytváraní farebnej schémy snažte vyhnúť tmavo modrým odtieňom.

Zelená je považovaná za tú najuspokojivejšiu farbu pre oči. Kombinuje v sebe osviežujúce účinky modrej a radostný vplyv žltej farby. Preto sa zelená farba hodí takmer do ktorejkoľvek miestnosti v dome. Zelená farba v kuchyni dokáže schladiť keď je to potrebné, v rodinnej či obývacej miestnosti umožňuje zrelaxovať a navodzuje pocit pohody a jednoty.

Ak si zvolíte zelenú ako hlavnú farbu pri dekorovaní, rovnako dosiahnete želaný upokojujúci efekt. Predpokladá sa, že zmierňuje stres tým, že pomáha ľuďom uvoľniť sa. Mnohí tiež veria, že môže pomôcť s plodnosťou, kvôli čomu predstavuje skvelú voľbu pre spálňu.

Fialová v najtmavších farbách (napríklad odtieň baklažánu) pôsobí bohato, dramaticky a sofistikovane. Je spájaná s luxusom a kreativitou a ako sekundárna farba dokáže dodať miestnosti na hĺbke. Svetlejšie odtiene fialovej ako sú napríklad levanduľová alebo orgovánová dodávajú spálni rovnako pokojnú atmosféru ako modrá, avšak bez rizika, že bude pôsobiť chladne.

Oranžová ako farba plná energie navodzuje vzrušenie a entuziazmus. Aj keď sa nehodí do obývacej miestnosti alebo spálne, táto farba je skvelou voľbou pre posilovňu. Dokáže vo vás vyvolať všetky pocity, ktoré zo seba potrebujete dostať počas cvičenia. Staroveké kultúry verili, že oranžová dokáže liečiť pľúca a zvyšuje úroveň energie.

Neutrálne farby (čierna, sivá, biela a hnedá) sú základom súpravy nástrojov každého dekoratéra. Trendy využívajúce neutrálne farebné schémy do módy prichádzajú a odchádzajú, avšak ich výhoda spočíva v ich flexibilite. Ak chcete oživiť priestor stačí len pridať trocha farby a ak chcete chcete vytvoriť pokojnejšiu atmosféru, tak ich len uberte.

Čiernu je najlepšie využiť len v malej miere ako zvýrazňujúcu farbu. Niektorí experti tvrdia, že každá miestnosť potrebuje trocha čiernej, aby uzemnila farebnú schému a dodala izbe hĺbku. Aby ste si uľahčili prácu, spoľahnite sa na najdôležitejší farebný nástroj každého interiérového dizajnéra: koleso farieb.

Karmínová dokáže u niektorých ľudí vyvolať podráždenosť. Nakoľko navodzuje pocity hnevu a nepriateľstva, určite by ste ju nemali využiť ako hlavnú farbu miestnosti. Dlhší pobyt v izbe natretej na červeno pravdepodobne ovplyvní atmosféru pokoja a harmónie, ktorú ste sa v miestnosti snažili dosiahnuť.

Farebný efekt na strope

Strop reprezentuje šestinu priestoru miestnosti, avšak často nezíska nič iné len náter bielej farby. V skutočnosti počas celých desaťročí prevládal názor, že biela je pre strop nielen tá najbezpečnejšia, ale aj najlepšia voľba .

Všeobecne platí, že strop natretý svetlejšou farbou než okolité steny pôsobí že je vyššie, zatiaľ čo vďaka tmavším odtieňom naopak pôsobí nižšie. Nižší strop však automaticky neznamená, že u vás spôsobí klaustrofóbiu. Opticky znížené stropy môžu navodiť atmosféru útulnej dôvernosti. Všeobecne je známe že tmavé steny opticky miestnosť zmenšujú, zatiaľ čo vďaka svetlo natretým stenám pôsobí miestnosť väčšie.

Tieto pokyny sú skvelým začiatkom pri hľadaní tej správnej farby pre váš domov. Majte na pamäti, že výber farby je len vašou osobnou záležitosťou. Vy ste tí, ktorí budú žiť s touto novou farbou, takže si vyberte odtieň ktorý bude vyhovovať vám, vašej rodine aj vášmu životnému štýlu. Ak máte svoje vlastné postrehy a návrhy, o ktoré by ste sa radi podelili, dajte nám o nich vedieť v komentári nižšie!

ZDROJ: Freshome