Neprekonateľné nápady pre Vašu kúpeľňu


Kúpeľne sú obľúbenou a častou miestnosťou podliehajúcou prerábke. Ak sa nehnuteľnosť rozhodnete predať, prerobená kúpelňa dokáže pridať ma cene.

Keď začínate myslite rovnako na užitočnosť ako dizajn. Takáto rekonštrukcia môže byť orieškom, keďže viacero predmetov treba uložiť tak, aby fungovali na pomerne malej rozlohe. Taktiež si treba dať pozor, aby všetky odtoky a vetranie boli spravené precízne, z očividných dôvodov.

Ako daň za časté použivanie kúpelne, z pravidla začnú chátrať po zhruba dvadsiatich rokoch používania, či už je to pretekajúca trubka, vŕzgajúci kohútik alebo popraskané kachličky ( alebo všetky tri). Priemerne, zrenovovať kúpeľňu Vás bude stáť 15 tisíc eur , treba preto zabezpečiť, že Váš dizajn je podla vašich predstav, no zároveň bude schopný fungovať tak dlho, aby ste na tom neprerobili. Na druhej strane, kedže kúpeľne sú väčšinou malé, uzavreté priestory, môžete sa v nich vyhrať s farbami a zariadením.

Jedny z najdôležitejších faktorov,ktoré treba zvažovať pri prerábke Vašej kúpeľne je to, aby ste si vybrali materiály nenáročné na údržbu, znížili spotrebu energie a spravili priestor čo najpresvetlenejším.

Ak sa rozhodnete tento projekt zrealizovať sami, uistite sa, že nepotrebujete stavebné alebo iné povolenie a prebehnite si týchto 10 vecí, ktoré NEROBIŤ,ak si v dome prerábate niečo na vlastnú päsť. A predtýmako sa do toho pustíte, nechajte si poradiť našimi 15 typmi, ktoré Vám pomôžu so všetkým od správneho merania a časového rozvrhnutia si prác, po to, kde treba začať. Ak sa rozhodnete zveriť to do rúk odborníkov, prečítajte si sedem základných pravidiel, ako si tohto odborníka vybrať.

Snažte sa využiť priestor, ktorý máte k dispozícií čo najefektívnejšie. Zahrnuli sme do článku všetko od nápadov pre malé kúpeľne, po využitie rozpočtu na 100% zmenením drobností ako farba stien, alebo prerábať na viackrát.

Či už prerábate kúpeľňu v spálni alebo hosťovskej, zhrnuli sme naše najlepšie dizajnérske tipy a triky, aby pre Vás Bolo jednoduché vytvoriť si kúpeľňu snov nezáležiac na rozpočte.


Steny

separate tub and shower with marbled walls

Kachličky sú v kúpeľniach často používané pre viacero dôvodov. Sú pekné, odrážajú svetlo, dlho vydržia, ľahko sa čistia a sú jednoduchý spôsob ako miestnosť trochu osviežiť. Možnosti sú nekonečné, od materiálu po realizáciu. Obložte stenu kachličkami len do polovice, použite klasické biele kachličky, vykachličkujte celú miestnosť, vytvorte 10 - 15 cm rám alebo skombinujte viacero štýlov a detailov za použitia Vami vybraného materiálu. Táto alternatíva je však drahšia ako farba, takže ak máte obmedzený rozpočet, použite kachličky iba na detaily alebo ich úplne vymente za farbu. Uistite sa, že ste do farby zamiešali správne prísady, aby ste predišli plesniam a ak sa predsa len rozhodnete pre kachličky, rozhliadnite sa po malte odolnej voči korózií (je samozrejme drahšia, ale oplatí sa si priplatiť). Biela a šedobiela sú najobľúbenejšie farby do kúpeľní a neutrálne farby dávajú miestnosti svieži a upokojujúci nádych. Vybrať si jednofarebnú paletu, kde celý dizajn odvíjate od jednej základnej farby je ďalšia populárna možnosť a opticky miestnosť zväčší.

Osvetlenie

large bathroom with modern tub

Výberom správneho osvetlenia môžete Vašu kúpeľňu nie len presvetliť, ale aj opticky zväčšiť. Dobré osvetlenie môže priestor úplne pretransformovať a nechá vyniknúť všetkým detailov dekóru. Pokiaľ nie ste výrazne zruční elektrikári, nechajte všetko s elektrikou spojené na odborníkov, ak to nie sú len drobné práce. V záujme užitočnosti, nainštalujte LED svetlá. Spotrebujú o 75% menej energie a vydržia 25 krát dlhšie ako žiarovky (plus, nebudú zahrievať miestnosť).

Podlahy

patterned tile floor with marble walls

Nakoľko výber je široký, konzultujte najprv naše typy pre výber podlahového materiálu, ktoré Vám pomôžu vybrať typ, ktorý bude Vašej kúpeľni najviac vyhovovať. Všeobecne, väčšie parkety a vzory sú nenápadné a vhodnejšie pre malé kúpelne. Ak na podlahu budete dávať keramické kachličky, vyberte si z kachličiek prvej alebo druhej triedy, absorpciou vody pod 7% a koeficient trenia nad .60 - tie sú protišmykové a odolné voči vode. Taktiež, kachličky na podlahe by mali byť nepriepustné, keďže sú neustále vystavené vode. Vinyl je príjemnejší na dotyk ako keramické kachličky a je jedným z najpopulárnejších druhov podlahového krytia, nakoľko sa dá zohnať za rozumnú cenu a je praktický (bezpečný, ľahko sa kladie a udržiava). Jeden prvok, ktorý naberá na popularite sú vyhrievané podlahu, ktoré nielenže zabezpečia, že Vaše nohy budú počas zimných mesiacov v teple, ešte k tomu prispievajú k tomu, že podlaha sa usuší rýchlejšie( čo znižuje riziko pošmyknutia ) a šetria energiu.

Príslušenstvo a povrchy

pale colored vanity with stone backsplash

Podľa National Kitchen and Bath Association, príslušenstvo do kúpeľne spotrebuje okolo 20% celkového rozpočtu, takže pri výbere sa zamerajte na to, kto a ako často bude priestor využívať. Do detskej kúpeľne budú vhodnejšia laminátová podlaha, ktorá je odolná a lacná (deti si nepotrpia na drahé materiály). Sami sebe budete vďační za výber povrchov, ktoré nie je ťažké udržať čisté. Z rovnakého dôvodu použite kremeň namiesto mramoru a uistite sa, že presklenné dvere na sprchovom kúte sú zabezpečené proti šmuhám. Čo sa týka príslušenstva dbajte na vysokú kvalitu zhotovenia napríklad z mosadze, a pokovanie, ktoré chráni pred škrabancami. Chróm je lacnejší než nikel alebo bronz. Lacnú, no viditeľnú zmenu môžete uskutočniť zámenou detailov; tu je náš sprievodca výberom doplnkov do kúpeľne. Pri akýchkoľvek zmenách, premyslite si ako nápadito schovať odkladacie priestory a pre čo najmenšiu spotrebu energie hľadajte záchod s ekologickým splachovaním.

Sprchy a vane

modern tub on a tiled platform

Aj keď vy sami vaňu nechcete, každý dom by mal jednu mať - je to spôsob ako zaujať kupcov, ktorí snívali o vani ako v kúpeľoch alebo takých, čo majú deti (poprípade psov). Využite priestor okolo vane/sprchy na ozvláštnenie miestnosti zamenením kachličiek a rozdelenie miestnosti na časti. Budete potrebovať kachličky, ktoré majú absorpciu vody menej ako 3% percentá (menšiu ako sa odporúča na podlahy) a má dobré trenie (koeficient väčší alebo rovný .60) Ak ste na vážkach akú sprchu si vybrať,pozrite sa, aké plusy a mínusy majú a azda Vám rozhodovanie pôjde ľahšie.

Dekorácie

patterned walls with simple floor and colored vanity

Ak si nemôžete dovoliť kompletnú rekonštrukciu, prerobiť dekór je lacný spôsob ako vdýchnuť kúpeľni trošku života a neutratiť pri tom majland. Tu nájdete ľahké spôsoby, ako kúpeľňu oživiť, ako napríklad vymeniť skrinky alebo jednoducho len premaľovať. Vzory a farby, ktoré by pôsobili vyzývavo v inej izbe domu, ako napríklad divoké zvieracie vzory, sú v kúpeľni vítané. Okrem zmeny fasády, sú tu aj ďalšie jednoduché nápady na dekór do kúpeľne - spestriť koberčeky, držiaky na toaletný papier, mydlo a uteráky. Ani nákladnejšie položky Vám z financií príliš neodkroja, nakoľko zariaďujete menší priestor a nie napríklad kuchyňu.

Inšpirácia

large artwork over modern tub

Ak neviete, čo chcete, či potrebujete, prezrite si naše najnovšie trendy vo svete kúpeľní a vylepšenia. Pre ďalšiu išpiráciu máme pre Vás mramorové kúpeľne a 30 krásnych ukľudňujúcich kúpeľní. Ak je Vaša renovácia len v štádiu plánovania, rozhodne neprehliadnite : Ako využiť rozlohu kúpelne naplno.zdroj: freshome