Čo určuje štýl domu: Súčasný dom

Pre mnohých je termín “súčasný" veľmi ťažké definovať, pretože sa neustále vyvýja, aby vyhovoval dnešnému kontextu. To isté môžeme povedať o modernej architektúre. Sme tu však na to, aby sme raz a navždy dodali tomuto termínu vzhľad. Pokračujte v čítaní a zistite ako určiť tento štýl architektúry ako aj to, čo ho odlišuje od ostatných štýlov.

contemporary home

Domy postavené v súčasnom štýle odrážajú architektúru dneška. Fotografia: Lochwood – Lozier Custom Homes

Čo je súčasný dom?

Jednoducho povedané, stavby v súčasnom štýle odrážajú architektúru dneška. Ak keď ste možno názoru, že táto definícia je synonymom pre modernú architektúru, v skutočnosti je to veľmi častý omyl. Moderná architektúra sa odvoláva na štýl, ktorý bol populárny medzi rokmi 1920 až 1950, a ktorý sa vyznačoval čistými líniami a ostrým minimalizmom. Súčasná architektúra presahuje toto ponímanie a definuje neustále sa vyvýjajúci architektonický štýl 21. storočia.

Väčšina domov postavených v súčasnom štýle sa vyznačuje moderným vzhľadom, pričom obsahujú aj dizajnové prvky z postmodernizmu a dekonštruktivizmu. Po prvý krát máme možnosť vidieť, že stavebný materiál je rovnako dôležitý ako finálny produkt. Pri súčasných domoch si môžeme všimnúť, že sa kladie výrazný dôraz na prírodné a dlhodobo udržateľné materiály.

popular

Domy postavené v súčasnom štýle sú populárne vďaka tomu, že umožňujú individuálny prístup. Fotografia: Openspace Architecture

Vďaka čomu sú tieto domy tak populárne?

Súčasné domy sú obľúbené najmä vďaka tomu, že porušujú normu, čo sa týka zmeny architektonických štýlov. Tradične je dominantný architektonický štýl danej doby kompletným opakom predchádzajúceho štýlu. Ako príklad si vezmite jednoduchosť domov v Craftsman štýle (remeselnom štýle), ktorý je priamym opakom prehnane bohatej Viktoriánskej éry, ktorá vládla pred ním.

To isté však nemôžeme tvrdiť o súčasnej architektúre. V skutočnosti si tento štýl požičiava mnoho prvkov z moderného dizajnu a ďalších predchodcov. Ako máte možnosť vidieť v dôraze na čisté, jednoduché línie a prepojenie s vonkajším prostredím, súčasný štýl prevzal prvky, ktoré skutočne fungovali. Zároveň však aj napravil chyby predchádzajúcich štýlov. Štýl súčasných domov často disponuje oveľa prívetivejším dizajnom, než moderné verzie domov.

Táto schopnosť výberu vhodných charakteristík kladie jedinečný dôraz na individualitu. Majitelia domov majú voľnú ruku pri navrhovaní svojho domova spôsobom, ktorý im vyhovuje a to bez ohľadu na architektonické konvencie. To môže byť taktiež dôvodom, prečo sa zdá, že súčasný štýl bude populárny ešte dlhú dobu.

feature

Vo všeobecnosti sa domy v súčasnom štýle snažia interiér a exteriér prepojiť. Fotografia: RW Anderson Homes

Definujúce prvky súčasného domu

Aj keď dizajn súčasného štýlu kladie dôraz na individualitu, existuje niekoľko definujúcich charakteristík, ktoré završujú jeho vzhľad. K týmto charakteristikám patrí:

Exteriér:

 • Nepravidelná asymetrická fasáda
 • Silný dôraz na geometrické tvary
 • Rozmerné okná
 • Lomené okná
 • Využitie recyklovaných stavebných materiálov
 • Kombinovanie exteriérových materiálov (napr. drevo a kameň)

Interiér:

 • Jedno alebo dve poschodia
 • Otvorené dispozičné riešenie pôdorysu
 • Množstvo prirodzeného svetla
 • Využitie prírodných a recyklovaných materiálov
 • Ekologické systémy pre kanalizáciu, kúrenie a klimatizáciu
 • Prispôsobiteľný pôdorys vyhovujúci potrebám rodiny

ZDROJ: Freshome