DIY svietiaci stôl

Ako ožiariť tmu počas teplých letných večerov? Riešení môže byť mnoho, no s jedným z najoriginálnejších nápadov prišiel mladý designér Mat Brown, ktorý sa okrem vývoja softvéru venuje aj tvorbe šperkov a iných umeleckých predmetov.

Pre výrobu takéhoto stola alebo iného kusu nábytku budeme potrebovať drevené dosky, syntetickú živicu, fotoluminiscenčný prášok a základné nástroje pre opracovávanie dreva.

Svietiace čiastočky zmiešané s tekutou syntetickou živicou zaplnia prirodzené alebo umelo vytvorené priehlbiny a dutinky v dreve. Počas dňa čiastočky svietiaceho prášku pohlcujú žiarivú energiu slnka a v noci ju vyžiaria a vytvárajú tak výnimočné kusy nábytku. S trochou odvahy a týmito radami sa môžete smelo pustiť do toho.

Krok 1 – materiál

Zo všetkého najskôr si musíme vybrať drevo. Autor tohto nápadu si vybral cyprusové drevo prirodzene poškodené hubovou infekciou, ktorá spôsobila rozpukanie. Možno však použiť akékoľvek drevo vhodné k výrobe nábytku, poslúžiť nám môžu aj staršie dosky, z ktorej však najprv musíme odstrániť nečistoty. Ak je drevo, ktoré máme k dispozícii neporušené, priehlbiny, nerovnosti či diery budeme musieť vytvoriť umelo.

Fluorescenčný prášok budeme musieť hľadať v špecializovaných obchodoch s farbami. Výroba približne jedného litra tekutiny pomocou takéhoto pigmentu nás bude stáť okolo 11 Eur. Akou farbou bude stôl svetielkovať je len na nás.

Liate syntetické živice tiež nezoženieme v každom obchode, vypátrať nám ich pomôže najskôr vyhľadávač.

Krok 2 – opracovanie dreva

Či už sme drevo nakúpili v podobe reziva v obchode alebo spracujeme staršie dosky, najprv mu musíme venovať náležitú pozornosť. U starých dosiek bez náteru bude stačiť prebrúsenie a zbavenie prachu a špiny. Nové dosky však dostaneme so surovým povrchom a našej kúpe predchádzalo jedine ich narezanie na príslušné rozmery. Preto je nutné najmä hrany, ktoré sa budú dotýkať vyrovnať. Potom nám ich zostáva už len narezať na správny rozmer.

Krok 3 – lepenie

Ak máme niekoľko dosiek správneho rozmeru, musíme z nich urobiť jednu – stolovú. Na lepenie dreva je vhodné použiť polyvinylacetátové disperzné (PVAc) lepidlá. Dosky spolu stiahneme a vhodné je ich zaťažiť aj zvrchu. Po tom, čo lepidlo vyschne (to zvyčajne trvá minimálne do ďalšieho dňa) zbrúsime povrch. Tým docielime, že povrch bude krásne rovný a stratia sa lepené spoje medzi jednotlivými doskami.

Krok 4 – nanášanie živice

Stolovú dosku musíme pre nanášanie živce najskôr pripraviť. Diery, ktoré prechádzajú skrz celú plochu je nutné zalepiť pásku, aby nám živica nevytiekla, rovnako postupujeme aj na okrajoch. Živica je v podstate plastická hmota, ktorú dostaneme pravdepodobne ako zmes dvoch zložiek. Nutné je dodržiavať množstvo a koncentráciu stanovenú výrobcom. Keďže zmes nie je veľmi tekutá, nanášame malé množstvá aby sa stihla roztiecť. Po jej zaschnutí povrch znova prebrúsime a môžeme ho nalakovať transparentným lakom, jednak pre lepší vzhľad a jednak pre dlhšiu životnosť.

Máte odvahu pustiť sa do takéhoto projektu? Ak nie, existuje množstvo iných spôsobov, ako do interiéru prepašovať efektné zdroje svetla. Môže sa jednať o najrôznejšie využitie LED osvetlenia až po lampu, ktorá je sama designérskym kúskom. Nechajte sa inšpirovať originálnymi svietidlami.

Zdroj: freshome