Dom v Japonsku odhaľuje hravý interiér

hillside home skyward house

Projekt domu Skyward House bol navrhnutý japonským štúdiom AC-AAA Architects, ktoré je známe vďaka schopnosti kombinovať tradičné prvky s modernou praktickosťou. Tento dom na kopci s rozlohou 4 402 štvorcových stôp (409 štvorcových metrov) sa nachádza uprostred neskutočne nádhernej zelenej krajiny.

„Potrebovali sme, aby dom poskytoval pocit bezpečia, nakoľko sa stane zákazníkovým finálnym domovom“, vysvetľuje architekt. „Okrem toho bolo vhodné, aby stavba splynula s okolitou prírodnou krajinou. Mojím zámerom bolo, aby tento dom stojaci uprostred nádhernej krajiny pôsobil pevne a krehko zároveň.“

hillside home exterior

Vďaka oknám je interiér domu otvorený do všetkých štyroch strán, pričom je zachované súkromie obyvateľov pred náhodnými okoloidúcimi. To bolo dosiahnuté vďaka vysoko položeným obytným priestorom. Architekti ich umiestnili na vyššiu úroveň, aby sa tak vyhlo výhľadu z relatívne rušnej ulice. Pri vstupe do vnútra vás privíta fascinujúca kombinácia otvorených a zavretých priestorov.

„Aby sme boli konkrétni, soto-no-ma (vonkajšia miestnosť určená na posedenie) má vodorovný nízky strop, ktorý sa horizontálne tiahne smerom k okolitej prírode“, dodáva architekt. „Na druhej strane naka-no-ma (vnútorná miestnosť) sa vyznačuje stropom kopírujúcim pyramídový tvar strechy a je plná svetla prúdiaceho zhora. Rozptýlené svetlo vytvára na strope rôzne tiene a tiahne priestor vertikálnym smerom, smerom k oblohe.“ Fotografie poskytol Hiroshi Ueda.

hillside home windows
hillside home path

hillside home entrance

hillside home porch

hillside home deck

hillside home interior

hillside home angles

hillside home dining

hillside home couch

hillside home nighttime

hillside home view

hillside home window

hillside home

hillside home floorplan 1

hillside home floorplan 2

hillside home schematics

ZDROJ: Freshome