Mysíte si že nemáte miesto pre knižnicu? Tu je dôkaz o opaku

Ak radi čítate – alebo len milujete knih, či už ich čítate alebo nie – pouvažujte nad vytvorením domácej knižnice. Väčšina ľudí ktorá doma nemá knižnicu je názoru, že na ňu nemá dostatok miesta. Avšak ak zapojíte trocha fantázie, nájdete vo svojom dome dostatok priestoru na odloženie všetkých vašich kníh.

Nepotrebujete mať stovky či tisícky kníh a nepotrebujete ani priestor celej steny. V tomto článku uvádzame niekoľko príkladov ako nájsť priestor pre knižnicu, ktorá bude vyhovovať vaším potrebám a estetickému cíteniu.

Knižnica v jedálenskej miestnosti

These bookshelves are the focal point

Tieto police na knihy predstavujú dominantu jedálenskej miestnosti. Fotografia:Dit26978/Getty Images

Umiestniť knižnicu do jedálenskej miestnosti odporúčajú nie jeden, ale dokonca dvaja dizajnéri. “Zmeňte spôsob ako vnímate svoj dom," radí Carolina V. Gentry zo spoločnosti Pulp Design Studios. “Nemusíte mať formálnu jedálenskú miestnosť a ak ju nevyužívate, zmeňte ju na knižnicu."

Dining room

Formálna jedáleň zvykne mať na stenách množstvo miesta. Fotografia: psdphotography/Getty Images

Interiérová dizajnérka Bethany Adams s týmto názorom súhlasí. “Obohaťte svoju jedáleň o police a odložte tam všetky svoje knihy," dopĺňa. “Jedálenské miestnosti zvyknú disponovať množstvom nevyužitého priestoru na stenách a vytvorením knižnice získate krásny efekt pripomínajúci tapetu."

What's better than a good book and a good glass of wine?

Čo je lepšie než dobrá kniha a pohár skvelého vína? Fotografia: Orundongel/Getty Images

Knižnica v kuchyni

cookbooks in kitchen

Majte svoje kuchárskej knihy po ruke a pritom tak, aby vám nezavadzali. Fotografia: Joe Schmeizer/Getty Images

V prípade že máte množstvo kuchárskych kníh nám Bethany odporúča vybrať dvierka z kuchynskej skrinky a natrieť jej vnútro novou farbou. “Vaše kuchárske knihy budete mať kedykoľvek po ruke a navyše budú vyzerať skvele," tvrdí. “Len sa uistite, že knihy nebudú vystavené vlhku ako je to v prípade kúpeľne alebo suterénu, nakoľko tieto miestnosti neposkytujú knihám vhodné prostredie."

These shelves also provide pops of color in this white kitchen.

Tieto police oživujú svojou farbou inak bielu kuchyňu. Fotografia: ShutterWorx/Getty Images

Knižnica v spálni

frame bed

Pouvažujte nad využitím políc na knihy na zvýraznenie okrajov postele. Fotografia: urfinguss/Getty Images

Ako často zvyknete zaspať pri čítaní dobrej knihy? To už môžete rovno zriadiť knižnicu v jednej z vašich spální. Ak máte k dispozícii druhú spálňu, ktorú používate len niekoľko krát ročne, Gentry odporúča zainvestovať do rozkladacieho kresla alebo pohovky. Takto jednoducho dokážete premeniť spálňu na knižnicu. “Snažte sa vytvoriť útulnú atmosféru a pohodlné miesto na sedenie," pokračuje. Okrem toho odporúča zamerať sa na ústrednú stenu a zaplniť ju knihami od zeme až po strop, aby ste dosiahli atmosféru knižnice.

Bedroom library

Spálňa je zvyčajne najpohodlnejším miestom na čítanie. Fotografia: ExperienceInteriors/Getty Images

Josie Abate zo spoločnosti Ambience Express súhlasí s týmto názorom a dodáva: “Zabudované police sú vhodné do priestorov s rozličnou veľkosťou, takže sa vaša domáca knižnica zmestí do ktorejkoľvek miestnosti, či už je to spálňa alebo kút v obývačke." Pre dokonalé miesto kde sa môžete schúliť s dobrou knihou navrhuje umiestniť lavicu pod okno obklopené policami.

This is a great idea for a blank bedroom wall.

Toto je skvelý nápad ako využiť inak prázdnu stenu v spálni. Fotografia: Paulo De Santis/Eye/Em/Getty Images

Knižnica v domácej kancelárii

An office wall is an ideal place for a library.

Ideálnym miestom pre knižnicu je stena v kancelárii. Fotografia: Eoneren/Getty Images

Ak máte doma kanceláriu, jednu jej stenu môžete premeniť na knižnicu tiahnucu sa od zeme až po strop. Ak sa obávate že stratíte potrebný priestor pamätajte, že aj väčšinu kancelárskych vecí môžete umiestniť na police.

There's plenty of shelf space in this home office.

Domáca kancelária má množstvo priestoru pre police na knihy. Fotografia: EyeEm/Getty Images

Knižnica umiestnená okolo multimediálneho centra

This area is stylish and functional.

Tento priestor pôsobí štýlovým a praktickým dojmom. Fotografia: Romy Tesei/Getty Images

Podľa Katy Brut, konzultantky interiérového dizajnu spoločnosti NY Furniture Outlets, ľudia pomerne často odkladajú knihy do skríň bežných obývacích stien. Katy tvrdí že je veľmi dôležité rozhodnúť sa, či chcete svoje knihy vystaviť spolu s vašimi fotografiami a suvenírmi tak, aby ich každý videl, alebo by ste si svoju zbierku kníh chceli nechať v súkromí. Podľa toho určíte, či potrebujete otvorené alebo uzavreté police. Ak v blízkosti multimediálneho centra nemáte veľa priestoru, pouvažujte nad inštaláciou štíhlych regálov na knihy.

Kreatívne police upevnené na stenu

Fun shelves

Kto povedal že knižnice musia pozostávať z klasických políc? Fotografia: Ralwel/Getty Images

Ak nemáte záujem o tradičné police, pouvažujte nad týmto typom políc, nakoľko nezaberú množstvo priestoru a zároveň spĺňajú funkciu umeleckého diela.

Knižnica v podkroví

Attic library

Knižnica v podkroví vám tiež dopraje pokoj. Fotografia: onurdongel/Getty Images

Ak využívate podkrovie, je to ďalšie ideálne miesto pre knižnicu. Môžete na tento účel vyhradiť časť stien a týmto spôsobom ušetríte podlahovú plochu.

Carving space

Odstránením časti steny sa uvoľní priestor, kde môžete vystaviť svoje knihy. Fotografia: Flux Factory/Getty Images

“Máte v podkroví kút, ktorý neviete využiť?" pýta sa Justin Riodan, zakladateľ spoločnosti Spade and Archer Design Agency sídliacej v Portlande. “Možno máte schodisko s množstvom nevyužitého priestoru, s ktorým ste nevedeli roky nič urobiť." Tieto priestory vám poskytnú dostatok miesta pre knižnicu.

Ďalšie miesto ktoré prichádza do úvahy je priestor okolo krbu. “Veľa domov má prázdnu stenu s kozubom umiestneným uprostred," tvrdí Riodan. “Páči sa mi nápad obklopiť kozub na mieru vyrobenými policami umiestnenými od zeme až po strop a zaplniť ich knihami. Takto dokážete premeniť skromný kozub a premeniť celú izbu doslova na čítaciu miestnosť."

Libraries don't have to be on the floor.

Knižnice sa nemusia nachádzať na pri zemi. Fotografia: Bulgac/Getty Images

Ak sa váš dom vyznačuje vysokým stropom, m ôžete využiť voľný priestor v hornej časti miestnosti. Na fotografii vyššie máte možnosť vidieť knižnicu, ktorú majitelia domu umiestnili vo vrchnej časti miestnosti.

“Na vytvorenie domácej knižnice stačia dve steny s policami, kde môžete odložiť všetky svoje knihy a miesto s pohodlným kreslom alebo lavicou. Výhodou je ak ich umiestnite v blízkosti okna, aby ste mali množstvo prirodzeného svetla," radí Abate. “Ak disponujete väčším priestorom, príjemným doplnkom domácej knižnice je stôl. Vďaka tomu tento priestor môže spĺňať funkciu kancelárie."

Home Library under stairs

Nezabudnite na prázdny priestor pod schodiskom. Fotografia: archideaphoto/Getty Images

Ďalšou možnosťou je podľa jej názoru knižný kútik pod schodiskom. “Budete potrebovať na mieru navrhnuté police, ktoré by sa presne zmestili do daného priestoru," tvrdí Abate. “Na zavŕšenie kompletného vzhľadu čítacieho kútu môžete okrem toho umiestniť pod schody lavicu a umelecké kúsky."

Oválne priestory

Create a fun space to relax and read books.

Vytvorte pre seba zaujímavý priestor na oddych a čítanie kníh. Fotografia: Bulgac/Getty Images

Zariadiť a skrášliť oválne priestory je niekedy pomerne zložité. Avšak v prípade knižnice sú ideálnym riešením zaoblené skrine na knihy. Okrem toho okná púšťajú do vnútra množstvo potrebného slnečného svetla.

Ďalšie možnosti

Home library - nooks and crannies

Ďalšie kúty a časti domu vám poskytnú dostatok priestoru. Fotografia: Hero Images/Getty Images

Nezabudnite ani na ďalšie miesta vášho domu, ktoré môžu slúžiť ako knižnica. Interiérová dizajnérka Dawn Totty tvrdí, že okrem priestoru povaly pripadá pre vytvorenie knižnice do úvahy aj priestor nevyužitej chodby alebo skladu. “V závislosti o výšky stropu môžete umiestniť police a iný na mieru robený nábytok až do výšky 12 stôp," pokračuje ďalej. Ak umiestnite police ešte vyššie, Totty odporúča nainštalovať do knižnice na mieru vyrobený rebríkový systém. “Uistite sa, že pri zaistení nábytku a políc využijete dostatok upevňovacích konzol, nakoľko väčšie množstvo kníh má poriadnu váhu."

A ladder system can help you reach books near the top.

Rebríkový systém vám pomôže dosiahnuť aj na knihy, ktoré sa nachádzajú úplne najvyššie. Fotografia: Asbe/Getty Images

Totty okrem toho odporúča využiť drevo v stredne tmavých a tmavších odtieňoch. “Vďaka tomu získate majestátny vzhľad tradičnej knižnice," hovorí. “Pridajte niekoľko pohodlných kožených kresiel, rozmerný koberec a niekoľko stojacich a stolných lámp pre správne osvetlenie." Čo sa týka dlážky, taktiež môžete použiť tmavé drevo. Keďže čierna je všeobecne považovaná za elegantnú farbu bez ohľadu na dobu, môžete jednu stenu natrieť čiernou farbou a ostatné steny a police natrieť bielou.

chic lirary

Vaša knižnica môže pôsobiť elegantným a luxusným dojmom. Fotografia: Peter_visual/Getty Images

Ak však preferujete svetlejšiu a žiarivejšiu atmosféru, Totty vám ponúka druhú možnosť. “K bielemu elektrickému krbu umiestnite dve čalúnené kreslá, pridajte zaujímavý luster a steny zaplňte otvorenými policami, kde môžete vystaviť svoje knihy a zberateľské predmety."

ZDROJ: Freshome