Nápady na dekoratívnu stenu, ktorá vystihne váš štýl

Pravdepodobne ste už niekedy počuli termín „dekoratívna stena“ a samotný názov už napovedá o čo vlastne ide. Ale čo skutočne táto stena predstavuje a prečo by ste ju mali mať? Jednoducho povedané je to jedna stena v miestnosti, ktorá je natretá odlišnou farbou než tie ostatné – a my máme pre vás hneď niekoľko nápadov na dekoratívnu stenu.

Napríklad na prelome 21. storočia ste mohli vidieť biele miestnosti s jednou stenou natretou oranžovou alebo tyrkysovou farbou. To by bolo považované za staromódnu dekoratívnu stenu – v jednoduchom ale prehnane používanom štýle, od ktorého sa nakoniec dizajnéri odklonili, nakoľko bol považovaný za príliš očividný a častý.

V súčastnosti je trend dekoratívnych stien zmodernizovaný a zažíva návrat. Vďaka širokej škále farieb, povrchových úprav a textúr dokážu moderné dekoratívne steny dodať inak nudnému priestoru na zaujímavosti a pritom ich obohatiť o praktický a užitočný dizajnový prvok.

freshome-feature-wall-19

Prečo zvoliť dekoratívnu stenu?

Zjavným dôvodom prečo v miestnosti využiť dekoratívnu stenu je obohatiť ju o tvorivý element – inými slovami oživiť nudnú izbu. Ale zvýraznenie steny má okrem toho aj ďalšie j emné a transformujúce výhody dizajnu.

V závislosti od povrchovej úpravy a využitej farby môže dekoratívna stena opticky zväčšiť aj inak malú miestnosť. Napríklad ak natriete jednu stenu tmavšou farbou dokážete tak prekvapujúco dodať útulnému priestoru na hĺbke a dosiahnete tak aj dramatický dojem. Alebo ak v malej kúpeľni využijete jednú zrkadlovú stenu, dokážete vyvolať dojem že je väčšia než v skutočnosti.

Odlíšenie steny okrem toho dokáže definovať priestor pre špecifickú úlohu. Jedným z najčastejších spôsobov ako ju využiť je definovať jedálenskú časť v obývačke. To dosiahnete umiestnením jedálenského stola k dekoratívnej stene a skoordinovať s ňou aj ostatné prvky ako sú doplnky pre jedálenský stôl.

Zdôrazniť špecifický dizajnový prvok sa dá aj uplatnením ladiacich prvkov na stene, ktoré môžete nájsť aj v miestnosti. Napríklad ak má vaša izba stropné nosníky z rekultivovaného dreva, skúste tento dizajnový komponent využiť aj na dekora tívnej stene.

Podobne ak váš priestor disponuje vysokými stropmi, môžete tento jedinečný prvok zdôrazniť pridaním vertikálnych detailov aby ste ukázali stenu v celej jej kráse.

Vytvorením kreatívnej steny zároveň odpútate pozornosť od niečoho, čo nechcete aby si ľudia všimli. Ak pri výhľade z okna vidíte len tehlovú stenu susedného domu, vytvorte na stene niečo s veselým a zaujímavým motívom, na čo by ste mohli sústrediť svoju pozornosť.

A nakoniec, zdôraznenie jedinej steny je finančne nenáročné a nevystraší ani ľudí, ktorí majú obavy zo záväzku. Koniec koncov, je to len jedna stena. V každom prípade môžete stenu rýchlo zmeniť, alebo až budete mať súčasného dizajnu dosť, môžete ho zameniť za iný.

freshome-feature-wall-15

Čo robiť a čomu sa vyhnúť

K využitiu dekoratívnej steny vo svojom dome a priestore pristupujte striedmo, nakoľko je to výnimočný prvok. Buďte prieberčivý a vaša dekoratívna stena bude úžasnou ukážkou vášho štýlu. Nevyužívajte viac než jednu dekoratívnu stenu v miestnosti (alebo niekoľko v celom dome).

Snažte sa dekoratívnu stenu prispôsobiť zvyšku miestnosti, ale buďte dostatočne kreatívni aby bol jej dizajn výnimočným prvkom. Uistite sa, že detaily steny sa nebudú príliš odkláňať od dizajnu, aby ste narušili celkovú harmóniu miestnosti. Berte do úvahy existujúci dizajn a účel izby.

Vyberte si stenu, ktorú je potrebné predviesť alebo z ktorej chcete urobiť centrálny bod pozornosti. Nesnažte sa zdôrazniť steny, ktoré majú očividné chyby alebo veľa okien či dverí, nakoľko by odvádzali pozornosť od jej vzhľadu.

Steny ktoré majú špecifický a atraktívny architektonický prvok ako je komín alebo vyrezávané lišty sú pre dekoratívnu stenu výbornou voľbou. Podobne aj steny, ktoré sú pozadím pre pútavý nábytok ako je dramatické čelo postele alebo jedinečná pohovka sa skvele hodia na to, aby sa stali hlavnou atrakciou miestnosti.

freshome-feature-wall-13

Nápady na kreatívnu stenu

Tapeta je skvelou voľbou ak chcete dodať miestnosti na dramatickosti a tvorivosti. V súčastnosti vám tapety ponúkajú širokú škálu textúr a odtieňov. Od tkan ín cez metalické látky až po retro geometrické vzory, máte nekonečné možností ako pretvoriť vzhľad vašej steny. Máte strach že sa vám výsledok nebude páčiť? Skvelým riešením sú pre vás odstrániteľné tapety.

Panely predstavujú ďalšiu výbornú dizajnovú voľbu. Moderné drevené panely majú ďaleko od panelov zo 60. rokov, ktoré si zrejme predstavujete. Povrchové úpravy imitujúce drevo môžete v súčasnosti často nájsť aj na veľkých paneloch. Taktiež môžu byť umiestnené horizontálne, vďaka čomu dodajú textúrovaný efekt akejkoľvek miestnosti. Výsledkom je moderný a elegantný vzhľad.

Nástenné maľby nie sú určené len pre detské izby. Ak si vyberiete vhodný obraz (berúc do úvahy námet, farebnú paletu a vhodnú veľkosť), môžete tak dosiahnuť dramatický, odvážny a patrične vtipný výsledok.

Čalúnená stena je tvorivým spôsobom ako dosiahnuť útulný a dekadentný vzhľad. Či je to už obývacia miestnosť, jedáleň alebo spálňa, čalúnená stena im dodá hĺbku a textúru zároveň.

Farebný náter je až smiešne jednoduchým riešením, avšak dosiahne to čo potrebujete. Ak natriete stenu výraznou farbou, zvýrazníte tak zavesené umelecké diela a vytvoríte tak dokonalý centrálny bod miestnosti. Nebojte sa ani tmavých alebo dramatických farieb.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, myslite netradične a nechajte sa uniesť svojou fantáziou. Dbajte na povrchovú úpravu a farbu a garantujeme vám, že vaša dekoratívna stena oživí váš priestor a vystihne vašu osobnosť a štýl.

Geometric Paint Wall

Contrast Color Wall

Tufted Living Room Wall

Turquoise Feature Wall

Brown Paneled Wall

Stone Feature Wall

Comic Book Wall

Beach Mural Wall

Horse Art Feature Wall

Cloud Wallpaper

Tiled Feature Wall

ZDROJ: Freshome