Nápady na vymaľovanie obývačky

Obývacia miestnosť predstavuje tú najspoločenskejšiu časť vášho domova. Je to miesto, kam pozývate hostí a kde môžete svojim priateľom a rodine ukázať svoju osobnosť. Či už uprednostňujete odvážny a živý štýl alebo obľubujete skôr upokojujúcu a pokojnú atmosféru, vaša obývačka by mala byť rovnako unikátna ako ste vy.

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako dodať vašej obývačke viac osobitý vzhľad je natrieť ju novou vrstvou farby. Nová farba stien predstavuje všestranný prostriedok, ktorý výrazne ovplyvní váš celkový dizajn a to bez toho, aby zničil váš rodinný rozpočet. Nechajte sa inšpirovať našimi návrhmi na vymaľovanie izby a premeňte tak jednu z najdôležitejších izieb vo vašom dome.

Pridajte zdôrazňujúcu stenu

Ak milujete obzvlášť odvážnu farbu, ktorá by bola príliš výrazná ak by ste ju použili na všetky štyri steny, najlepším riešením pre vašu obývačku je jedna zdôrazňujúca stena. Týmto spôsobom jej dodáte farbu a zároveň vytvoríte centrálny bod pozornosti. Tie najlepšie zvýrazňujúce steny predstavujú skvelé pozadie pre architektonické prvky alebo umelecké zbierky. Majte na pamäti, že zdôrazňujúca stena nemusí byť obmedzená len na jednu farbu: skvelým spôsobom ako dať dokopy viacero farieb z vašej farebnej palety sú prúžky.

Vytvorte kontrast so stropom

Často prehliadaným povrchom v izbe je práve strop. Pridaním farby nad hlavou môžete s priľahlými stenami vytvoriť vizuálne zaujímavý kontrast, vďaka čomu získate dynamickejší priestor. Môžete zvoliť tlmenú farbu a dosiahnete tak menej výrazný efekt, alebo oživiť bielu izbu odvážnou farbou. Ak máte nízke stropy, vyberte si chladný farebný tón ako je modrá alebo fialová a opticky tak dosiahnete dojem, že strop je vyšší než reálne je a miestnosť tak bude pôsobiť väčšia než v skutočnosti.

Namaľujte dlážku

Namaľovanie dlážky vám môže otvoriť úplne nový svet dizajnérskych možností, najmä v prípade že si vyberiete namaľovať betónovú dlážku. Pre dosiahnutie moderného jednoduchého vzhľadu stačí zvoliť jednu odvážnu farbu, rovnako je vhodná aj biela farba. Ďalšou možnosťou je napodobniť vzhľad klasickej šachovnice využitím dvoch kontrastných farieb. Obzvlášť elegantne vyzerá betónová dlážka s ultra lesklou epoxidovou vrstvou, ktorá odráža svetlo späť do priestoru. Pre menej nápadný štýl môžete zvoliť škvrnité sfarbenie, ktoré napodobňuje vzhľad lomového kameňa alebo mramoru pre prirodzenejší vzhľad.

Vytvorte textúru

Pre dosiahnutie zaujímavejšieho vzhľadu môžete obohatiť ktorýkoľvek z navrhovaných nápadov o textúrované maľované vzory. Medzi tradičné techniky, kedy môžete dosiahnuť viacfarebný vzhľad, patrí vytváranie vzoru pomocou handričky, dierkovaním alebo mramorovaním. Aj keď získanie tej správnej techniky na dosiahnutie požadovaného vzoru chce prax a čas, zvedaví domáci majstri si môžu zakúpiť špeciálne štetce a valčeky, vďaka ktorým to zvládnu za oveľa kratší čas. Obohatením steny alebo stropu o textúru získa vaša obývačka v okamihu luxusný vzhľad. Najmä ak túto techniku aplikujete na zdôrazňujúcu stenu a využijete neutrálnu farebnú paletu, ktorá bude mierne kontrastovať s ostatnými odtieňmi v miestnosti, aby bol vzor nebol príliš nápadný.

Vytvorte maľbu na objednávku

Jedným z najodvážnejších nápadov ako namaľovať izbu je vytvoriť jedinečnú maľbu. Maľba môže mať podobu malej zdôrazňujúcej aplikácie alebo obrovského majstrovského diela na celej stene. Vyberte si len jednofarebnú schému alebo celú farebnú škálu, v tomto prípade neexistujú žiadne pravidlá. Môžete kopírovať dielo vášho obľúbeného umelca, navrhnúť svoj vlastný dizajn, alebo najať profesionála, ktorý dokáže v tomto absolútnom umeleckom diele zahrnúť farby vašej miestnosti a vyjadriť osobnosť vašej rodiny. Ak máte pocit, že nemáte dostatočné schopnosti na vytvorenie vlastnej maľby alebo sa obávate, že to zmení hodnotu vášho domu v prípade predaja, môžete namiesto toho zavesiť na stenu rozmernejšie umelecké dielo.

ZDROJ: Freshome