Otvorené dispozičné riešenie: trend moderného bývania

Stačí si zapnúť akúkoľvek televíznu reláciu o bytovom dizajne a hneď budeme niekoľko krát počuť výraz "otvorený koncept". Tento termín sa týka vytvorenia otvoreného priestoru pre obývačku, jedáleň a kuchyňu zbúraním stien medzi nimi.

Niektorí z nás stále uprednostňujú oddelené miestnosti. Avšak mnoho majiteľov nehnuteľností berú do rúk kladivo a menia svoj tradičný pôdorys tak, aby si mohli užívať varenie, jedenie a pozeranie filmov v jednom priestore.

modern-open-floor-plan
Elegantné a moderné dispozičné riešenie priestoru. Fotografia: Stocker Hoesterey Montenegro

Ako tento trend začal

Keď sa navrhovali domy pred desaťročiami, hlavnou myšlienkou bolo, že každá izba má svoj vlastný účel. Varilo sa v kuchyni, takže to bola samostatná miestnosť - často oddelená dverami. Jedálenské miestnosti boli formálne. Obývačky boli určené na zábavu a oddych, a samozrejme boli oddelené od kuchyne.

V 50. a 60. rokoch si stavitelia domov uvedomili, že otvorený koncept predstavuje spôsob ako efektívne navrhnúť dom a pritom využiť menšiu štvorcovú plochu. Veľmi populárnymi sa v tej dobe stali ranče a domy s dvoma poschodiami.

Architektúra a interiérový dizajn v dnešnej dobe sú stále ovplyvnené ekonomickými faktormi. Okrem toho sú ovplyvnené aj kultúrnymi normami a túžbou po pohodlí (hovorí vám niečo multitasking?).

Hranice medzi sociálnym správaním, ktoré prislúcha pohlaviu miznú. Rodičia spolu varia a rovnako sa delia o rodičovské povinnosti. Žijeme vo svete, ktorý je poháňaný technológiou a médiami. Pozerať správy počas večere je nielen prijateľné, ale aj očakávané.

modern-wood-open-floor-plan
Otvorený pôdorys umožňuje maximálne osvetlenie priestoru. Fotografia: Markel Design Grou

Výhody otvoreného priestoru

Otvorený koncept bývania je populárny hneď z viacerých dôvodov. V prvom rade dokáže zmeniť aj ten najmenší priestor tak, že máte pocit že je väčší a svetlejší. Aj malý apartmán so stiesnenou kuchyňou bez okien vedľa obývačky sa môže zmeniť na presvetlený priestor. Stačí nahradiť stenu kuchynským ostrovčekom alebo stolom.

Ak váš otvorený priestor pozostáva z kuchyne a obývačky, zabávanie hostí je bezproblémové. Môžete sa rozprávať so svojimi hosťami aj pri varení. Kuchynské ostrovčeky a stoly tradične využívané na definovanie izby teraz slúžia ako ústredný bod pozornosti pre jedlo a nápoje.

Obrovská "hlavná miestnosť" je skvelá z dôvodu, že nech robíte čokoľvek, stále máte svojich drobcov pod dohľadom. Pokojne môžete variť večeru alebo robiť iné domáce práce, a zároveň sa baviť so svojimi deťmi. Ak k stene alebo zadnej časti pohovky umiestnite stôl s počítačom, vaša izba je ešte viac multifuknčná.

bright-white-open-floor-plan

Otvorený pôdorys umožňuje ľahkú konverzáciu avšak nedostatok súkromia: Fotografia: Dyer Grimes Architecture

Nevýhody otvoreného pôdorysu

Aj keď nám otvorený koncept miestnosti ponúka množstvo priestoru, svetla a možnosť ľahšieho pohybu, určite predstavuje aj zopár výziev. Očividne, ak strhnete steny a spojíte niekoľko miestností dokopy, stratíte isté súkromie. Telefonovanie v kuchyni zatiaľ čo vaše deti pozerajú televíziu môže byť problém.

Ďalším dôvodom prečo ponechať steny nedotknuté je to, že ich zbúraním by ste stratili priestor na fotografie a umelecké diela. Menej stien zároveň znamená menej elektrických zásuviek. Okrem toho ukryť elektrické vedenie a káble vo veľkom otvorenom priestore je obtiažne.

A nakoniec, ak nemáte radi neporiadok, otvorený koncept nemusí byť pre vás tým najlepším riešením, ak teda nežijete sami alebo nemáte spolubývajúcich, ktorí sú rovnako poriadkumilovní ako ste vy. V otvorenom priestore si hneď všimnete rozhodené hračky alebo zaplnenú kuchyňu. Kľúčom k riešeniu v tomto prípade je mať poriadok alebo aspoň poriadny odkladací priestor.

Dizajnérske tipy pre otvorený pôdorys

wood-open-floor-plan

Definujte priestor za použitia nábytku, kobercov a osvetlenia. Fotografia: Parkwookd Homes

Na definovanie priestoru využite nábytok a osvetlenie

Využite nábytok na definovanie jednotlivých funkčných priestorov. Napríklad umiestnite pohovku s konzolovým stolom mimo kuchyne, aby ste vymedzili začiatok obývacej izby. Ďalej definujte obývaciu miestnosť položením koberca do stredu tohto priestoru.

Osvetlenie môže taktiež pomôcť pri definovaní odlišných častí miestnosti. Umiestnite luster nad jedálenský stôl alebo veľký stropný ventilátor do stredu obytného priestoru.

dark-modern-open-floor-plan

V celom priestore ponechajte podobný dizajnový štýl. Fotografia: Klopf Architecture

Zachovajte kontinuitu dizajnu

Môže to znieť ako samozrejmosť, avšak udržanie podobného estetického vzhľadu v celom priestore je nesmierne dôležité. Základné dizajnérske prvky, ako sú podlahy a osvetlenie by mali byť konzistentné.

Farebné palety v rôznych priestoroch by sa mali navzájom dopĺňať. Na zvýraznenie pridajte vrstvy textúr a rôzne odtiene.

classic-open-floor-plan

Každá z oblastí by mala mať výrazný prvok. Fotografia: Keesee Homeplants

V každej oblasti zvoľte hlavný prvok

Ak v každej oblasti zvolíte jeden výnimočný dizajnový prvok, nielen že tak definujete každý priestor, ale zvýšite jeho atraktivitu. Napríklad v jedálenskej miestnosti môžete vytvoriť galériu.

V jedálenskej časti zaveste rozmerný luster, alebo pri základni bieleho kuchynského ostrova uložte zebrovitú drevenú dlážku. Zabavte sa a dodajte každému priestoru svojskú osobnosť.

chic-open-floor-plan

Majte ničím nerušený výhľad. Fotografia: P2 Design

Ponechajte si otvorený priestor

Kľúčovým znakom otvoreného pôdorysu je zachovanie neobmedzeného výhľadu medzi jednotlivými časťami. S umiestnením nábytku si zachovajte štýlový, ale strategický prístup. Neblokujte si výhľad vysokými knižnicami alebo neprimerane veľkým nábytkom či doplnkami.

Napríklad oblúková lampa nad pohovkou by zablokovala výhľad na kuchyňu a neumožnila by tak plynulý rozhovor. Rovnako sa uistite, že nič nebude blokovať okná a prúdenie prirodzeného svetla.

Otvorený pôdorys má určite svoje nevýhody, avšak dnešní majitelia domov ho obľubujú kvôli efektívnemu využitiu plochy, viac účelným prvkom a presvetlenému životnému priestoru. Čo uprednostňujete vy? Viac sa vám páči mať jednu veľkú miestnosť pre všetko, alebo uprednostňujete steny a zachovanie súkromia?

ZDROJ: Freshome