Pravda alebo lož? Odhalenie dizajnérskych pravidiel

“Nikdy nerobte toto." “Nikdy neurobte tamto." Všetci sme už počuli, že by sme sa mali držať určitých pravidiel týkajúcich sa farieb, nábytku, povrchových úprav a doplnkov. Ktoré z nich stále platia a koľko z nich malo v minulosti zmysel, avšak v súčasnosti už stratilo svoje opodstatnenie? Oslovili sme niekoľkých odborníkov, aby nám pomohli oddeliť skutočnosť od fikcie.

decorating rules bright colors bedroom

V spálni využite upokojujúcu farebnú škálu. Fotografia: Studio M Interiors

Skutočne by sme sa mali v spálni vyhnúť využitiu žiarivých farieb?

Podľa interiérovej dizajnérky z developerskej spoločnosti Focus Builders v Nashville, ktorá sa zaoberá návrhom luxusných domov, je toto pravidlo skutočne opodstatnené. „V spálni sa pri výbere farieb zvyknem prikláňať k viac upokojujúcej farebnej palete, nakoľko je to miestnosť, v ktorej sa chcete uvoľniť.“ Ak do nej chcete zakomponovať odvážnejšie farby, odporúča využitie týchto farieb vo forme nástenného umenia, okrasných vankúšov a ďalších doplnkov. Ak chcete, môžete natrieť steny spálne žiarivo červenou farbou, ale nebuďte prekvapení, ak budete mať problém v noci zaspať.

decorating rules stainless steel

Nemusíte mať obavy z kuchyne s množstvom nehrzavejúcej ocele. Fotografia: Griffin Enright Architects

Je skutočne ťažké vyčistiť nehrdzavejúcu oceľ?

Niektorí ľudia varujú majiteľov domov pred kúpou produktov z nehrdzavejúcej ocele, pretože je na nej hneď vidno odtlačky prstov a je nie je ľahké ju vyčistiť. Schmunk však tvrdí, že jej čistenie nepredstavuje problém. Stačí použiť čistiace produkty navrhnuté špeciálne pre nehrdzavejúcu oceľ (odporúča značku Steel Meister Stainless Steel Cleaner). Niektorí výrobcovia nehrdzavejúcej ocele nám uľahčujú prácu ešte viac. Odporúčajú použiť teplú mydlovú vodu a navlhčenú handru a následne povrch pretrieť čistou vodou. (Poznámka: na tento typ povrchu nesmiete nikdy použiť drôtenku na riad).

decorating rules builder beige

Béžová farba nemusí byť nudná. Fotografia: Michael Abrams Interiors

Mali by sme pred predajom domu natrieť steny béžovou farbou?

“Nemyslím si, že s béžovou farbou urobíte chybu, nakoľko je to veľmi neutrály odtieň a neodstraší potencionálnych záujemcov o dom," tvrdí Mark Ferguson, realitný agent, investor do nehnuteľností a autor a tvorca stránky Invest Four More. Zároveň však dodáva, že to nie je jediná farba, ktorú môžete použiť. “Svetlo sivá farba je v súčasnosti veľmi moderná a vyzerá rovnako dobre — využili sme už dokonca farby s odtieňmi modrej alebo zelenej." Na druhej strane však varuje pred použitím farieb, ktoré sú príliš tmavé alebo sýte.

decorating rules small furniture

Táto akrylová vaňa na podstavci sa veľkosťou dokonale hodí do malej kúpeľne. Fotografia: Renewal Design Build

Mali by sme v malých miestnostiach umiestniť malý nábytok?

Proporcie a veľkosť vášho nábytku určuje, či budete pri navrhovaní dizajnu úspešní alebo nie, upozorňuje Schmunk. “Navrhoval by som do malého priestoru začleniť menšie kusy nábytku. V opačnom prípade by váš nábytok mohol vzbudzovať dojem, že ste o jeho výbere ani nepremýšľali."

Na druhej strane, texaský dizajnér Pablo Solomon tvrdí, že využitie menšieho počtu kusov nábytku, ktorý má však všestranné využitie je oveľa lepšie, ako rozmiestniť v priestore množstvo malého nábytku. Pre malú miestnosť Solomon ponúka tieto tri rady:

  • Snažte sa udržať dlhú líniu dohľadu na okná a do iných miestností
  • Nezakrývajte okná
  • V moderných domoch v blízkosti okien využite priehľadný nábytok (akryl, sklo)

decorating rules mixed metals

Táto kuchyňa je dôkazom, že je možné vkusne kombinovať rôzne kovy. Fotografia: Sophie Burke Design

Je v poriadku kombinovať rôzne druhy kovov?

Jedným z najčastejšie opakovaných dizajnérskych pravidiel tvrdí, že je potrebné vyhnúť sa kombinovaniu kovov. Schmunk však tvrdí, že je úplne v poriadku kombinovať rôzne kovy, pokiaľ sa budeme vedieť obmedziť na dva druhy. Solomon s týmto tvrdením úplne súhlasí, avšak varuje: “Dekoratívne prvky sa k sebe v danom priestore musia hodiť. Kombinácia kovov v jednom priestore môže vyzerať skvelo, a v inom prostredí zasa môže pôsobiť rušivo."

decorating rules mirror

Vďaka obrovským zrkadlám táto kúpeľňa pôsobí presvetlene a vzdušne. Fotografia: Mark Williams Design Associates

Skutočne zrkadlá opticky zväčšujú priestor?

Toto je jeden z najstarších trikov. Zrkadlá odrážajú svetlo, vďaka čomu miestnosť pôsobí väčšie a svetlejšie. Chcete dôkaz? Pozrite sa hore na fotografiu kúpeľne: Efekt zrkadla na zrkadle v kombinácii s otvoreným priestorom pod umývadlami vytvára ilúziu oveľa väčšieho priestoru, než je v skutočnosti.

Nech už máte akúkoľvek predstavu o svojom dizajne, určite existuje spôsob, ako ho dosiahnuť. Solomon tvrdí, že sa nedrží dizajnérskych pravidiel vo veľkej miere. “Mojím jediným pravidlom je dosiahnuť priestor, ktorý pôsobí vyvážene, je primeraný, praktický, atraktívny a dokáže vypovedať váš príbeh." Ktoré dizajnérske pravidlá ste porušili a ktorých ste sa držali pri vytváraní vášho domu snov?

ZDROJ: Freshome