Pustite v zime do vnútra slnko za pomoci solária

Výskum ukazuje, že slnečné svetlo zvyšuje v našom tele hladinu serotonínu - chemikálie, ktorá vyvoláva pocit šťastia a dobrej nálady. Počas zimných mesiacov nám chladné počasie neumožňuje stráviť vonku toľko času, koľko by sme chceli. Skvelou možnosťou ako pustiť do vnútra viac svetla aj počas zimných mesiacov predstavujú soláriá. Ak uvažujete o tom, že by ste si ho doma zriadili – alebo ho už máte ale ostáva nevyužité – tu je niekoľko rád ako vytvoriť solárium, kde budete skutočne radi tráviť čas.

Stanovte si účel miestnosti

Sunroom multiple use

Soláriá majú viacero využití. Fotografia: kodachrome25/Getty Images

Leigh Spicher, Národná riaditeľka dizajnérskych štúdií pre spoločnosť Ashton Woods súhlasí, že soláriá nás dokážu pozitívne naladiť. “Vaše solárium môžeme rovno nazvať vaším šťastným miestom. Prirodzené svetlo prúdiace to tejto miestnosti sa dokonale hodí pre množstvo aktivít počnúc meditáciou a končiac čítaním alebo starostlivosťou o rastliny," tvrdí Spicher. Alebo to môže byť miesto, kde si dokážete v pokoji počúvať hudbu alebo si zdriemnuť. V každom prípade Spicher tvrdí, že ešte pred tým než si začnete vyberať farby stien alebo typ podlahy, by ste si mali určiť, ako chcete danú miestnosť využiť.

Riaďte si týmito troma princípmi

Sunroom elements

Prvky miestnosti by spolu mali k sebe hodiť. Fotografia: Kim Sayer/Getty Images

Po tom čo sa rozhodnete nad účelom solária by ste sa podľa Spicherovej mali riadiť týmito troma základnými dizajnérskymi princípmi.

Ako prvé podľa názoru Spicherovej potrebuje vaše solárium rovnováhu. “To neznamená že potrebujete dvojité okná na každej strane miestnosti, ale že nábytok v miestnosti by nemal byť umiestnený len na jednej strane," vysvetľuje. Skvelým riešením v prípade, že teplota v miestnosti klesne, je krb.

V druhom rade vaše solárium potrebuje podľa Spicherovej istý rytmus. “Vyberte si farbu, textúru a povrchovú úpravu, ktoré sa vám páčia a opätovne ich miestnosti využite," hovorí. “Veľmi sa mi páči využitie prírodných materiálov ako je tehla alebo drevo. Prirodzený rytmus a príjemnú atmosféru môžu vytvoriť zaujímavé vzory, ako je napríklad vzor rybej kosti."

Tretím prvkom, ktorým disponuje každé solárium je harmónia, ktoúá Spicherova opisuje ako zoskupenie spolupracujúcich rôznorodých elementov. “Rada spájam rozličné prírodné prvky, ako sú drevo a kameň." Jej odporúčaním je obohatiť miestnosť o rôzne prvky, ktoré na vás pôsobia pozitívne. “Vytvorte si solárium, ktoré bude vyhovovať vašim osobným preferenciám."

Materiály a povrchová úprava

Sunroom natural finishes

Vďaka prírodným materiálom sa budete cítiť bližšie k prírode. Fotografia: Perry Mastrovito/Getty Images

Podľa slov Lori Wiles, zakladateľky spoločnosti Lori Wiles Design, solárium ako doplnok domova učený na relax si v poslednom čase získava stále väčšiu pozornosť. “Našim zámerom je vytvoriť priestor s dôrazom na výrazné štrukturálne prvky s prirodzeným povrchom ako sú steny obložené kameňom, kovové osvetlenie a drevo, ktoré neformálnym spôsobom obohacujú charakter domu," vysvetľuje Wiles. “Solárium skutočne predstavuje most medzi vonkajším prostredím a interiérom. Poskytuje nám pohodlie a bezpečnosť domu a sviežu a upokojujúcu atmosféru okolitej krajiny."

Na pokrytie podlahy Wiles odporúča luxusnú vinylovú plávajúcu podlahu. “Vďaka realisticky pôsobiacej luxusnej vinylovej plávajúcej podlahe dosiahnete dojem využitia pravého dreva a to bez zbytočných komplikácií spojených s jeho inštaláciou." Okrem toho pripomína, že plávajúca podlaha je dostupná v širokej škále farebných odtieňov a prevedeniach napodobňujúcich rôzne druhy dreva.

Zariaďujete za účelom pohodlia

Sunroom comfortable chairs

Vďaka pohodlným stoličkám bude vaše solárium pôsobiť prívetivo. Fotografia: Django/Getty Images

Eric Gustafson, prezident spoločnosti PureModern je názoru, že pri zariaďovaní miestnosti nábytkom môže výber toho správneho nábytku na posedenie buď vylepšiť alebo všetko pokaziť. “Najlepším spôsobom je nájsť stoličky v správnej veľkosti a neprehnať to," tvrdí Gustafson. “Vhodným riešením je zvoliť si jednoduchosť. Pár pohodlných stoličiek je presne to, čo váš priestor potrebuje," dodáva.

Keďže naším cieľom je stráviť v tejto miestnosti pomerne veľa času, Gustafson odporúča výber zariadenia, ktoré vyhovuje vášmu štýlu a ktoré vytvorí pokojnú atmosféru. “Pri výbere dekorácií máte úplne voľnú ruku – môžete využiť minimalistický štýl, kde využijete len zopár ozdobných vankúšov a hodiny, alebo môžete byť odvážnejší a využijete nástenné umenie alebo krb."

  Dodajte zeleň

  Sunroom plants

V soláriu sa rastlinám bude obzvlášť dariť. Fotografia: YinYang/Getty Images

Zeleň dokáže podľa Gustafsona vytvoriť hladký prechod medzi vonkajším a vnútorným prostredím domu. “Rastliny v kvetináčoch ako to dosiahnuť, pretože si môžete vybrať z viacerých rôznych štýlov a rozhodnúť sa, ktorý najviac vyhovuje vašej predstave. Vďaka posadeným rastlinám nielen oživíte celé solárium, ale môžeme ich považovať za istý druh nábytku, ktorý dopĺňa celkový vzhľad miestnosti."

  Pouvažujte nad osvetlením

  Sunroon light

Lampy vám dodajú svetlo počas noci aj počas zamračených dní. Fotografia: Stevecoleimages/Getty Images

Ďalším prvkom, nad ktorým je potrebné pouvažovať je osvetlenie. “Mali by ste sa rozhodnúť, či uprednostníte závesné osvetlenie alebo lampy," hovorí Gustafson. “Každý typ osvetlenia dodá vášmu priestoru špecifickú atmosféru. Našťastie máme na výber z množstva možností a nájsť ten správny typ osvetlenia, ktoré bude vyhovovať vášmu vkusu je pomerne jednoduché."

  Nemusíte sa zaobísť bez elektrickej energie

  Sunroom casual or elegant

Solárium môže pôsobiť bežne aj elegantne. Fotografia KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Pri plánovaní solária by ste nemali zabudnúť ani na využitie elektroniky. “Aby sme zvýšili atraktivitu solária, rozhodli sme sa využiť vhodnú elektroniku, ako je televízia umiestnená v tieni, ktorú je možné sledovať z viacerých uhlov," vysvetľuje Wiles. “Reproduktory je možné umiestniť v podstate kdekoľvek a diaľkové ovládače sú uložené mimo dohľadu v skrinke, alebo v odkladacom priestore pohovky."

Máte svoje vlastné odporúčania ako je možné pustiť do vášho domova viac dennéeho svetla? Prezraďte nám svoj názor v komentári nižšie.