Pýtali sme sa interiérových dizajnérov: Aké malé zmeny dosiahnu najväčší efekt?

Niekedy váš interiér potrebuje zmenu. Či vám už jeho štýl pripadá zastaraný, alebo sa váš vkus zmenil, premena vzhľadu miestností je skvelým spôsobom ako si dopriať nový začiatok. Avšak pre väčšinu z nás náklady na kompletnú rekonštrukciu sú privysoké, aj keď je renovácia skutočne potrebná.

S tým na mysli sme oslovili profesionálov. Požiadali sme najlepších interiérových dizajnérov, aby sa s nami podelili o najlepšie tipy týkajúce sa malých dizajnérskych zmien, ktoré majú veľký dosah. Čítajte ďalej a zistite ako dosiahnuť veľkú zmenu vzhľadu vášho domova a to bez toho, aby ste museli vykradnúť banku.

Bold accent wall

Pri výbere okrasnej steny buďte odvážni. Fotografia: LMB Interiors

1. Pridajte okrasnú stenu

„Aby ste výrazne zmenili vzhľad a atmosféru miestnosti bez toho, aby ste minuli množstvo peňazí, vytvorte jednu okrasnú stenu“, radí Todd W. G. Corder, zakladateľ spoločnosti Deja vu Decor. "Jej farba na seba okamžite pritiahne pozornosť a predstavuje skvelý spôsob ako oživiť miestnosť a nemusíte minúť viac, než je cena farby."

Pokiaľ ide o okrasné ceny, existuje niekoľko detailov, ktoré by ste mali mať na pamäti. Tým prvým je jej umiestnenie. Technicky vzaté, vybrať si môžete ktorúkoľvek stenu, avšak správne by mala zvýrazniť centrálny bod miestnosti. V obývačke to môže znamenať umiestniť ju v blízkosti kozubu alebo zabudovanej knižnice. V spálni je vhodným miestom stena za čelom postele.

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné vziať do úvahy je estetika. Žiarivá farba to určite dosiahne, avšak nie je to vaša jediná voľba. Tmavšie neutrálne farby ako sú čierna alebo čokoládovo hnedá vám poslúžia rovnako dobre. Okrem toho môžete použiť kontrastné materiály. Výbornou voľbou je tapeta, rovnako ako vzorované dlaždice alebo dokonca drevené panely.

Vary texture

Na dosiahnutie zaujímavejšieho vzhľadu využite rôzne textúry. Fotografia: Thomas Towne Reavey Inc.

2. Obmieňajte textúru doplnkov

„Využitie viacerých textúr v miestnosti má ohromujúci efekt. Ozdobné vankúše z odlišných látok a v rôznych farbách dodá vašej miestnosti na charaktere. Ďalšou možnosťou ako dodať miestnosti textúru je prostredníctvom doplnkov a materiálov, z ktorých sú vyrobené. Zvážte využitie kovov, pletených košíkov a pokrývok“, hovorí Dawn Stafford, majiteľ spoločnosti Gathering Souls, ktorá je známa ako špecialista poskytujúci dizajnové služby vo Fairfaxe vo Virgínii.

Čo sa týka podstaty, niekedy je dosť obtiažne odhadnúť textúru. Najlepším prístupom je zhodnotiť ako predmet vyvoláva dojem aký bude na dotyk. Ako príklad si vezmite fotografiu vyššie. Porozmýšľajte nad tým, ako už pri pohľade na ňu viete povedať, že povrch konferenčného stolíka je na dotyk drsný, zatiaľ čo deka na gauči bude jemná.

Úspešný interiérový dizajn je založený na vrstvení takýchto kontrastov. Ak vás pri vylepšovaní miestnosti obmedzuje finančný rozpočet, urobte si prehľad o textúrach a doplnkoch, ktoré už máte. Následne hľadajte dodatočné predmety, ktoré by ste využili ako ich protiklad. Aj to bude nutné, pouvažujte nad presunom vašich doplnkov do inej miestnosti a tým dosiahnete želanú zmenu úplne zadarmo.

layer lighting

Využite viacero druhov osvetlenia. Fotografia: Black and Milk

3. Prehodnoťte osvetlenie

„Určite budete potrebovať osvetlenie vo všetkých kútoch miestnosti; skúste sa vyhnúť situácii, kedy budete mať len jedno stropné svetlo“, radí Sarah Elsley, dizajnérka zo spoločnosti Dream of Home. „Využite svetlá na stenách ako aj stojace lampy, aby svetlo nebolo obmedzené len na jedno miesto a rovnomerne ožiarilo celú miestnosť.“

Celkovo existujú štyri typy osvetlenia, ktoré môžete začleniť do priestoru. Sú to:

  • Prirodzené: Akékoľvek svetlo prúdiace z vonku do vášho domu prostredníctvom okien a dverí.
  • Okolité svetlo: Svetlo, ktorého účelom je osvetliť celú miestnosť. Zvyčajne je to stropné svetlo.
  • Zvýrazňujúce: Svetelný zdroj ktorého účelom je zvýrazniť určitú črtu miestnosti.
  • Pracovné účelové: Osvetlenie využité na špecifický účel ako je stolná lampa alebo lampa na čítanie.

V ideálnom prípade izba zahŕňa kombináciu týchto zdrojov svetla. Zhodnoťte aké osvetlenie máte v miestnosti a zistite, ktorý typ vám chýba. Ak doplníte chýbajúci element, budete milo prekvapený aký veľký rozdiel ste tým dosiahli.

style your surfaces

Upravené povrchy dodá ajú vášmu domu uhladený vzhľad. Obrázok: Alvhem Mäkleri & Interiör

4. Dodajte povrchu štýlový vzhľad

„Konferenčné stolíky, bočné stolíka a police si priam žiadajú vylepšenie. Je skutočne úžasné čo dokážete vytvoriť ak zhromaždíte predmety, ktoré máte doma. Nepotrebuje nakupovať drobnosti v obchodoch. Skúste nakúpiť najskôr vo vlastnom dome“, navrhuje Ana Cummings, majiteľka ANA Interiors.

Zmyslom tejto rady je vhodne usporiadať predmety a doplnky. Úprimne povedané, predmety ktoré rozmiestnite nie sú tak dôležité ako spôsob akým ich rozmiestnite. Snažte sa rozložiť svoje p redmety v zoskupeniach, držať sa nepárnych čísel a nezabudnite obmieňať predmety podľa ich smeru, veľkosti a farby. Ak to bude potrebné, na začiatok sa vždy môžete inšpirovať za pomoci časopisov a webových stránok o dizajne.

small design changes

Niekedy aj malé zmeny môžu dosiahnuť veľký rozdiel. Fotografia: International Custom Design

Bez ohľadu na váš osobný vkus, v určitom bode pravdepodobne zatúžite po zmene. Až sa to stane, nemusíte čakať až našetrite dostatok peňazí na renováciu celej miestnosti. Dokonca aj samotní profesionáli tvrdia, že malé dizajnové zmeny môžu mať veľký efekt. Preto ak sa v budúcnosti rozhodnete zmeniť svoj dizajn, majte po ruke ich rady. Pomôžu vám dosiahnuť váš cieľ za rozumnú cenu.

Ktorý z dizajnérskych tipov sa vám pozdáva najviac? Máte nejaké otázky, ktoré by ste radi položili profesionálnym dizajnérom? Svoje názory nám môžete prezradiť v komentári nižšie.

ZDROJ: Freshome