Sprievodca pri kúpe rozkladacej pohovky ​

Nie každý má to šťastie bývať v dome s hosťovskou izbou. Ak nemáte k dispozícii priestor navyše, ešte to neznamená že musíte poslať vašich hostí a rodinu do najbližšieho hotela kedykoľvek k vám prídu na návštevu.

Príhodnou a praktickou alternatívou ubytovanie vašich hostí aj v malom priestore a domoch bez hosťovskej izby sú rozkladacie pohovky. Ak uvažujete o kúpe rozkladacej pohovky pre svoj domov, postupujte podľa nášho návodu a zúžite tak svoj výber na to, čo sa bude priamo hodiť do štýlu vášho domova.

Sprievodca pri kúpe rozkladacej pohovky

Mango Design Co.jpg

Fotografia: Mango Design Co.

Štýl

Rozkladacie pohovky sa vyskytujú v mnohých štýloch od minimalistických futonov až po nadrozmerné sektorové pohovky a všetko medzi tým.

 • Futon. Futon je tá najjednoduchšia rozkladacia pohovka akú môžete nájsť. Väčšina z nich má formu jednoduchého matraca uloženého na kovovom alebo drevenom ráme. Dajú sa zložiť do formy sedačky a v prípade potreby rozložiť na posteľ. Futony sú veľmi populárne najmä v apartmánoch, nakoľko majú nenápadný vzhľad a nie sú náročné na priestor. Ich jednoduchý vzhľad však môže v niektorých priestoroch pôsobiť dosť neformálne.
 • Rozkladacie kreslá. Ak vo svojom byte musíte šetriť každý štvorcový meter a nezvyknete mať viacero hostí naraz, jedno alebo dve rozkladacie kreslá sú pre vás ideálnym riešením, nakoľko každé kreslo sa dá rozložiť na dvojôžkovú posteľ. Rozkladacie kreslá sú na rozdiel od futonu dostupné v rôznych štýlových vyhotoveniach. Predstavte si prešívané kreslo typu Chesterfields, prepchaté leňošky a podobne. Majte však na pamäti, že rozkladacie kreslá na spanie sú často širšie ako štandardné kreslá.
 • Rozťahovací gauč. Rozťahovací gauč je tradičná voľba čo sa tých rozkladacej pohovky. Dôvodom je, že spĺňa hneď dve úlohy. Predstavuje pohodlnú a plnohodnotnú pohovku a v prípdade potreby dvojposteľ. Podobne ako rozkladacie kreslo môžete tieto pohovky nájsť v rôznych veľkostiach a štýlových vyhotoveniach od drobných štrukturovaných dvojsedačiek až po bežnú sektorovú sedačku. Najčastejšou voľbou pri výbere rozťahovacieho gauča je trojsedačka, ktorá je vybavená matracom veľkosti queen-size.

Holly Marder-avenue lifestyle.jpg

Fotografia: Avenue Lifestyle

Materiál matraca

Ak uvažujete o kúpe pohovky, musíte brať do úvahy viac než len jej výzor. Záleží aj na tom, akú má výplň a preto je dôležité vybrať si pohovku s kvalitným a trvanlivým matracom. V závislosti od štýlu pohovky ktorý si vyberiete, budete mať niekoľko možností.

 • Bavlnená alebo polyesterová výplň. Tento materiál je využívaný ako výplň futonov. Bavlnené a syntetické matrace (niekedy kombinácia oboch) sú väčšinou dostupné v rôznych hrúbkach. Optimálny komfort vám poskytne matrac s hrúbkou aspoň 8 palcov.
 • Pena. Penové matrace sú populárnejšie než kedykoľvek predtým a sú využívané na pohovky aj futony. Ak sa rozhodnete zvoliť túto verziu, kľúčovou bude pre vás kvalita matraca. Štandardná hrúbka matraca pre rozkladaciu pohovku je 3 až 5 palcov. Materiál s nízkou hustotou znamená, že vaši hostia budú cítiť každý nosný rám a latku v ráme postele. Voľba kvalitnejšieho materiálu ako je pamäťová penová alebo gélová pena môže pre pohodlie vašich hostí znamenať veľmi veľa.
 • Pružiny. Zatiaľ čo tradičné pružinové matrace môžu robiť rozkladacím pohovkám zlé meno, v nedávnych rokoch došlo k ich značnému vylepšeniu. Výrobcovia pružinových matracov pridali pružiny navyše ako aj hrubšiu výplň, čo poskytne vaším hosťom lepší a kvalitnejší spánok. Najlepšou možnosťou je matrac s hrúbkou okolo 5 palcov s oceľovými pružinami, ktorý je potiahnutý hrubou, prešívanou látkou. Berte do úvahy že pružinové matrace zvyknú byť hlučnejšie, takže ak sa posteľ nachádza v spoločnej spálni alebo spoločenskej časti domu, možno by bolo najlepšie zvoliť penovú verziu matraca.
 • Nafukovací a pružinový matrac. Táto novinka predstavuje pružinový matrac v spodnej časti s nafukovacím lôžkom na vrchu. Čo sa týka pohodlia, tento typ matraca získal skvelé recenzie. Je až dvakrát tak hrubý ako štandardný rmatrac rozkladacieho gauča, avšak po sfúknutí nafukovacieho lôžka sa dá rovnako ľahko zasunúť do pohovky ako tradičný matrac.

Image: Popp Littrell Architects

Fotografia: Popp Littrell Architecture

Praktickosť

Pred kúpou rozkladacej pohovky ju skúste rozložiť v obchode, alebo si aspoň prečítajte recenzie od ľudí, ktorí si ju už kúpili. Tak sa môžete uistiť, že ju dokážete pohodlne a ľahko rozložiť na posteľ. Všeobecne sú pri pohovkách využité tri otváracie mechanizmy:

 • Click-clack. Click-clack mechanizmus je jednoduchá metóda uplatnená pri väčšine futonov. Jednoducho potiahnite rám k sebe až budete počuť kliknutie a potom ho sklopte dozadu do formy postele.
 • Vyťahovací. V súčasnosti je väčšina leňošiek a rozkladacích kresiel navrhnutých tak, aby sa dali vytiahnuť len za pomoci jednej ruky. Po odstránení vankúšov vytiahnete spodnú časť a rozložíte tak matrac.
 • Automatické otváranie. Ak máte problémy s chrbticou alebo iné pohybové problémy, mali by ste zvážiť rozkladaciu pohovku s automatickým otváraním. Tento otvárací mechanizmus umožňuje rozloženie pohovky len za pomoci stlačenia gombíka.

Image: Kristen Rivoli Interior Design

Fotografia: Kristen Rivoli Interior Design

Cenový rozsah

V súčasnosti sú rozkladacie pohovky na trhu dostupné za rôzne ceny. Cena futonov sa pohybuje od 200$ nahor a leňošky sa pohybujú od 800$ až po 2500$ a viac. Takže čo má vplyv na výšku ceny?

 • Čalúnenie. Ako je to pri štandardných pohovkách, luxusné čalúnenie ako je zamat, koža či špeciálne farby na objednávku bude stáť viac než štandarné bavlnené alebo ľanové plátno.
 • Veľkosť. Pri štandardnej pohovke rovnako platí, že s jej rastúcou veľkosťou rastie aj cena. Dôvodom je veľkosť samotného matraca vo vnútri pohovky, ktorý sa tiež musí zväčšiť.
 • Materiál matraca. Vysoko kvalitná pamäťová pena alebo kombinovaný pružinový a nafukovací matrac sú finančne náročnejšie než tenké pružinové matrace alebo matrace s polyesterovou výplňou
 • Otvárací mechanizmus. Podobne ako je to pri všetkých technologických novinkách, elektrické alebo automatické otváracie a zatváracie systémy zvýšia cenu pohovky.

Carney Logan Burke Architects.jpg

Fotografia: Carney Logan Burge Architects

Tipy pri kúpe

Hľadajte matace, ktoré sú dostatočne hrubé, aby ste pod sebou vy (ani vaši hostia) necítili pružiny ani kovové nosníky. V ideálnom prípade si vyberte matrac s hrúbkou aspoň 5 palcov. Bez ohľadu na materiál sa vyhnite matracom, ktoré majú menej než 4 palce a pohovkám, ktoré by jeden človek mal problém rozložiť sám.

Pri rozhodovaní ktorý typ pohovky je pre váš domov najlepší vezmite do úvahy:

 • Veľkosť. Koľko priestoru môžete obetovať? Všimite si rozmery futonu, kresla alebo pohovky ktoré plánujete zakúpiť a uistite sa, že sa zmestí a bude sa hodiť do vašej izby.
 • Ako ju využijete. Ako často zvyknete mať hostí. Ak máte len príležitostné a krátkodobé návštevy, môžete uvažovať aj o lacnejšej verzii rozkladacej pohovky. Len sa uistite že budete mať po ruke aj vrchný tenší matrac na zabezpečenie dodatočného pohodlia.
 • Váš rozpočet. Je pomerne jednoduché minúť celý majetok na luxusnú rozkladaciu pohovku so všetkými novinkami, avšak majte na pamäti, že táto pohovka nebude používaná každú noc. Takže namiesto toho aby ste minuli množstvo peňazí na ten najlepší model, možno bude lepšie kúpiť si rozkladaciu pohovku, ktorá splní tú istú úlohu avšak za primeranú cenu.

Image: Lindsay Pennington Inc.

Fotografia: Lindsay Pennington Inc.

Starostlivosť a údržba

Rozkladacie pohovky nie sú náročné na údržbu a pri dodržiavaní niekoľkých jednoduchých krokov vám budú slúžiť ešte mnoho rokov:

 • Čistenie povrchu. Podobne ako je to pri ktorejkoľvek pohovke, pravidelné vysávanie a okamžité vyčistenie fľakov na jej povrchu ju dokážu hneď oživiť.
 • Čistenie interiéru. Ak ste posteľ nevyužili dlhšiu dobu, je potrebné ju rozložiť a vytriasť bielizeň. Okrem toho môžete povysávať povrch matraca aby ste sa zbavili prachu alebo schovaných nečistôt.
 • Obrátenie matraca. Ak pohovku využívate pomerne často, obráťte matrac každých šesť mesiacov, aby sa rovnomerne využil, podobne ako je to pri štandardnom matraci.

Pokiaľ ide o výber tej správnej rozkladacej pohovky, hlavnými faktormi sú móda a praktickosť. Nájdenie tej správnej veľkosti a štýlu ktorý sa hodí do vášho priestoru je rovnako dôležité ako nájsť pohodlnú a praktickú pohovku pre hostí.

ZDROJ: Freshome