Sú pri predaji domu považované neutrálne farby ako je béžová za nudné?

Aj keď je čierna farba považovaná za najmodernejšiu farbu bez ohľadu na rok, pri uvedení vášho domu na trh s nehnuteľnosťami je rozumnejšie využiť neutrálne farby ako sú béžová, sivá a tmavošedá. Niektorým ľuďom (vrátane mňa) sa tieto farby páčia bez ohľadu na to, či sú využité len za účelom predaja domu. Veríme, že tieto neutrálne farebné palety si v minulosti len získali zlú povesť. Je béžová farba skutočne tak nudná? Pôsobí sivá farba na ľudí príliš deprimujúco? Aký je názor realitných expertov na predaj domov s týmito farbami?

V tomto článku nájdete niekoľko príkladov na využitie týchto farebných paliet, ktorú môžu zmeniť váš názor na neutrálne odtiene, ako aj názory profesionálov na túto tému.

Dnešná béžová nie je nudná

Builder Beige - background

Neutrálne sfarbené pozadie umožňuje vyniknúť snehobielym odtieňom. Fotografia: Svet_Foe Shutterstock

Problém s béžovou farbou možno súvisí s výberom farieb v minulosti. “Súčasné odtiene béžovej sú navrhnuté na tmavošedej báze, vďaka čomu majú úžasnú hrejivú kvalitu bez žltkastých odbleskov," tvrdí Carol Marcotte, hlavná dizajnérka spoločnosti Form & Function z Releigh v Severnej Karolíne. “Ako príklad farba WhiteTail od Sherwin Williams vytvára hrejivé pozadie pre čokoľvek a určite sa nedá opísať ako nudná," pokračuje ďalej.

Builder Beige: Color does not compete

Tieto svetlé farby v konkurencii s výhľadom nebojujú o vašu pozornosť. Fotografia: Erik Isakson/Getty Images

Okrem toho sa jej pozdávajú farby ako je Maritime White od Benjamina Moore, ktoré sú vhodné najmä pre vstupné priestory. “Táto farba má nádych béžového odtieňa, avšak zároveň disponuje reflexnými prvkami. Predstavuje ideálny podklad, kde umelecké diela a ďalšie umelecké prvky môžu pekne vyniknúť. "

Ďalšou alternatívou klasickej béžovej farby sú podľa Marcotte odtiene ako je Creamy od Sherwin Williams. Je to odtieň bielej s telovo sfarbenou bázou. “Opäť ide o béžovú farbu, ktorá disponuje hrejivým dojmom, avšak má odlišný odlesk a pri priamom svetle má telovú alebo broskyňovú farbu."

Keď uvediete svoj dom na trh s nehnuteľnosťami

Builder beige - sophisticated color

Táto sofistikovaná farebná schéma sa určite zapáči záujemcom o kúpu. Fotografia: Esin tellioglu/Shutterstock

Sú chýry o béžovej farbe stále pravdivé aj v situácii kedy predávate svoj dom? “Béžová je nepochybne vhodnou voľbou v prípade väčšiny domov – aj keď ja osobne uprednostňujem bielu", tvrdí Sandra Miller, hlavná maklérka a licencovaná partnerka spoločnosti Engel & Völkers v Santa Monike v Kalifornii.

“Bez ohľadu na to, aký neutrálny odtieň si vyberiete, zo skúsenosti môžem povedať že nenápadná farba stien môže efektívne urýchliť proces kúpy", pokračuje. Podľa Sandry Miller je však dôležité vedieť, aká farebná paleta je populárna v danej dobe. “V súčasnosti patria k obľúbeným odtiene šedej, machovo svetlá zelená a modrá farba," vysvetľuje. “Jemné farby môžu napomôcť záujemcovi o kúpu vytvoriť si k domu citový vzťah, čoho výsledkom bude rýchlejšia kúpa."

Béžová alebo sivá môžu mať svoj účel

Builder beige warm and inviting

Táto elegantná miestnosť pôsobí útulným a hrejivým dojmom. Fotografia: phototropic/Getty Images

Podľa Johna Manninga, manažéra spoločnosti RE/MAX on Market sídliacej v Seattli v štáte Washington, či už béžovú a podobné farby milujete alebo nenávidíte, existuje dôvod, prečo sú využívané. “Tieto farby vytvárajú neutrálne pozadie, ktoré umožňuje potencionálnym záujemcom o kúpu predstaviť si, ako bude v danom priestore vyzerať ich nábytok alebo aký dizajn a farebnú paletu využiť," pokračuje Manning.

Gray and white

Neutrálne farby dodávajú jedálenskej miestnosti na formálnosti. Fotografia: dit26978/Getty Images

“Preferencia farieb je veľmi individuálna záležitosť – jeden kupujúci môže uprednostniť monochromatickú sivú, zatiaľ čo inému sa môžu páčiť všetky farby dúhy." Manning by majiteľom domov neodporúčal natrieť steny béžovou farbou – a ak to urobia, mali by vedieť ako prekryť výrazné farby za pomoci menšieho počtu vrstiev. “Na druhej strane ak máte tú možnosť, ponechajte si béžovú farbu a najkrajšie prvky domu zvýraznite za pomoci zaujímavého rozmiestnenia," radí.

Color soothing

Ďalší príklad elegantnej farebnej palety. Fotografia: dit26978/Getty Images

Rovnakého názoru je aj Rick Gehrke, realitný agent spoločnosti RE/MAX Executives v Boise v Idaho. “Myslím že vo väčšine prípadov je béžová farba vybraná práve preto, že sa pozdáva väčšiemu množstvu záujemcov o kúpu."

Okrem toho však poznamenáva, že tento trend sa môže zmeniť. “Staršia generácia záujemcov stále preferuje tlmené farby a béžová farba je v tomto prípade určite vhodnou voľbou." Na druhej strane však poukazuje na mladšiu generáciu narodenú po roku 2000, ktorá viac inklinuje k výrazným farbám. Okrem toho ďalším faktorom, ktorý má vplyv na preferenciu farieb je lokalita. “V prímestských oblastiach by som odporúčal využiť béžovú farbu, avšak ak sa nachádzate v rýchlo rastúcom alebo mestskom prostredí, výrazná farba môže byť práve to, čo presvedčí vášho záujemcu ku kúpe. "

Pridanie zvýrazňujúcej farby vám môže pomôcť predať dom

Builder Beige dark wood

Prvky z tmavého dreva sa výborne dopĺňajú so svetlou farbou na stenách. Fotografia: David Henderson85/Shutterstock

Niektorí realitní agenti si všimli nový trend, ktorý sa odkláňa od využitia béžovej a ďalších neutrálnych farieb v domoch. “Minulú jar som mala možnosť ponúknuť na predaj dom, kde každá miestnosť bola odlišnej farby. Obývacia miestnosť bola karmínová, kuchyňa čierno biela a každá zo štyroch spální mala o taktiež inú farbu – zlatú, zelenú, hnedú a žltú," vysvetľuje Angela Williams, realitná agentka zo spoločnosti Extreme Agent Realty, ktorá sídli v Birminghame v štáte Alabama. Uvažovala aj o tom, že navrhne majiteľom domu zmeniť farby izieb, no potom si to rozmyslela. Nakoniec bola prekvapená tým, aký vysoký záujem bol prejavený práve o tento dom.

Builder Beige - or vivid colors

Niektorí záujemcovia o kúpu domu preferujú výraznejšie farby. Fotografia: Alexey Kashin/Shutterstock

“Týždenne sme mali aspoň desať prehliadok – a to som si myslela že budeme musieť vymeniť pánty na dverách," zažartovala. Klientka, ktorá sa nakoniec rozhodla dom kúpiť, sa do tejto farebnej schémy zamilovala a prezradila, že vôbec nemá v úmysle ju meniť. “Každý deň sa naučíme niečo nové", tvrdí Angela. “V súčasnosti existuje množstvo rozličných neustále sa meniacich trendov. Osobne som názoru, že je v poriadku vyjadriť svoju osobnosť, pretože je šanca, že niekde tam vonku existuje záujemca o kúpu s podobným vkusom."

Matt Van Winkle, zakladateľ a výkonný riaditeľ firmy RE/MAX Northwest je podobného názoru. Priamo vyhlasuje, že klasická béžová farba je nudná. “Klienti nemajú záujem o nudné veci," hovorí. “To neznamená že to máte prehnať s výraznými farbami, ale vhodné, profesionálne zvolené farby majú výrazný vplyv na vzhľad domu."

Aký je váš názor na béžovú farbu a ďalšie neutrálne odtiene? Prezraďte nám svoj názor v komentári nižšie!

ZDROJ: Freshome