Tvorivé nápady pre modernú spoločnú detskú izbu

Smiech...plač...hry...hádky. Spoločná spálňa pre súrodencov je rušným centrom aktivít a potrieb. Pre rodičov to v realite znamená, že sa pri zariaďovaní spoločnej spálne pre deti majú s čím popasovať. Dvojnásobné (alebo aj viac) množstvo osobností a potrieb je pre rodičov priam nemožná úloha, ak majú zabezpečiť dostatok miesta na odkladanie vecí, priestoru a pritom vyhovieť individuálnemu štýlu každého dieťaťa.

Tu je niekoľko užitočných tipov ako prekonať bežné dizajnérske problémy a vytvoriť pre malých spolubývajúcich veselú a praktickú izbu.

Spoločná izba pre chlapca a dievča

Navrhnúť izbu pre brata a sestru nemusí byť vôbec obtiažne. V skutočnosti je to pravdepodobne asi ten najjednoduchší faktor, ktorý musíte pri návrhu izby prekonať.

Prvým krokom pre vás bude výber podkladovej farebnej palety hlavných prvkov miestnosti (steny, koberec, nábytok), ktorá by mala byť neutrálna...ak sú súrodenci dostatočne veľkí, môžu ju sami schváliť. Farebné kombinácie ako sú biela a sivá, tyrkysová a biela alebo mix základných farieb je vhodná pre chlapcov aj dievčatá.

Aby ste vhodne doplnili podkladovú farbu, vyberte si k nej príbuzné farby a vzory, ktoré potom navrstvíte. Napríklad skúste zvýrazniť sivo bielu miestnosť žltými doplnkami. Čo sa týka vzorov, uprednostnite prúžky, vzor písmena V alebo veľké geometrické tvary.

Pri výbere nábytku dbajte na čisté línie a vyhnite sa tematicky ladenému nábytku (ako sú postele s témou pretekárskych áut a spiacej princeznej). Nábytok následne skombinujte s neutrálne sfarbenými doplnkami ako sú lampy a závesy.

Vzrušujúcou časťou navrhovania super zábavnej spálne pre drobcov je výber doplnkov a prispôsobenie dizajnérskych prvkov tak, aby vyhovovali ich rozvíjajúcim sa osobnostiam. Vyberajte dizajnérske prvky, ktoré v izbe budú vyzerať tak, že patria im obom. Osobné doplnky môžete rozmiestniť v celej miestnosti ako napríklad nástenné umenie alebo háčiky na kabáty. Drobné svetielka formujúce meno detí alebo ich iniciály dodajú energiu a zaujímavý vzhľad každej miestnosti. Podobne môžete pridať jeden alebo dva doplnky v nenápadnej téme zameranej na chlapca a dievča, avšak dbajte o to, aby ladili s s farbami v izbe. Napríklad ak zdobíte miestnosť červenou farbou, skúste použiť jeden ozdobný vankúš s červeným požiarnickým autom pre chlapca a jeden s červeným kvetom alebo srdcom pre dievča. Úložný priestor, ktorý sa hodí do dizajnérskej schémy a pritom je špecifický pre každé pohlavie (ako napríklad šedivá pre chlapca a žltá pre dievča) dokáže dotvoriť ucelený vzhľad miestnosti.

Návrh izby pre deti rôzneho veku

Niekedy však nejde len o návrh detskej izby pre Jeremyho a Sarah. Ak máte 3-ročného Jeremyho a štvormesačnú Sarah, predstavuje to pre rodičov ďalší problém.

Prvou vecou do ktorej sa musíte pustiť je vhodné rozmiestnenie nábytku. Ak máte malé bábätko je pravdepodobné, že často budete chodiť do izby v noci, aby ste sa o neho mohli postarať. Ak je to možné, umiestnite postele do protiľahlých rohov alebo k opačným stenám tak, aby bol k postieľke jednoduchý prístup od dverí. Samozrejme štrukturálne prvky ako sú okná a radiátory môžu predstavovať prekážku, avšak dizajnérskym zámerom je dopriať každému dieťaťu čo najpokojnejší spánok bez toho, aby sa navzájom budili.

Veľmi dobrým riešením najmä pre unavených ockov a mamičky je vytvorenie priestoru na hranie, kde sa môžu deti zabaviť dokonca aj v tom istom čase. Podlahové rohože, vankúše a väčšie mäkké predmety, ako sú hojdací kôň a stany, sú ideálne na to, aby načrtli priestor na zábavu, aby sa obe deti mohli hrať. Hračky pre staršieho súrodenca umiestnite do prístupných odkladacích priestorov, avšak dostatočne vysoko, aby na ne najmladšie dieťa nemohlo ľahko dosiahnuť.

Napríklad ak ide o knihovničku, odkladaciu krabicu alebo skrinku, umiestnite hračky a predmety pre deti na nižšie poličky. Vaše batoľa alebo staršie dieťa sa môže postaviť a dosiahnuť tak na košík alebo stavebnice Lego samo.

Začleňte do miestnosti prvky, ktoré ukážu deťom ako rodina rastie. Spoločné fotografie detí a zarámované odtlačky rúk ako novorodencov im umožnia ceniť si ich mladšieho či staršieho súrodenca a zároveň dodá ich spálni hrejivú rodinnú atmosféru.

Vytvorte dostatok odkladacieho priestoru pre dve a viac detí

Jednou z najväčších výziev pri navrhovaní spoločnej detskej izby je nájsť dostatok priestoru pre dvojnásobné množstvo nábytku a odkladacieho priestoru. Toto je čas, kedy je potrebné plne uplatniť vašu vynaliezavosť a fantáziu. Pokiaľ ide o spoločnú detskú izbu, platí menej je určite viac. Okrem toho sa kladie dôraz na multifunkčný a zdieľaný dizajn.

Ako východiskový bod, voľba jednoduchého nábytku je nevyhnutné na dosiahnutie toho, aby miestnosť vyzerala tak priestorne ako je to len možné a poskytla dostatok miesta na odkladanie vecí a hranie. V prípade že vaše deti sú dostatočne veľké, poschodová posteľ je skvelým riešením. Poschodová posteľ v tvare písmena L alebo vertikálna posteľ predstavuje efektívne využitie priestoru a často krát má v spodnej časti aj vstavaný odkladací priestor.

Keď už o tom hovoríme...odkladací priestor pod posteľou ako sú vyťahovacie zásuvky, je nápomocný pri odkladaní sezónneho oblečenia a vecí, ktoré užívate len zriedka. Čalúnené odkladacie truhlice s vankúšmi môžu slúžiť ako pohodlné posedenie umiestnené pri hracom stole a zároveň skryje hromady hračiek. Skriňa so zásuvkami môže slúžiť dvom účelom – ako bielizník a ako stôl.

Regály sa úžasne hodia najmä ak ide o organizáciu hračiek, nezaberú mnoho miesta a dajú sa umiestniť nad bielizník, stoly, či dokonca nad dvere pre zriedka využívané predmety. Podobne ak umiestnite policu na konci postele, nezaberie to veľa priestoru na stene a dokonca vám poskytne plochu pre umiestnenie lampy alebo položenie knihy.

Háčiky na dvere a steny sú užitočné pre každodenné veci ako je oblečenie. V šatníku nainštalujte dve tyče (pre dvojité zavesenie), aby každé dieťa malo svoj vlastný priestor na zavesenie šiat.

Bez ohľadu na to, čomu čelíte pri dizajne spoločnej detskej izby pre vaše deti, ak sa budete držať vynaliezavých, efektívnych, zábavných a kreatívnych možností, určite vytvoríte spálňu, ktorú vaše deti budú milovať!

Takže, aký dizajn zvolíte pre detskú izbu vašich detí?

ZDROJ: Freshome