Umelecký ateliér: Nápady ako podnietiť vašu tvorivosť

Či už sa zameriavate na tvorbu malieb, sôch, ilustrácií alebo iného druhu umenia, umelecký ateliér vám poskytuje miesto, kde môžete v pokoji pracovať, uložiť umelecké nástroje a materiál a kde môžete vystaviť svoje diela. Aj keď niektorí umelci zvyknú pracovať v skladoch, podkrovných priestoroch alebo kancelárskych budovách, vy si môžete vytvoriť svoj umelecký ateliér u vás doma. V tomto článku vám predvedieme niekoľko umeleckých ateliérov, ktoré vás môžu inšpirovať a ponúkneme vám niekoľko rád ako si vytvoriť priestor, ktorý podnieti vašu predstavivosť a bude vás inšpirovať pri tvorbe tých najlepších umeleckých diel.

Poloha

Art studio location

Zrejme najdôležitejším rozhodnutím bude poloha ateliéru. Fotografia: LightFieldStudios./Getty Images

Vaším prvým a najdôležitejším rozhodnutím bude určiť, kde chcete mať svoj umelecký ateliér. Skvelým riešením je podkrovie alebo nevyužitá miestnosť v dome. Dobrou možnosťou je tiež suterén s dostatočným prirodzeným svetlom. Ak nevyužívate garáž, pouvažujte nad jej premenou na umelecké štúdio. Alebo ak máte dostatočne rozľahlý pozemok na stavbu alebo kúpu menšej dielne, získate tak ideálne miesto na tvorbu.

Farba

Art Studio yellow

Biela je pomerne populárnou farbou, avšak žltá farba podporuje tvorivosť. Fotografia: AlexD75/Getty Images

Farby vášho ateliéru závisia od vašich preferencií. Mnoho umeleckých ateliérov sa vyznačuje bielou farbou, avšak prezidentka spoločnosti Five Star Painting Mary Kay Liston odporúča oživiť ich sviežou farbou."Ak vo vašom ateliéri využijete len bielu, bielu a ešte bielu, vytvoríte tým prostredie, ktoré bude pôsobiť sterilne," tvrdí Mary.

Ďalej odporúča využiť žltú farbu. “Žltá je považovaná za najradostnejšiu farbu. Tento odtieň podnecuje pocit zábavy a šťastia." Avšak existuje ešte iný dôvod, prečo by ste mali pouvažovať nad výberom tejto farby. “Žltá stimuluje časť mozgu zodpovednú za logické myslenie, podnecuje jasnosť mysle a napomáha inšpirovať predstavivosť," vysvetľuje.

Ak ste sa rozhodli pre tradičný biely umelecký ateliér, môžete podľa Mary obohatiť priestor o rôzne doplnky v tejto farbe.

Osvetlenie

Art studio light

Umelecké štúdiá potrebujú denné svetlo. Fotografia: LightFieldStudios/Getty Images

V ideálnom prípade by mal byť ateliér navrhnutý tak, aby mal dostatočné množstvo slnečného svetla počas celého dňa. “V prípade správneho vnímania farieb zohráva osvetlenie kľúčovú rolu a ktorýkoľvek umelec vám vie potvrdiť, že umelecké dielo alebo dizajn môže v odlišnom prostredí vyzerať úplne odlišne a to len pôsobením samotného osvetlenia," tvrdí interiérová dizajnérka Stacy Murphy z Austinu v Texase. “Vaše dekoratívne stropné osvetlenie alebo stolné lampy môžu ovplyvniť vaše vnímania farby a výsledkom môže byť príliš teplý alebo príliš studený odtieň. Z toho dôvodu je v prípade umeleckého ateliéru prirodzené denné svetlo vaším najlepším priateľom. Okrem toho pozitívne pôsobí aj na vás samotných, vaše prepojenie s prírodnými elementmi povzbudzuje vašu kreativitu."

Pracovný priestor

Art studio space

Nikdy nemôžete mať dostatok priestoru. Fotografia: ondatra-m/Getty Images

Aj keď vám menšie štúdio môže postačovať, nepodceňujte hodnotu množstva priestoru. Vo väčšom priestore sa môžete presunúť z jedného miesta na druhé bez toho, aby ste sa museli obávať že náhodou prevrhnete maliarsky podstavec, alebo stúpite na umelecké dielo či vaše zásoby materiálu. “Okrem toho by ste si mali zabezpečiť pohodlnú stoličku, ktorej výška sa dá ľubovoľne nastaviť. V tom prípade si ju môžete prispôsobiť podľa toho, či potrebujete pri svojej umeleckej práci sedieť alebo stáť," radí Murphy.

Miesto pre materiál

Art studio supplies

Svoje nástroje a materiály majte poruke a dobre zorganizované. Fotografia: Hero Images/Getty Images

“Uistite sa že máte pre svoje nástroje a materiály vhodný odkladací systém," radí Murphy. “IKEA ponúka viacero produktov, ktoré predstavujú finančne nenáročný a elegantný odkladací systém." V závislosti od vášho umenia budete určite potrebovať miesto na odkladanie farieb, štetcov a ďalšieho vybavenia. Organizovaný priestor napomáha vašej efektivite a ukryje všetok neporiadok.

Ventilácia

Art studio windows

Uistite sa, že okná sa kvôli ventilácii dajú jednoducho otvoriť. Fotografia: Tetra Images/Getty Images

Vďaka vhodnej ventilácii neodpadnete v dôsledku výparov z farieb, atramentu, lepidla, čistiacich látok a ďalších chemikálií. Na fotografii vyššie môžete vidieť umelecký ateliér so sklenenou stenou so skladacím systémom, pomocou ktorého sa v jednej časti miestnosti vytvorí otvorený priestor.

Odolné materiály

Durable materials

Musíte predpokladať, že všetko v ateliéri môže byť poznačené farbou. Fotografia: MonkeyBusinessimages/Getty Images

Pri výbere materiálov pre váš interiér sa uistite, že všetko je vyrobené z odolných materiálov, ktoré sa dajú jednoducho vyčistiť. Druhou možnosťou je využiť staršie opotrebované predmety, ktoré vám nebude ľúto zašpiniť. Avšak ak preferujete udržať si čistú dlážku, mali by ste pouvažovať nad vinylom alebo laminátovou podlahou, ktoré sa veľmi jednoducho vyčistiť. Ako bonus, v prípade umiestnenia pružnej vrstvy pod podlahou poskytnete úľavu vašim chodidlám a nohám počas dní, kedy musíte pri práci dlho stáť.

Liston okrem toho odporúča využiť vo vašom umeleckom ateliéri farbu so saténovou povrchovou úpravou. “Saténový povrch dokáže odrážať svetlo a dosiahnuť pri tom elegantný vzhľad," tvrdí. “Steny sa dajú jednoducho očistiť a dokážu odolať vlhkosti, vďaka čomu predstavujú ideálnu voľbu pre vaše štúdio, najmä v prípade zvládnutia neporiadku."

Časť na umývanie

Art studio cleanup

Pred tým než opustíte ateliér poupratujte. Fotografia: Inti St Clair/Getty Images

Keďže v umeleckých ateliéroch je často neporiadok, pouvažujte nad inštaláciou umývadla, vďaka ktorému môžete očistiť svoje nástroje, poupratovať ateliér a zbaviť sa farieb, chemikálií a ďalších materiálov pred tým, než vojdete do zvyšnej časti domu.

Inšpirácia

Display artwork

Predveďte vo svojom štúdiu svoje diela. Fotografia: ADA_Photo/Getty Images

Váš umelecký ateliér by vás mal okrem iného inšpirovať k vašej najlepšej tvorbe. “Určite budete chcieť domáce umelecké štúdio, v ktorom sa budete cítiť, akoby ste boli v inom svete," hovorí Murphy. “Snívate o tom, že ste maliar v Paríži? Vystavte si v ateliéri fotografie, ktoré vám navodia atmosféru Paríža. Tento priestor je len o vás a o vašom umení, takže si vytvorte miesto, kde môžete byť sami sebou," dodáva.

ZDROJ: Freshome