Užitočné rady ako zariadiť malé miestnosti

Zariadiť malú miestnosť môže byť zložité. Môžete stráviť celé hodiny hľadaním inšpirácie prezeraním fotiek cez Pinterest, len aby ste prišli na to, že máte veľmi obmedzené možnosti ako ich uplatniť v praxi. Či už bývate v malom domčeku, malom apartmáne alebo máte vo svojom dome izbu s malou rozlohou, môžeme vám pomôcť. Spýtali sme sa nášho tímu profesionálov na odporúčania, ako zariadiť malé priestory. Tu je 12 nápomocných rád, ktoré budete môcť vyžiť aj u seba doma.

small room 4

Vznášajúce sa police a vysoko umiestnené závesy pútajú pozornosť očí smerom nahor, vďaka čomu pôsobí priestor väčšie. Fotografia: ThreeDiCube/Shutterstock

Zamerajte sa na výšku

Ak nemáte dostatok priestoru pozdĺž osi x, zamerajte sa na os y. Vhodné využitie stien dokáže pretvoriť celú miestnosť.

Vznášajúce sa police

Pri zariaďovaní malých priestorov je niekedy ťažké nájsť rovnováhu. Na jednej strane nechcete aby miestnosť bola preplnená nábytkom a na druhej by nemala pôsobiť sparťanským dojmom. V prípade že chcete rozmiestniť nábytok tak, aby priestor vyzeral štruktúrovane a dizajnovo, ideálnym riešením pre vás sú vznášajúce sa police. Police s názvom Walnut Floating Shelves od spoločnosti The Container Store sa dokonale hodia na predvádzanie umenia a dekoračných predmetov, vďaka čomu získate voľnú povrchovú plochu na stoloch

Využite si rozmerné umenie

Ak nechcete miestnosť zaplniť nábytkom, to ešte neznamená, že musí pôsobiť sparťanským dojmom. Dokonca aj tú najjednoduchšiu miestnosť môžete oživiť rozmerným nástenným umením. Ak je vaša izba výnimočne malá, zameňte výrazné grafické umenie za veľké zrkadlo. Vďaka odrazenému svetlu bude izba pôsobiť priestrannejšie.

Závesy umiestnite čo najvyššie

Ďalší spôsob ako vyvolať dojem že miestnosť je väčšia než v skutočnosti, je upútať pozornosť očí smerom k stropu. Keď sa chystáte zavesiť záclony a závesy, umiestnite tyč na závesy v blízkosti stropu. Vďaka dlhej línii závesu bude miestnosť pôsobiť väčšie.

small room 1

Jediný rozmernejší kus nábytku dokáže upevniť celý priestor. Fotografia: Ruben Ramos/Getty Images

Myslite vo veľkom

Máte k dispozícii malú miestnosť, takže by ste do nej mali umiestniť len malé predmety, však? Au contraire. Myslenie vo veľkom vám pomôže premeniť váš malý priestor.

Pridajte jeden veľký kus nábytku

Sme si vedomí, že je to mätúce. Prečo by ste do miestnosti dávali nábytok, ktorý vám zaberie množstvo vášho drahocenného priestoru? Odpoveď spočíva v tom, ako daná miestnosť na vás pôsobí. Príliš veľa malých kusov nábytku vyvoláva dojem, že je daná miestnosť preplnená a nestabilná. Pridaním jedného rozmerného kusu nábytku, ktorý bude slúžiť ako centrálny bod pozornosti – či je to už pohodlná pohovka alebo multimediálne centrum – dosiahnete ucelený vzhľad miestnosti.

Položte na zem veľký koberec

Svetlý koberec s jemným vzorom vám pomôže rozžiariť a zjemniť vzhľad miestnosti, pričom zároveň dokáže definovať jednotlivé časti priestoru. Jednoducho položte koberec ako je napríklad Foil Diamonds Distressed Rug od spoločnosti West Elm pod jedálenský stôl alebo konferenčný stolík a okamžite udáte danému priestoru špecifický účel. Voilà! Koberec jednoznačne ohraničí priestor a napomáha určiť jeho účel.

Ustúpte o krok dozadu

Keď navrhujete malú miestnosť, je pomerne jednoduché zamotať sa do detailov. Avšak ak budete uvažovať vo veľkom, určite získate miestnosť, v ktorej budete chcieť tráviť čas. Pozrite sa na miestnosť ako na celok. Ak na vás stále pôsobí dojmom že je malá a preplnená, urobte zmeny, ktoré majú výrazný efekt ako je svetlejšia farba stien alebo pridanie osvetlenia do každého rohu miestnosti.

small room 3

Viacúčelový rebrík slúži ako nástenné umenie aj ako miesto na odkladanie prikrývok. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Myslite prakticky

V malom priestore záleží na každom predmete. Toto je čas kedy treba popremýšľať o inteligentných a šikovných riešeniach ako využiť priestor.

Ukryte úložný priestor

Dokonca aj malé miestnosti potrebujú úložný priestor. Ak disponujete kompaktným priestorom, poslednú vec ktorú potrebujete je mať nepotrebné veci pohodené priamo na očiach. Zatiaľ čo vo väčších priestoroch tieto predmety nebijú priamo do očí, v malých miestnostiach je všetko na dohľad. Teda pokiaľ nezapojíte svoju tvorivosť. Hľadajte nábytok, ktorý v sebe ukrýva úložný priestor. Spoločnosť West Elm uviedla na trh konferenčný stolík s názvom Stacked Disk Coffee Table, ktorý má vo vnútri ukrytý priestor na odkladanie vecí, zatiaľ čo spoločnosť Pottery Barn ponúka lavicu Tamsen Storage Bench kam môžete veci ukryť.

Viacúčelový nábytok

Vyberte si nábytok, ktorý vie splniť viacero funkcií. Vypchatý otoman je ideálnym miestom kam si môžete vyložiť nohy, alebo v prípade že naňho umiestnite tácku, je vhodným miestom na servírovanie nápojov a chuťoviek. Barový vozík na kolieskach od spoločnosti West Elm sa stane stredobodom pozornosti keď máte hostí a v prípade že ho už nepotrebujete ho jednoducho môžete uložiť mimo dohľadu. Multifunkčný nábytok vám pomôže využiť miestnosť vo väčšej miere bez toho, aby zbytočne zaplnil priestor.

Buďte organizovaní

Ak neplánujete ukrývať predmety z dohľadu, snažte sa ich zorganizovať. Úhľadnejší vzhľad dosiahnete ak na jednom mieste zoskupíte podobné predmety. Tiež sa nemusíte obávať odkladacích košov, kde máte jednoduchý prístup k svojím veciam a vaši hostia sa ne nemusia celý čas pozerať.

small room 2

Lampy pripevnené k stene dodávajú priestoru svetlo bez toho, aby ochudobnili miestnosť o povrchovú plochu. Malý konferenčný stolík dodáva aj preplnenej miestnosti praktickosť. Fotografia: Westend61/Getty Images

Štíhly dizajn

Už sme hovorili o tom, ako môže vyššie umiestnenie predmetov opticky zväčšiť miestnosť. Podobný efekt môžete dosiahnuť aj pri kúpe nábytku.

Uložte predmety vedľa seba

Ak máte knihy, dekoratívne predmety alebo prikrývky, ktoré by ste chceli v tejto malej miestnosti predviesť, zaobstarajte si úzku knižnicu. Je to skvelý spôsob ako minimalizovať využitie rozlohy miestnosti. Ako príklad si vezmite vysokú a štíhlu knižnicu Carson Narrow Bookcase od spoločnosti Target, ktorá ponúka päť políc a pritom je široká len 46 cm.

Pridajte malé stolíky

Vďaka malým ozdobným stolíkom bude vaša miestnosť pôsobiť viac prakticky bez toho, aby pôsobila preplneným dojmom. Umiestnite stolík na koniec gauča, po stranách postele alebo do nevyužitého kúta. Budete žasnúť o koľko príjemnejšie je stráviť čas v miestnosti, kde si môžete príhodne položiť nápoj alebo knihu na stolík.

Vyberte si štíhle alebo závesné lampy

Či už si vyberáte stojacu alebo stolnú lampu, zamerajte sa na tie so štíhlym dizajnom alebo typy lámp, ktoré sa dajú upevniť na stenu. V prípade priestoru kde záleží na každom centimetri môžete pomocou lámp dosiahnuť výraznú zmenu. Poskytnú priestoru viac svetla, vďaka čomu bude pôsobiť väčšie a pritom vás nebudú nijako obmedzovať v pohybe.

Malý priestor predstavuje pre akéhokoľvek dizajnéra výzvu, avšak s týmito 12 radami sa do svojho projektu môžete smelo pustiť. Až sa ich rozhodnete využiť, prezraďte nám v komentári nižšie ktoré z nich boli pre vás najužitočnejšie.

ZDROJ: Freshome