Všetko čo potrebujete vedieť o vytvorení domu v štýle hygge

Keďže vonku stále vládnu nízke teploty, zima je ideálny čas na to, aby sme využili hygge dizajn. Pôvodom dánske slovo vyslovované ako “húgah" v preklade znamená “pohodlie" a kto by nechcel pre seba viac komfortu? Z toho dôvodu sme sa rozhodli predstaviť vám najlepšie rady ako vytvoriť estetické hygge prostredie. Pokojne ich môžete využiť na vytvorenie útulného a príjemného domova, ktoré si môžete vychutnať počas celej zimy.

hygge home

Izbu môžete vybudovať okolo neutrálne farebnej palety. Fotografia: Zastolskiy Victor/Shutterstock

Začnite s neutrálnymi farbami

Farba predstavuje základný kameň akéhokoľvek dizajnu. Pomáha udávať tón priestoru a napomáha jednotlivým dizajnovým prvkom vytvoriť ucelený vzhľad. Ani hygge priestor nie je v tomto prípade výnimkou, čo je dôvod prečo by ste vždy mali začať svoj hygge dizajn zameraním sa na neutrálu farebnú paletu.

Keďže hygge štýl sa zameriava na pohodlie, neutrálne tóny doprajú vašim očiam možnosť oddýchnuť si. Čo sa týka špecifických farieb, uprednostnite jemnejšie neutrálne odtiene ako sú jemná sivá, bohatá krémová alebo ľadovo modrá farba. Využitie kontrastných neutrálnych farieb ako je čierna alebo tmavo hnedá obmedzte na minimum, nakoľko tieto farby sú vizuálne náročnejšie.

comfort

Hlavným účelom štýlu Hygge je vytvorenie pohodlia. Fotografia: PlusONE/Shutterstock

Zamerajte sa na pohodlie

Článok v časopise TIME opisuje tento dánsky koncept ako “prístup k životu, ktorý je založený na pozitivite a radosti z každodenných zážitkov." To v praxi to znamená vychutnávať si aj tie najjednoduchšie radosti života, ako je pocit ktorý zažívame keď sa schúlime pod dekou alebo keď po dlhom dni vkĺzneme do postele.

Z tohto hľadiska je pointou vytvorenia hygge domu dosiahnuť priestor, ktorý vo vás vyvolá pocit pohody. Aby ste to dosiahli, určite sa budete chcieť uistiť, že váš nábytok vám poskytne pocit luxusu. Tým máme na mysli rozmerné, pohodlné gauče a úžasne vypchaté kreslá.

Okrem toho budete chcieť zainvestovať do množstva textílií. Textílie ako sú koberčeky, pletené ozdoby na stenu, vankúše a prikrývky obohatia priestor o pocit tepla a tým môže miestnosť poskytnúť viac pohodlia. Na dosiahnutie komplexného vzhľadu priestoru ich môžete navrstviť, avšak tieto vrstvy by nemali vyzerať úhľadne. Koncept hygge zahŕňa akceptovanie nedokonalostí ako súčasti života.

lighting

Pridajte množstvo jemného svetla. Fotografia: Alina Yudina/Shutterstock

Využite množstvo jemného svetla

Spomínali sme to už v minulosti a zopakujeme to aj v tomto prípade: vytvorenie správnej svetelnej schémy má výrazný vplyv na to, ako na vás priestor pôsobí. Ak potrebujete dôkaz, zamyslite sa nad tým, ako vyčerpávajúco a stroho pôsobí priemyselné halogénové svetlo v pracovnom priestore. A ako protiklad si teraz predstavte ako upokojujúco a relaxačne na vás pôsobí svetlo sviečok na konci dlhého dňa. V našom domove chceme dosiahnuť atmosféru ako je to v druhom prípade.

Aby sme to dosiahli uistite sa, že miestnosť bude mať dostatok jemného svetla. Aj keď každá miestnosť potrebuje hlavné stropné svetlo, v tomto prípade ho považujeme takmer za druhoradé v porovnaní so zvyšnými druhmi osvetlenia. V tomto štýle sa zameriame na zvýrazňujúce osvetlenie ako sú jemné svetelné reťaze či dokonca sviečky.

essentials

Vyhnite sa zbytočne preplnenému priestoru. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Držte sa nevyhnutných vecí

Majte na pamäti, že to čo nie je zahrnuté v interiéri je rovnako dôležité ako kúsky nábytku, ktoré ste si vybrali pre svoj domov. Hlavným princípom hygge je dovoliť si využiť dostatok materiálnych potešení, aby ste sa cítili pohodlne bez pocitu, že ste to prehnali. Toto je jedna príležitosť kedy platí, že menej je viac.

Aby ste to efektívne dosiahli, najlepším spôsobom je začať úplne od začiatku. Odstráňte z priestoru všetky predmety až získate úplne čistý priestor. Následne do neho môžete vrátiť kúsok po kúsku, avšak skúste uvažovať ako kurátor galérie. Pri každom predmete si položte otázku akú špecifickú hodnotu predstavuje daný kúsok pre celkový dizajn. Ak si nie ste istý, určite ten predmet môžete vynechať.

Sme si vedomí, že niektorí z vás sa pri pohľade na prázdny priestor cítia spočiatku nepríjemne. Ak patríte k tejto skupine, skúste prekonať svoj prvotný impulz tento priestor zaplniť. Doprajte si čas zvyknúť si na nový dizajn miestnosti. Ak sa vám aj po niekoľkých dňoch bude zdať priestor príliš prázdny, zamerajte sa na tie časti vášho dizajnu, ktoré potrebujú upraviť. Pracujte na nich až kým nedosiahnete dokonalú rovnováhu.

Aby ste udržali pohodlnú atmosféru, nemali by ste zabudnúť ani na teplotu v miestnosti. To platí najmä v zimnom období. Môžete to dosiahnuť tým, že nastavíte svoj smart termostat tak, aby vyhovoval vášmu rozvrhu. Taktiež môžete pouvažovať nad ďalšími zdrojmi tepla ako je krb, elektrická prikrývka alebo hoci len veľký sveter. Čo je viac upokojujúce než možnosť schúliť sa na gauči pred krbom počas zasneženého zimného večera? Prajeme vám príjemné Hygge!ZDROJ: Freshome