Informácie o produktoch: 0948 405 512

Swipe to the right

Rekapitulácia trendov roku 2018: najodvážnejšie dizajnérske trendy

Rekapitulácia trendov roku 2018: najodvážnejšie dizajnérske trendy

Možno je tomu ťažké uveriť, ale už tu máme rok 2019. Preto chceme využiť príležitosť sa na chvíľu pozastaviť a obzrieť sa na minulý rok v Bighome. V roku 2018 sme toho preskúmali pomerne veľa. Ale čo v skutočnosti malo najväčší vplyv na dizajn? Ktoré trendy premenili naše domovy – a možno aj naše životy? Ktoré z nich sú dostatočne výrazné na to, aby pretrvali aj počas roka 2019 a možno aj dlhšie? Poďme sa pozrieť na rekapituláciu dizajnových trendov roka 2018.

2018 design trend recap - color

Čierna zvýrazňujúca stena? Prečo nie! Čo sa týka farieb, v roku 2018 neexistujú obmedzenia. Fotografia: AMR Design

S farbami je všetko povolené

Áno, neutrálne farby sú stále – a vždy budú – dôležité. Avšak rok 2018 nám umožnil zbaviť sa limitov týkajúcich sa teórie farieb stanovených našimi predsudkami, a mohli sme si s nimi užiť viac zábavy. Na scéne sa objavili farby vzácnych kameňov, ktoré svojou sýtou farbou obohacujú celý priestor. Farby, ktoré boli v minulosti priam zakázané, sme v našich domoch uvítali s otvoreným náručím. Čierna farba vynikla ako trendová a luxusná farba, ktorú je možné aplikovať na steny, podlahu a kuchynské skrinky. Ako sme rozšírili farebnú paletu, rozšírili sme aj možnosti ich využitia. Dni, kedy sme využívali len jednu farbu na zvýraznenie sú dávno preč. Rok 2018 nám umožnil vrstvenie viacerých rôznych zvýrazňujúcich farieb, vďaka ktorým môžu miestnosti žiariť.

Okrem jednoduchého výberu farieb, ktoré sme chceli vo svojom dome využiť sme mohli v roku 2018 skúmať, kde tieto farby aplikovať. Do priestorov na ktoré sa často zabúda ako sú vstupná chodba, strop alebo hlavné vchodové dvere sme vďaka žiarivým a zaujímavým odieňom farieb vdýchli nový život.

Máte pocit, že máte až príliš veľa farebných možností a neviete čo s tým? Buďte pokojne bez obáv. Máme pre vás sprievodcu ako dosiahnuť rovnováhu farieb, ktorý vám pomôže.

2018 design trend recap - maximalism

Čo sa týka získania uceleného vzhľadu miestnosti, dizajnéri sa zhodujú na názore, že viac je viac. Fotografia: Jonathan Adler

Maximalizmus získava na popularite

Naša rekapitulácia dizajnérskych trendov roku 2018 by nebola kompletná bez toho, aby sme spomenuli maximalizmus. Ak ste nám počas roka venovali pozornosť, určite ste si všimli, že dizajn domov má tendenciu všetkého využiť viac. Práve sme hovorili o tom, že sme začali využívať viac farieb. Rovnako sa v dizajne začalo využívať viac vzorov a textúr, ako sú napríklad pútavé alebo emotívne kvetinové tapety, zaujímavé obklady na stenu za umývadlom v kuchyni a sfarbenú maltu. Maximalizmus je založený na vyplnení priestoru vecami, ktoré milujeme a ktoré nám robia radosť. V roku 2018 sme túto príležitosť určite naplno využili.

Podľa nášho názoru je spomedzi všetkých trendov, ktoré sme mali v roku 2018 preskúmať práve maximalizmus ten, ktoré zotrvá aj v nasledujúcej dobe.

2018 design trend recap - lighting

Vaše osvetlenie by malo byť najzaujímavejšou časťou vašej izby. Fotografia: Poliform Australia

Pútavé osvetlenie

Naši rodičia nás odmala učili nepozerať sa priamo do slnka. Avšak v roku 2018 bolo veľmi obtiažne nepozerať sa na svetlo, teda aspoň osvetlenie v našich domácnostiach. Doba nudného základného osvetlenia je už dávno preč. Tento rok sme zmenili závesné svetlá z jednoduchých na niečo skutočne úžasné. Odrazu máte možnosť nájsť osvetlenie vo forme architektonických tvarov vytvorené z viacerých materiálov, ktoré vysia v zaujímavom zoskupení.

Avšak nezastavili sme sa len pri závesných svetlách. Tento rok sa mnoho dizajnérov a dekoratérov rozhodlo zariskovať a využiť jedinečné a štýlové osvetlenie. Dokonca aj skromné reťazové svetielka prešli inováciou a rozšírili sa možnosti ich využitia. Niektoré z týchto trendov možno nezotrvá dlhšie než je táto rekapitulácia trendov minulého roka, avšak niektoré – ako sú napríklad abstraktné lustre z kovu – si ešte len začínajú užívať svoj pobyt na svetle.

2018 design trend recap - industrial

Tento rok sme pri vytvorení pohodlných priestorov skombinovali čisté línie priemyselného štýlu s jemnosťou prírody. Fotografia: ALL & NXTHING

Kombinácia prírodných a priemyselných prvkov

V roku 2018 sme konečne našli spôsob, ako spojiť našu lásku k prírode s obľúbenými jednoduchými a elegantnými líniami priemyselného dizajnu. V podstatnej miere za to môžeme vďačiťmódnemu šialenstvu inšpirovanom cementom. Odrazu to vidíme všade, cement ako pracovná kuchynská doska, ako podlaha, ako krbová rímsa a ešte oveľa viac. Cement sa stal kľúčovým prvkom industriálneho dizajnu práve vďaka svojej prirodzenej elegancii a schopnosti napodobniť prírodný kameň. Po tom čo sme určili kde cpresne hceme využiť tento materiál vo svojich domoch, sme mohli využiť aj ďalšie prírodné materiály, ako sú hrubo opracované drevo a steny so zavesenými živými rastlinami.

Okrem iného sme sa venovali spôsobu, ako zjemniť vzhľad priemyselných a minimalistických priestorov, kde nám pomohli živé rastliny. Črepníkové rastliny sú veľmi populárne, avšak pri ich využití sa nemusíte obmedziť len na otvorený bytový priestor. V roku 2018 boli pomerne veľkým trendom zavesené rastliny alebo zeleň upevnená na stenu. Dokonca sme rastliny umiestnili aj na naše strechy. Tento rok sa nám podarilo zladiť prírodný a priemyselný štýl. Zdá sa, že sme konečne prišli na to, ako bude vlk sýty, aj ovca celá.

Ktoré z trendov zverejnených na stránke Bighome v roku 2018 vás prekvapili? O ktorých by ste chceli vedieť viac? Ktoré trendy sme v našom zhrnutí vynechali? Prezraďte nám svoj názor! Nový rok už začal a my sa nevieme dočkať aké trendy objavíme spolu s vami v roku 2019!

ZDROJ: Freshome

1. februára 2019 od Lucia P. #odvážne farby, #maximalizmus, #zaujímavé osvetlenie, #priemyselný dizajn V kategórii: Architektúra a Dizajn