Informácie o produktoch: 0948 405 512

Swipe to the right

Reorganizujte svoj priestor: ako si zamilovať miesto kde teraz žijete

Reorganizujte svoj priestor: ako si zamilovať miesto kde teraz žijete

Dopozerali ste maratón seriálov ako vylepšiť domov a je vám trocha clivo? Priali by ste si po návšteve nového bytu vašich priateľov zmeniť svoj dom? Stáva sa to aj lepším z nás. Nevýhodou sledovania internetových stránok alebo seriálov zameraných na vylepšenie domácností je to, že získate pocit že váš priestor má mnoho nedostatkov. Pravdou však je, že žiaden dom nie je dokonalý. Dokonca je pravdepodobné, že aj majitelia takzvaných dokonalých domov by si priali realizovať zopár zmien.

V skutočnosti nemusíte renovovať alebo prestavať celý dom aby ste si splnili sen. Svoj domov si môžete zamilovať jednoduchou zmenou spôsobu, akým využívate jeho priestor. Miesta ktoré sa vám nepáčia sa dajú zmeniť za pomoci šikovných organizačných riešení a netradičným zmýšľaním.

Prehodnoťte svoj priestor a nemusíte si viac želať vymeniť celý dom. Váš dom snov možno máte priamo pod nosom — alebo aspoň pod starým kobercom. Tu je niekoľko spôsobov ako prehodnotiť svoj priestor a opäť sa zamilovať do svojho domova.

Urobte si poriadok vo veciach

Living room with bookshelves

Jedným zo spôsobov ako si svoj domov opäť zamilujete je dômyselne vystaviť dekorácie. Fotografia: Beyond Time/Shutterstock

Ak máte pocit že bývate v preplnenom priestore možno to je tým, máte príliš veľa vecí. Doprajte si čas a pozrite sa ktoré veci potrebujete. Týmto spôsobom uvoľníte priestor a váš domov získa viac uhladený vzhľad. Máte pocit že je toho na vás priveľa? Začnite niečím jednoduchým ako je skriňa na bielizeň. Len ju otvorte, zbavte sa nepotrebných vecí a porozmýšľajte ako ju využiť. Skutočne je tento priestor najlepšie vyžitý práve na obliečky, alebo môže mať lepší účel? Čo je teraz neefektívne využitá skriňa na bielizeň môže slúžiť ako skvelá komora alebo miesto na vaše koníčky.

Keď ste zvládli tento krok, môžete sa posunúť na väčšie a lepšie veci. Zbavte sa vecí ktoré nevyužívate a ponechajte si veci, ktoré skutočne slúžia nejakému účelu. Čo s vecami ktoré sú zastarané, nepotrebné alebo len zavadzajú? Darujte ich niekomu, komu urobia radosť a dobre sa o ne postará.

Dajte miestnosti nový účel

Colorful child's playroom

Doprajte miestnosti nový účel v závislosti od spôsobu vášho života. Fotografia: Photographee.eu/Shutterstock

Možno nie ste v situácii kedy neznášate dispozíciu domu, len sa vám nepozdáva, ako sa jeho priestor využíva. Len preto že typické domy majú formálnu jedálenskú miestnosť to ešte neznamená, že ju takto musíte využívať aj vy. Ak svoju jedáleň využívate dva krát ročne, ale hračky vašich detí sa povaľujú po celom dome, skutočne využívate svoj domov na maximum?

Pri výbere úlohy danej miestnosti skúste uvažovať netradične. Jedálenská miestnosť môže byť užitočnejšia ako študovňa. Nevyužitá miestnosť venovaná vašim koníčkom by mohla byť skvelou práčovňou. A prázdna miestnosť pre hostí? Dá sa lepšie využiť ako miesto na hranie pre deti.

Neberte do úvahy budúci predaj

Open concept rustic living room and kitchen

Ak plánujete v danom dome žiť dlhšiu dobu, nemusíte si robiť starosti s jeho hodnotou pri predaji v budúcnosti. Fotografia: Breadmaker/Shuttertock

Predajná hodnota domu je veľmi dôležitá, najmä ak vnímate svoj dom ako investíciu do budúcnosti. Ak však viete že v tomto dome budete žiť dlhšiu dobu, pri rozhodovaní je úplne v poriadku nebrať do úvahy budúci predaj. Budúci majiteľ domu možno nebude spokojný s vašimi zmenami, avšak ak vyhovujú vám a vašej rodine, určite sa rozhodnite na základe toho, čo vyhovuje vám. Ak sa v budúcnosti rozhodnete dom predať, je tu možnosť že dokážete vrátiť dom do pôvodného stavu alebo ho môžete zorganizovať iným spôsobom. To že sa snažíte vyhovieť každému a pritom ste to práve vy kto v ňom žije, vás môže dohnať do šialenstva. Zmeňte štýl, premyslite dizajn a zmeňte organizáciu domu tak, aby vám vyhovoval práve teraz.

Oddeľte priestor

Open concept living room

V dome s otvorenou dispozíciou vytvorte viacero zón. Fotografia: Breadmaker/Shuttertock

Domy s otvoreným konceptom sú v dizajne domov veľmi populárne, avšak v istých situáciách predstavujú určitú výzvu. Skúste nalákať tínedžera aby si dokončil domáce úlohy v hlučnej kuchyni alebo si pozrite futbalový zápas ak máte pri sebe hrajúce sa batoľa a zistíte, že otvorený koncept môže pôsobiť hekticky. Ak máte pocit že máte rozsiahly priestor, kde sa odohráva príliš veľa, skúste rozdeliť na viacero zón.

Využitím predmetov ako sú police na knihy, nábytok či dokonca paraván dokážete oddeliť priestor bez permanentného zásahu. Následne môžete posúdiť a reorganizovať priestor podľa potreby tak, aby ste skutočne vytvorili domov, ktorý si zamilujete. Vyhradený priestor na pozeranie televízie, jasne určená hranica medzi kuchyňou a obývacím priestorom – to všetko predstavuje malé zmeny, ktoré v konečnom dôsledku napomôžu zmierniť tie faktory vášho domova, ktoré vám na dispozícii vášho domu prekážajú.

Plne využite každý kút

Kitchen with dining nook

Maximálne využite každý centimeter priestoru. Fotografia: mavo/Shutterstock

Ak ste zatúžili za práčovňou alebo sa zamilovali do čítacieho kútika ktorý ste videli v inom dome, môžete mať pocit, že váš domov je len o práci a žiadnej zábave. Luxusné domy a domy postavené na základe požiadaviek majiteľa sú výnimočné nie kvôli hlavným obývacím priestorom, ale vďaka týmto špeciálnym priestorom navyše. Vďaka miestnostiam so špecifickým účelom oplývajú domy postavené na objednávku skutočne výnimočnou atmosférou.

Aby ste získali priestor po ktorom túžite hneď nemusíte búrať steny. Stačí len porozmýšľať, ako využiť výklenky a kúty vo vašom dome. Aj keď rozlohou bude menší, stále môžete mať pre seba vyhradený špecifický priestor domu, ktorý bude slúžiť len vám. Šatníková miestnosť sa môže stať miestnom určeným pre vaše hobby. Komoru na sezónne oblečenie môžete premeniť na herňu pre deti. Dokonca aj priestor medziposchodia dokážete využiť a za pomoci kresla a lampy ho premeniť na pohodlný kútik na čítanie. Možno nemôžete venovať celý priestor na realizovanie koníčkov a prispôsobiť ho životnému štýlu vašej rodiny, avšak určite nájdete vo svojom dome kútik, ktorý splní ten istý účel.

Samozrejme že na získanie inšpirácie môžete aj naďalej pozerať svoje obľúbené relácie, avšak nenechajte sa nimi odradiť. Možno snívate o obrovskom krbe, ktorý by sa tiahol dvoma poschodiami alebo by ste chceli pre svoj budúci domov na mieru vyrobený nábytok. Avšak medzitým sa ešte stále môžete zamilovať do domu, v ktorom bývate práve teraz. Premyslite si ako zorganizovať svoj priestor, zapojte svoju fantáziu a upravte svoj dom tak, aby bol pre vás a vašu rodinu dokonalým miestnom. Vďaka tomu určite viac oceníte dom, ktorý ste si sami upravili podľa svojich predstáv.

ZDROJ: Freshome

23. mája 2019 od Lucia P. #dispozícia domu, #reorganizovať priestor V kategórii: Poradňa