Informácie o produktoch: 0948 405 512

Swipe to the right

Sila farieb: Prečo je váš výber farieb dôležitý

Máte svoju obľúbenú farbu? Už ste niekedy uvažovali o tom, prečo preferujete určitú farbu a aký na vás môže mať vplyv? “Jednou z najúžasnejších vecí na farbe je jej spätosť s pocitmi, vďaka čomu je farba extrémne subjektívna záležitosť," tvrdí Andrea Magno, odborníčka na farby a dizajn v spoločnosti Benjamin Moore. “Farba v nás môže vyvolať tak veľké množstvo emócií, mnoho z nich je spätých so zážitkami z minulosti alebo čo nás oslovuje ako jednotlivcov." Vaša voľba farby v mnohom definuje priestor.

“Farby v nás môžu vyvolať celú škálu pocitov, od šťastia až po smútok, od lásky až po znechutenie," vysvetľuje Rachel Skafidas, senior farebná dizajnérka spoločnosti Krylon. Pokračujte v čítaní článku a objavte ako vaša voľba farieb dokáže ovplyvniť vaše pocity. Okrem toho venujeme pozornosť aj tomu, ako využiť tieto informácie pre váš domov.

Červená

red room

Caliente, farba tejto výraznej farby, stimuluje apetít. Fotografia: Benjamin Moore

Existuje dôvod prečo sú hasičské autá, hasiace prístroje a značky stop v červenej farbe. Táto farba na seba priťahuje pozornosť. “Červená farba je asociovaná s láskou a vášňou, avšak predstavuje aj výstražnú a vzrušujúcu farbu" tvrdí Skafidas. Červená farba pôsobí stimulujúco na zmysly. “Aj keď farby dokážu vyvolať množstvo pocitov, dôležité je ako je daná farba využitá aby ovplyvnila emócie," pokračuje ďalej.

Andrea Magno okrem toho vysvetľuje, že v prípade farieb vždy existujú výnimky z pravidiel. “Ako príklad si vezmite červenú miestnosť, kedy na jedného človeka môže táto farba pôsobiť agresívne, zatiaľ čo na druhého môže pôsobiť upokojujúco a prívetivo," pokračuje. “Kľúčom úspechu v tomto prípade je to, ako by daná miestnosť mala pôsobiť na jednotlivca."

Ružová

Pink

Ružová farba predstavuje sviežu a mladistvú voľbu. Fotografia: adventtr/Getty Images

Kľúčovú rolu v prípade farieb zohráva ich sýtosť. “Čím sýtejšia farba, tým intenzívnejší odtieň, ktorý vyvoláva výraznejšie emócie," tvrdí Ashley Banbury, senior dizajnérka farieb z relácie HGTV HOME zo spoločnosti Sherwin-Williams. “Myslím, že všetci sa môžeme zhodnúť na tom, že najvýraznejšou farbou na kolese farieb je červená farba. Jej najsýtejšia verzia môže zvýšiť krvný tlak a pulz," pokračuje. Na druhej strane však dodáva, že ružová farba, ktorá predstavuje menej intenzívnu verziu červenej má rovnaké účinky, avšak v oveľa miernejšej podobe.

Oranžová

orange room

Citrusová farba s názvom Orange Slice predstavuje odvážnu a predsa zábavnú možnosť. Fotografie: Valspar

Oranžová farba je zvyčajne spätá so zábavou a kreativitou. “Napríklad farba s názvom Orange Slices navodzuje pocit hravosti," tvrdí Sue Kin, senior dizajnérka farieb spoločnosti Valspar. Takéto žiarivé farby sa do niektorých miestností hodia viac a do niektorých menej. “Pred tým než si vyberiete farbu pre miestnosť by ste sa mali rozhodnúť, akú atmosféru by ste v danej miestnosti chceli dosiahnuť," radí Skafidas. “Napríklad detská izba na hranie alebo aj kuchyňa sa zvyčajne nesú vo veselej a optimistickej nálade a znesú aj sýtejšie odtiene farieb," pokračuje. “Samozrejme že akákoľvek miestnosť môže byť obohatená o sýtejšiu farbu, pokiaľ bude skombinovaná s menej sýtou farbou stien."

Žltá

laundry

Táto farba s názvom Spring Squash dokáže oživiť aj práčovňu. Fotografia: Valspar

Žltá farba navodzuje pocit optimizmu, šťastia, pozitivity a energie. “Svetložltá farba s názvom Spring Squash zdôrazňuje bohatosť života," tvrdí Kim. Nezabúdajte však, že nie každý reaguje na farby rovnako. “Aj keď je žltá považovaná sa pozitívnu a príťažlivú farbu, na niektorých ľudí pôsobí frustrujúco," tvrdí Branbury. “Preto by ste sa skutočne mali zamyslieť nad tým, ktoré farby vás dokážu osloviť a vybrať si farebnú kombináciu, ktorá na vás pôsobí harmonicky," radí Branbury.

Zelená

Green

Zelená farba predstavuje upokojujúcu a energiu dodávajúcu možnosť. Fotografia: Ykvision/Getty Images

Dokonca aj zelená farba má v závislosti od sýtosti odtieňa vplyv na naše emócie. “Skúste si predstaviť miesta, ktoré sú navrhnuté tak, aby ste sa mohli uvoľniť ako je napríklad prostredie wellness – vybrané farby väčšinou pozostávajú zo svetlejších odtieňov," vysvetľuje Magna. V prípade prostredia, kde je potrebné sa plne sústrediť na danú činnosť je situácia opačná a využívajú sa sýtejšie odtiene.

“Sýtejšia limetkovo zelená farba vytvára dobrodružnejšiu atmosféru podporujúcu aktivitu, menej sýte odtiene sa farebne približujú farbe, ktorú môžete voľne nájsť v prírode," pokračuje Kim.

Modrá

blue bathroom

Táto farba s názvom Palladian Blue napodobňuje farbu oceánu. Fotografia: Benjamin Moore

Kráľovská modrá v nás navodzuje relax a pokoj, nebesky modrá podporuje produktivitu, pocit radosti a dokonca slobody. “Intenzita farieb sa pohybuje od čistých žiarivých farieb až po tlmené odtiene, čo je dosiahnuté za pomoci využitia sivej farby," vysvetľuje Skafidas. Magno upozorňuje, že aj keď majú sýte farby zvyčajne výraznejší vplyv na ľudí, v konečnom dôsledku môžu byť až príliš ohromujúce. “To je dôvodom prečo sa do miestností hodia viac svetlejšie alebo menej sýte farby," vysvetľuje. “Väčšina ľudí si zvyčajne volí farbu stien v tlmených farbách a zvýrazňujúce prvky v sýtejších odtieňoch z dôvodu, že takto dosiahnu rovnováhu medzi estetikou a atmosférou miestnosti," pokračuje Skafidas.

Fialová

violet room

Twillight Mist predstavuje sviežu fialovú farbu. Fotografia: Valspar

Fialová farba evokuje dojem záhad, luxusu a fantázie. „Pri výbere farieb pre domov je vhodné vziať do úvahy osobný vkus a ktoré farby majú na vás pozitívny vplyv. Tieto nápovedy vám pomôžu pri výbere najvhodnejšej farby pre váš domov,“ tvrdí Margo. „Ak sa ako majiteľ domu neviete rozhodnúť, veľmi nápomocné je predstaviť si čas, kedy ste boli v uvoľňujúcom prostredí, alebo aké farby preferujete pri výbere svojho oblečenia. To vám pomôže zúžiť možnosti na určitú množinu farieb, alebo poukáže na fakt či preferujete svetlé alebo tmavé farby. “

Hnedá

Brown

Podobne ako čokoláda, hnedá farba navodzuje pocit pohody a tepla. Fotografia: Spiderstock/Getty Images

Hnedá je prírodná hrejivá farba, ktorá je upokojujúca a stabilná zároveň. Margo má v tomto prípade ďalšiu radu týkajúcu sa výberu farieb. “Ďalším skvelým spôsobom ako určiť ktoré farby vás najviac oslovujú, je uložiť si obrázky interiérov, ktoré sa vám páčia. Až budete mať uložený väčší počet obrázkov, nie je nezvyčajné všimnúť si podobnú farbenú preferenciu, vďaka čomu budete vedieť čo si vybrať pre svoj domov," pokračuje.

Čierna

Black

Čierna farba je štýlová a elegantná zároveň. Fotografia: Runna10/Getty Images

Čierna farba je asociovaná s eleganciou a v dizajne existuje množstvo spôsobov ako využiť túto najelegantnejšiu farbu bez ohľadu na rok. Čierna dokáže interiéru dodať dramatickejší efekt, ale vyznačuje sa aj upokojujúcim a utišujúcim vplyvom. “Aj keď je dôležité vziať do úvahy funkciu a atmosféru každej miestnosti v dome, berte do úvahy svoj domov ako jeden celok," hovorí Banbury. “Vo všeobecnosti chcete prísť domov a užiť si svoje pokojné útočisko alebo chcete vyjadriť svoju kreativitu vo forme výrazných kontrastujúcich farieb?"

Neutrálne farby

Gray color choice

Táto sivá stena predstavuje výborné pozadie pre prírodné prvky z dreva. Fotografia: image_of_life/Getty Images

Neutrálne farby dokážu poskytnúť upokojujúce pozadie, ktoré umožňuje ostatným farbám vyniknúť. Sivá predstavuje formálnu, pokojnú a upokojujúcu farbu. Biela je čistá a jednoduchá farba, ktorá navodzuje pokoj. Medzi ďalšie neutrálne farby patria béžová a tmavošedá. Niektorí experti dokonca odporúčajú využiť neutrálne farby v prípade predaja nehnuteľnosti. “Farby majú schopnosť dodať energiu, upokojiť a dodať vášmu domu atmosféru domova," tvrdí Kim. “Vyberte si farbu, ktorá vás osloví a vystihuje náladu, ktorú chcete vo svojom priestore zachytiť."

Jedna dobrá vec na farbe je, že predstavuje jednoduchší spôsob ako zmeniť svoj domov. A ak si vyberiete ten správny odtieň, vytvoríte si priestor, vďaka ktorému si svoj domov zamilujete ešte viac.

Akú farbu by ste si pre svoj domov vybrali vy? Dajte nám vedieť v komentári nižšie!

ZDROJ: Freshome

3. júna 2019 od Lucia P. #atmosféra miestnosti, #neutrálne farby