Magazín

Swipe to the right

Skôr než sa pustíte do svojho dizajnérskeho projektu položte si 5 dôležitých otázok

Skôr než sa pustíte do svojho dizajnérskeho projektu položte si 5 dôležitých otázok

Nech je prerobenie izby vo vašom dome akokoľvek zábavné, určite je to trocha aj zastrašujúce. Koniec koncov, nie je jednoduché vziať starý priestor a premeniť ho na niečo, čo môže vysielať relácia na HGTV. Taktiež je tu veľa faktorov, ktoré musíte vziať do úvahy. Ako vôbec viete kde začať?

V tomto prípade je kľúčom úspechu kvalitná príprava. Pred tým než začnete svoj návrh si musíte vytvoriť plán. Všetkých pochybností a dohadov sa zbavíte tým, že budete presne vedieť koľko financií si môžete dovoliť minúť, na akom projekte konkrétne budete pracovať a ako by mal výsledný produkt vyzerať. Až máte odpovede na tieto otázky, premena vašej vízie na skutočnosť bude pozostávať z odškrtávania krokov na vašom zozname.

Ak ste sa zasekli pri tvorbe plánu, nemajte obavy. Vytvorili sme zoznam piatich dôležitých dizajnérskych otázok, ktoré by ste si pred začatím vášho ďalšieho projektu mali odpovedať. Držte sa našich rád a určite zvládnete svoj projekt ako profesionál.

Consider function first.

Vo svojom dizajne sa v prvom rade zamerajte na funkciu. Fotografia: Martha O´Hara Interiors

Akú funkciu má vaša izba spĺňať?

Ak ste pravidelným čitateľom stránky Bighome viete, že to hovoríme neustále, avšak stojí to zopakovať: v interiérovom dizajne je prvoradá funkčnosť. Vždy. Dôvodom je, že aj keď vaša izba má vzhľad, ktorý patrí do časopisu o interiérovom dizajne, pokiaľ nebude spĺňať funkciu ktorú má, nebudete šťastní.

Odhliadnuc od toho, prvá vec ktorú by ste mali vziať do úvahy pri plánovaní svojho dizajnérskeho projektu je to, čo má vaša čerstvom navrhnutá miestnosť robiť. Napríklad ako máte možnosť vidieť na fotografii vyššie, okrem miesta na spanie má miestnosť malé posedenie, ktoré sa dá využiť pri čítaní.

Položte si otázky ako: Bude tento priestor slúžiť len jednému účelu alebo hneď viacerým? Kto bude tento priestor využívať najčastejšie? Má táto osoba nejaké požiadavky? Mal by tam byť odkladací priestor, ak ako aký?

Focus on what you like.

Porozmýšľajte nad tým, čo sa vám v existujúcom priestore páči. Fotografia: Pickell Architecture

Čo sa vám na súčasnom priestore páči?

Pred tým než sa pustíte do nového projektu je dôležité prehliadnuť si existujúci súčasný dizajn. Obzvlášť by ste si mali všimnúť veci, ktoré sa vám na izbe páčia. Nielen že vám to poskytne realistický pohľad na váš počiatočný stav, ale zároveň vám pomôže rozhodnúť sa, ktoré prvky by ste chceli začleniť aj do nového dizajnu.

Položte si otázky ako: Aký pocit vo mne súčasný priestor vyvoláva? Je tu nejaký nábytok alebo doplnky, ktoré by som si chcel nechať? Páči sa mi súčasná farebná schéma?

Consider what you don't like.

Taktiež si všimnite čo sa vám vo vašom priestore nepáči. Fotografia: Jamie Bush a Co.

Čo sa vám na súčasnom priestore nepáči?

Tak ako si robíte zoznam vecí, ktoré sa vám na izbe páčia, musíte byť úprimný aj ohľadom toho, ktoré prvky nepatria práve k vašim obľúbeným. Pri vytvorení zoznamu musíte byť realistický.

Vieme že jednoducho preskočiť tento krok a povedať že chcete zmeniť úplne všetko môže byť lákavé. Avšak v tomto prípade je vo vašom najlepšom záujme sa na chvíľu zastaviť a porozmýšľať. Tá posledná vec ktorú potrebujete je minúť peniaze na zmenu dizajnu a uvedomiť si, že ste urobili presne tú istú chybu pri zariaďovaní ako v minulosti.

Až zistíte ktoré dizajnové prvky chcete zmeniť, podstúpte ďalší krok a spýtajte sa prečo sa vám nepáčia. Ak viete určiť dôvody, môže vám to pomôcť zmeniť tieto faktory a pohnúť sa dopredu.

Položte si otázky ako: Vyhovuje súčasný priestor mojim potrebám? Ak by som nebral do úvahy môj rozpočet, ktorých kúskov by som sa zbavil? Prial som si niekedy aby táto miestnosť vyzerala inak?

Pick a style.

Rozhodnite sa aký štýl chcete napodobniť. Fotografia: Interinational Custom Designs

Existuje nejaký štýl, ktorý by ste radi napodobnili?

Tu začína tá zábavná časť: štýl vášho nového priestoru! Akonáhle máte základný vzor nového dizajnu vyriešený, môžete sa zamerať na estetickú stránku interiéru.

Vaším prvým krokom bude zhromaždiť dizajnérske inšpirácie. Vyhraďte si nejaký čas na prezeranie webových stránok ako je Bighome a zaznamenajte si, ktoré fotografie upútali vašu pozornosť. Po čase si pravdepodobne všimnete, že vaše preferencie inklinujú k určitému dekoračnému štýlu.

Až budete mať predstavu aký vzhľad interiéru chcete dosiahnuť, je čas na prieskum aký typ dizajnových prvkov patrí do tohto štýlu. Ak poznáte kľúčové komponenty daného štýlu, dosiahnutie želaného vzhľadu bude pre vás oveľa jednoduchšie.

V prípade že váš vkus je obzvlášť individualizovaný, skúste si poznačiť ktoré komponenty sa vám obzvlášť pozdávajú. Následne môžete použiť inšpiračnú tabuľu aby ste mali predstavu ako budú spolu vyzerať.

Položte si otázky ako: K akému štýlu inklinujem? Bol som už na mieste, ktoré bolo veľmi dobre navrhnuté? Navrhol som v minulosti interiér, ktorý sa mi skutočne veľmi páčil?

Think about budget

Majte na pamäti svoj rozpočet. Fotografia: Jennifer Pacca Interiors

Aký máte rozpočet?

V tejto chvíli sa pravdepodobne čudujete prečo spomíname rozpočet až po estetickom zozname. Dôvodom je, že existuje viac než len jeden spôsob ako získať jedinečný vzhľad. Vďaka šetreniu a projektov pre domácich majstrov je možné dosiahnuť želaný vzhľad a pritom nezbankrotovať. Len budete musieť použiť svoju fantáziu.

V prvom rade by ste sa mali poriadne pozrieť na svoje financie a zistiť, koľko peňazí ste ochotní minúť. Až budete mať konkrétnu sumu, rozhodnite sa ako ich minúť. Ktoré dizajnérske prvky sú pre vás najdôležitejšie a zistite aké je ich cena. Potom čo máte tieto zmeny zaznačené vo svojom rozpočte sa môžete pohrávať s nápadmi a prísť na to, ako dosiahnuť želaný vzhľad za prijateľnú cenu.

Položte si otázky ako: Koľko peňazí som ochotný minúť? čo je môj limit výdavkov? Mal by som dlhšie šetriť než sa pustím do tohto projektu? Ktoré sú moje najdrahšie položky?

Outdoor spaces count, too.

Nezabudnite si položiť otázku týkajúcu sa exteriérových priestorov. Fotografia: Arch Studio, Inc.

Najlepšie dizajny začínajú dôkladnou prípravou. Koniec koncov mali by ste mať predstavu o želanom dizajne miestnosti ešte pred tým, než vezmete do ruky štetec. Mali by ste vedieť aký vzhľad chcete dosiahnuť a čo je potrebné to dosiahnuť a koľko to bude stáť. Ak však máte z tohto projektu strach, radi vám pomôžeme. Položte si tieto dizajnové otázky ešte pred tým, ako začnete svoj ďalší projekt a vytvoríte si akčný plán. Ak sa počas toto zaseknete, nebojte sa požiadať o pomoc. Existuje množstvo interiérových dizajnérov, ktorí vám pomôžu dosiahnuť váš dizajn snov. Môžete dokonca navštíviť niektoré zo svojich obľúbených obchodov a značiek ako sú West Elm alebo Pottery Barn, kde môžete nájsť pomoc odborníka.

Aké dizajnérske otázky si kladiete vy? Napadli vám aj iné faktory, ktoré by sme pri návrhu dizajnu nemali zabudnúť? Dajte nám prosím o tom vedieť v komentári nižšie.

ZDROJ: Freshome

29. septembra 2017 od Lucia P. V kategórii: Inšpirácie