Informácie o produktoch: 0948 405 512

Swipe to the right

Výber architekta: zvážte 5 faktorov

Výber architekta: zvážte 5 faktorov

Ak by ste sa rozhodli ostrihať si vlasy na krátko, určite by ste šli za kaderníkom, ktorý je známy tým, že vie vytvoriť nádherné krátke účesy. Na podobnom princípe funguje aj výber architekta: každý z nich má svoj vlastný štýl a špecializáciu. Aj keď dvaja architekti môžu mať rovnaké technické vzdelanie, výsledok ich práce môže byť úplne odlišný. To je dôvodom, prečo je v dizajnovom procese výber architekta tak dôležitý. Ak si vyberiete architekta, ktorý má rovnaký štýl, vkus a prístup ako vy, určite sa budete vedieť dohodnúť. Preto pri výbere architekta berte do úvahy tieto faktory a určite si pre svoj projekt zvolíte správneho človeka.

Najlepším miestom kde začať sú webové stránky. Fotografia: Adelaine Construction

Online prieskum

Ako prvé zúžte výber. Svetlou stránkou je, že architektúra zvyčajne predstavuje menšiu oblasť než ako je to v prípade iných povolaní. Napriek tomu vás všetky dostupné možnosti môžu pohltiť. Začnite tým, že sa zameráte na miestnych architektov a dizajnérov. Pozrite si ich webové stránky, aby ste mali predstavu o ich dizajne a chápaní estetiky. Niektorí sú skvelí v oblasti tradičného remeselného dizajnu, zatiaľ čo iní sa viac zameriavajú na moderný štýl. Online portfóliá predstavujú najlepší spôsob ako “pochopiť" dizajnéra ešte pred tým, ako začnete vylučovací proces.

Získajte odporúčania

Ak skutočne chcete vedieť, ako architekt spolupracuje s majiteľmi nehnuteľností, pýtajte sa na odporúčania. Môžete osloviť ľudí prostredníctvom sociálnych sietí, či nemajú priateľov alebo rodinných príslušníkov, ktorí by vám vedeli niekoho odporučiť, alebo si pozrite stránky s recenziami. Stále nemáte šťastie? Choďte priamo za zdrojom a kontaktujte priamo dizajnéra, aby vám dal odporúčanie. Absolútne najlepším riešením pri voľbe architekta je porozprávať sa s jeho predchádzajúcimi zákazníkmi. Takto sa môžete špecificky opýtať na dodržiavanie časového harmonogramu, spoluprácu a aký majú názor na výslednú prácu. Nebojte sa a spýtajte sa ich aj na to, čo sa im na dizajnérovi nepáčilo. Ich odpovede následne porovnajte so svojím zoznamom priorít. Ak je pre vás komunikácia veľmi dôležitá a bývalý zákazník sa sťažoval na to, že sa necítil zahrnutý do rozhodovania, budete vedieť, že tento architekt nie je pre vás tou vhodnou voľbou.


Nedostatok času môže obmedziť vaše možnosti výberu. Fotografia: Firmitas Design

Skontrolujte si dostupnosť

Majitelia domov sú často prekvapení tým, ako sú architekti zaneprázdnení. Časový harmonogram a dostupnosť dizajnéra môže výrazne ovplyvniť množstvo potenciálnych možností. Ak vás tlačí čas a ide o rýchlu stavbu, dizajnér ktorý s vami nedokáže naplánovať stretnutie v priebehu ôsmych týždňov nebude vhodnou voľbou. A čo viac, samotný proces navrhovania dizajnu môže zabrať podstatnú časť vášho času vyhradeného na stavbu. Preto si určite zistite nakoľko je daný architekt zaneprázdnený a aký je jeho časový limit na dokončenie projektu. Aj keď plánovací proces by mal zabrať zhruba šesť týždňov, individuálny rozvrh sa môže výrazne odlišovať v závislosti od architekta.

Zvážte cenu

Pri voľbe architekta je cena jedným z najdôležitejších rozhodovacích faktorov. Väčšina architektov určuje cenu na základe rozlohy zastavanej plochy a len výnimočne si stanovuje hodinovú sadzbu. Napriek tomu stojí za to sa opýtať, aby ste si mohli urobiť predstavu o cene. Ak máte všeobecnú predstavu o rozlohe vášho projektu, bude veľmi jednoduché vyžiadať si cenovú ponuku, alebo si zistiť cenu na webovej stránke architekta a vypočítať si celkovú sumu plánov. Majte na pamäti, že váš konečný projekt môže byť väčší alebo menší ako bolo plánované, najmä po vašej konzultácii s architektom. Preto si v rozpočte nechajte menšiu rezervu a vyberte si architekta, ktorý vám ponúkne svoje služby za cenu, ktorú si môžete dovoliť

Aby ste zistili ako sa vám bude spolupracovať, stretnite sa s architektom osobne. Fotografia: Heartwood Homes

Naplánujte si stretnutie

Pred tým než dosiahnete finálne rozhodnutie, naplánujte si stretnutie s dvoma alebo troma potencionálnymi dizajnérmi. Najlepšie je osobné stretnutie, aby ste videli ako (a či) sa vám bude s daným architektom spolupracovať. Návrh domu je spoločný proces do ktorého prispievajú obe strany, takže je veľmi dôležité pracovať s niekým, s kým dokážete efektívne komunikovať. Môžete im položiť otázky týkajúce sa estetiky, špecifík, ako aj otázky o všeobecnom procese návrhu dizajnu. Koľko stretnutí bude potrebných? Koľko času to zaberie? Čo v prípade zmien po tom, čo bol vyhotovený finálny plán?

Po tom čo sa stretnete s niekoľkými architektmi budete oveľa lepšie pripravení na konečné rozhodnutie. Majte na pamäti, že ak sa vopred dôkladne pripravíte, nájdete dizajnéra, ktorý dokáže pretvoriť váš sen na skutočnosť. V tomto prípade sa skutočne oplatí urobiť si prieskum, klásť správne otázky a nájsť toho správneho architekta, ktorý je vhodný pre vás aj pre váš projekt.

ZDROJ: Freshome

22. februára 2019 od Lucia P. #architekt, #estetika, #dizajn, #časový harmonogram V kategórii: Poradňa