5 vecí vo vašej domácnosti, ktorých by ste sa mali zbaviť ešte dnes

Nezáleží na tom, kto ste, ani kde žijete, ani s kým žijete. Všetci chceme čistú domácnosť a dom bez neporiadku. Ale ako sa to dá dosiahnuť?

Jedno rýchle vyhľadávanie a nájdete milión tipov a trikov, ktoré prisľubujú, že sa raz a navždy zbavíte nadbytočností, ktoré sršia z vášho domu.

Nedávny príliv minimalizmu v bývaní môže byť do značnej miery ovplyvnený Mariou Kondo, japonskou majsterkou v čistote. Už zbavila stresu viacerých majiteľov domov pomocou jej bestselleru z roku 2014, „Kúzlo upratoania, ktoré vám zmení život“. Je to žena, ktorá strieda minimalizmus so zmyselnosťou a veľa ľudí dalo na jej prísne rady. Aj my. Skladáme tričká tak, aby sme ich videli všetky pohromade, usporiadali sme celú miestnosť podľa jej rád, okrem toho, kde nám radila, že je potrebné zrolovať ponožky v tvare sushi.

Nechápte nás zle, sme naozaj poriadkumilovní, ale taktiež patríme do klubu, ktorý by mohol niesť názov „Som tak zaťažený prácou, že neviem, kde začať“. To znamená, že potrebujeme malé a dosiahnuteľné ciele, aby sme mohli začať s veľkým projektom. Chodíme do obchodu s potravinami a kupujeme množstvo jedla, aby sme mohli celý týždeň variť a potom si nakoniec dáme na večeru toast, pretože sa neviem rozhodnúť, keď máme pred sebou toľko veľa možností.

Podstatou veci je, že dosiahnete toho viac, keď máte všetkého málo. Chceli sme sa zbaviť všetkého neporiadku v dome a tak sme popremýšľali nad tým, odkiaľ sa to všetko berie. A potom sme prišli s týmto zoznamom, všeobecný prehľad vecí, ktoré potrebné spraviť a vy by ste mali spraviť to isté.

Naozaj sa toho všetkého s trochou pomoci dá zbaviť. Počas toho ako budete zbavovať váš domov neporiadku pamätajte, že to čo je pre vás odpadom môže byť pre niekoho pokladom a preto neváhajte a darujte nepotrebné veci.

5 vecí, ktorých sa viete zbaviť ešte dnes

Veci po záruke

Áno vo vašej chladničke a komore. Takisto sú aj na chodbe, na stolíku a v zásuvkách. Treba tomu čeliť. Vyhoďte aj starý kalendár. Možno neviete, čo robiť so starými batériami a nakoniec ich budete skladovať až sa úplne vybijú (Rada: doneste ich niekam, kde sa dajú recyklovať).

Časopisy. Nedovoľte, aby vaša obývačka vyzerala ako čakáreň a keď nečítate časopisy, tak ich zahoďte. A ak ich nečítate, odhláste sa od odoberania. Náhradou môže byť elektronické predplatné.

Duplikáty a zase duplikáty

Je to také očividné, však? A napriek tomu ich má mnoho z nás. Je rozdiel, keď máme na každý účel jeden nástroj, napríklad jedny kuchynské nožnice a jedny kancelárske nožnice. To dáva zmysel. Ale to čo nedáva zmysel, je mať ich viacero kusov na jeden účel.

Koľko kusov posteľnej bielizne potrebujete do hosťovskej miestnosti? Asi nie päť. Keď sa okolo seba pozriete, vidíte sprchové hlavice, pumpy a obaly na ľad.

Veci, ktoré ste nepoužili už rok

Je to pravda. Ak ste to nepoužili za posledné štyri ročné obdobia, asi to už nepotrebujete. Ak upratujete chodbu, veľa odborníkov sa zhodne na tom, že nie je potrebné mať v skriniach množstvo vešiakov. Pretočte všetky vešiaky naopak. Ak nejaký kus oblečenia nosíte, otočte vešiak opačným smerom.

Veci, ktoré sú pokazené alebo nepasujú

Ľahšie sa hovorí ako koná pri vyhadzovaní vecí, ktoré s pokazené. Ak to stálo viac peňazí, pokúste sa to opraviť. Postupne sa dostáva k aspektu nášho života, ktorý ovládame len minimálne: plastové výrobky. Nechajte si to prejsť hlavou a zistite, či sa dá bez toho zaobísť. Prehrabte sa všetkým plastovým a zistite, čo v skutočnosti potrebujete.

Veci, ktoré nie sú ani vaše

Požičali vám susedia záhradné náradie, ktoré ste nikdy nevrátili? A čo svokrina kuchárska kniha, ktorú ste si požičali minulý rok? Najľahšie sa dá zbaviť tých vecí, ktoré ani nevlastníme. Pripravené na recyklovanie sú aj všetky predmety od vašej dávnej lásky na strednej škole.

Zdroj: Freshome