Inšpirujúce renovovanie starej chalupy v Škótsku: Projekt Torispardon

Na krásnom svahu s panoramatickým výhľadom na hory Cairngorm a údolie Spey v Škótsku sa nachádza Torispardon, prekvapujúci dizajn domu realizovaný architektmi menom Stuart Archer a Liz Marinko. Projekt pozostáva z renovácie starej chalupy a usadlosti nachádzajúcej sa na danom pozemku: "Z dôvodu havarijného stavu bolo rozhodnuté obnoviť tieto dve stavby a to pri zachovaní ich blízkosti a pôdorysu. Na začiatku dizajnérskeho procesu bolo rozhodnuté doplniť tretiu modernú budovu, Medzičlánok, a spojiť tieto tri budovy za pomoci skla. Aby sa tieto nové budovy usadili v novom zväzku, Usadlosť je čiastočne zapadnutá do zeminy a tým sa zarezáva do stúpajúcej krajiny. Okrem toho má Medzičlánok v zadnej časti oporný múr, ktorý zdôrazňuje rovnaký efekt", vysvetľujú architekti.

design modern residence

Každá z troch budov má svoju špecifickú funkciu: Chalupa poskytuje hosťom ubytovanie, a v prípade, že nie je potrebná sa môže zavrieť. Drevený Medzičlánok zastrešuje hlavný vstup, poskytovanie služieb a kuchyňu a v Usadlosti sa nachádza hlavná spálňa a obývacie priestory. Na optické oddelenie jednotlivých budov boli využité nezarámované sklenené prvky, ktoré zároveň umožňujú fyzické vzájomné pôsobenie medzi troma stavbami.

exterior modern residence

Dizajnéri si za účelom vyhoveniu životných potrieb meniaceho sa počtu hostí počas roka zvolili flexibilnú dispozíciu: "Od Medzičlánku je to len pár schodov do Usadlosti, ktorá odhaľuje obývací priestor so zvýšeným stropom a klenutou strechou, ktorá sa mierne zvažuje k zemi. Sedacia časť pri veľkom rohovom okne umožňuje hosťom sadnúť si a hľadieť na okolitú krajinu. Schodisko vedie na útulné 1. poschodie s prístupom na kameňom vykladaný balkón. V zadnej časti Usadlosti sa nachádza hlavná spálňa so šatňou a na jej prvom poschodí sa nachádza študovňa s balkónom."

modern residence (2)

modern residence (4)

modern residence (6)

modern residence (7)

modern residence (8)

modern residence (9)

modern residence (10)

modern residence (11)

modern residence (12)zdroj: freshome