Je váš domov trendový alebo nadčasový?

Až nastane čas zmeniť dizajn vášho domova, pravdepodobne si budete klásť odvekú otázku: Mal by som zvoliť moderný a trendový dizajn, alebo uprednostniť nadčasový vzhľad?

Zatiaľ čo sa tieto dve možnosti navzájom nevyhnutne nevylučujú, potrebujete isté znalosti ako ich môžete plynulo skombinovať. Trendový vzhľad môže byť príliš odvážny a tradičný zasa nesmierne nudný. Na druhej strane, ak sa vám podarí dosiahnuť rovnováhu medzi trendovým a tradičným štýlom, výsledkom bude priestor ktorý si hneď zamilujete a bude vám robiť radosť aj v nasledujúcich rokoch.

V tomto článku vám predostrieme zopár návrhov pre každú z možností, ako aj najlepší spôsob ako čo najlepšie zakomponovať oba štýly v prípade, že sa neviete rozhodnúť. Pred tým než začnete so svojím najnovším dizajnérskym projektom, pozrite si naše tipy. Sme si istí, že vám pomôžu vytvoriť priestor, ktorý budete milovať celé roky.

Fotografia: Fresh Photo House

Uvedomte si, že trendové kúsky majú svoj spotrebný dátum.

Jednou z najvzrušujúcejších vecí na interiérovom dizajne je to, že sa vždy rozvíja a inovuje. Ak ste zanieteným čitateľom Bighome, určite viete že sa na stránkach Pinterest a na dizajnérskych blogoch neustále objavujú nové dizajnérske trendy. Nech je to už akokoľvek vzrušujúce zároveň to znamená, že ak sa rozhodnete začleniť do dizajnu svojho domova niektoré módne predmety, v istom bode sa stanú neaktuálnymi.

Stačí si zapnúť televíziu a pozrieť si niektorú z relácii ako zdokonaliť dom. Uvidíte ako mnoho zo štýlov, ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami neuveriteľne populárne sú v súčasnosti považované za lacné a zastarané. Ak sa plánujete sústrediť na aktuálne trendy, musíte sa pripraviť na možnosť, že až sa zmení váš vkus, nevyhnutne budete musieť opätovne zmeniť dizajn domu. To platí najmä v prípade, že chcete svoj dom predať.

Ako vždy, každé pravidlo má svoju výnimku. V tomto prípade ide o to, ako veľmi milujete určitý dizajnérsky prvok. Ak máte určitý predmet, ktorý vyjadruje váš osobitý štýl a nemôžete sa ho vzdať, nechajte ho tak. Byť hrdý na svoj domov nikdy nevyjde z módy.

Fotografia: Heidi Caillier Desig

Dovoľte modernému štýlu prejaviť sa v drobných predmetoch.

Jedným z najväčších mylných predstáv o dizajne priestoru je predpoklad, že musí byť buď trendový alebo nadčasový a neexistuje medzi nimi žiaden kompromis. V skutočnosti vaše izby môžu obsahovať oba prvky a to spôsobom, ktorý je moderný a finančne nenáročný zároveň.

Podstata spočíva v začlenení trendov do priestoru. Obmedzte módne prvky v priestore na lacnejšie a ľahko vymeniteľné predmety ako sú ozdobné vankúše a osvetlenie. Týmto spôsobom budete môcť o pár rokov v prípade zmeny štýlu zameniť tieto prvky za niečo modernejšie a to bez zbytočne vysokých nákladov. Nie ako v prípade, keď miniete množstvo peňazí na zelenú zamatovú pohovku, na ktorú sa za pár rokov nebudete môcť ani pozrieť.

Rovnako je dôležité pamätať si, že pokiaľ ide o trendy, menej je niekedy viac. Jedna miestnosť preplnená trendovými predmetmi sa pre vás stane po čase neuveriteľne nudná. Vyberte si jeden alebo dva moderné prvky, ktorú využijete na upútanie pozornosti. Následne dosiahnite rovnováhu v miestnosti využitím neutrálnych predmetov.

Chcete zariadiť miestnosť len v modernom štýle. Vyberte si miestnosť, ktorú je jednoduché zmeniť. Toalety sú skvelou voľbou, pretože sú malé a ovplyvniteľné. Detská izba je tiež skvelá voľba, kde sa môžete vyblázniť – ako budú deti rásť, tak či tak budete musieť danú miestnosť po čase zmeniť.

Fotografia: Nia Morris Studio

Použite kvalitné materiály na predmety, ktoré si chcete ponechať.

Nad týmto si nemusíme lámať hlavu, však? Bez ohľadu na váš štýl, váš priestor by mal úspešne prejsť skúškou časom. Keďže zvládnuť dizajnérske projekty je často finančne náročné, určite sa chcete uistiť, že vaša práca bude využiteľná aj v blízkej budúcnosti. Jedným z najjednoduchších spôsobov ako to dosiahnuť je investovať do kvality dizajnérskych prvkov.

Pokiaľ ide o kvalitu, najdôležitejšie sú rozmerovo veľké prvky, ako sú napríklad dlážka alebo nábytok. Zamerajte sa na prírodné materiály ako sú drevo, kameň a mramor. Môžete nám veriť – je veľmi nepravdepodobné, že vyjdú z módy.

Fotografia: Palmerston Design Consultants

Nadčasové miestnosti preberajú dizajnérske prvky z minulosti.

Pri navrhovaní miestností je dôležité si uvedomiť, že len veľmi málo štýlov je skutočne revolučných. Vo väčšine prípadov čo vidíme ako moderný štýl je v skutočnosti trend, ktorý preberá dizajnérske prvky, ktoré boli aktuálne pred rokmi, a v niektorých prípadoch pred storočiami. Skutočne nadčasový priestor dokáže začleniť inšpiratívne prvky, ktoré prešli testom času a pri tom sú stále populárne.

V tomto prípade je kľúčom jednoduchosť. Čerpajte inšpiráciu z klasických štýlov, ktoré kladú dôraz na čisté línie a nenápadné odtiene. Ak vás priťahujú vzory, vyberte niečo tradičné ako sú jednoduché pásiky. Všeobecne obľúbené sú aj staré dobré bodky.

Veľmi dôležité je aj zvážiť farbu. Ak chcete aby nejaký aspekt vášho dizajnu bol skutočne nadčasový, vyberte pre neho neutrálnu farbu. Týmto spôsobom ak v budúcnosti musíte zmeniť okolité prvky, máte väčšiu šancu, že váš dizajn bude ladiť s celkovým priestorom.

Na druhej strane, to že sa necháte inšpirovať tradíciou nemusí znamenať, že ostanete uväznení v minulosti. Zamyslite sa nad spôsobmi, ako môžete prevziať tradičný nápad a dať mu moderný nádych. Ak sa zaseknete a nebudete vedieť ako ďalej, neváhajte a obráťte sa na dizajnéra, alebo si pozrite svoje obľúbené web stránky o dizajne domov. Získate tak novú inšpiráciu, ako môže klasika vyzerať moderne.

Fotografia: Salt Interior Joinery

Mať na výber medzi moderným, trendy priestorom a nadčasovým štýlom nie je nikdy jednoduché. Našťastie, interiérový dizajn nemusí byť len čierno biely – všetko je o rovnováhe. Využite tento článok a jeho rady ako vytvoriť interiér, ktorý moderný a nadčasový zároveň. Váš zmysel pre štýl (a vaša peňaženka!) sa vám za to poďakujú.

Ako ste na tom vy? Snažíte sa začleniť nové trendy do vášho domova alebo zostávate pri viac klasickom vzhľade? Ako ste dosiahli vami zvolený štýl? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárov nižšie, alebo nás oslovte prostredníctvom sociálnych stránok.

ZDROJ: Freshome