Prišlo leto a s ním čas dovoleniek, ktoré mnohí z nás využívajú okrem slnenia sa pri vode či iného zaslúženého oddychu aj na drobné stavebné úpravy svojich domovov. Voľno v práci či pri štúdiu môžem využiť na vymaľovanie nášho bytu či domu a vdýchnuť mu behom niekoľkých dní nový život za relatívne krátky čas a nízkej investícií.


Pravdou síce je, že biele steny sú ideálnym podkladom pre výrazné zariadenie a dekorácie a tiež opticky zväčšujú priestor, no časom môžu prísť nudné. Farba stien výrazne ovplyvňuje nielen design interiéru, ale vplýva aj na našu náladu a vnímanie priestoru, preto vhodnému odtieňu venujeme dostatok pozornosti. Nech bude náš výber akýkoľvek, aby sme si maľovanie zjednodušili a okresali náklady je dobré mať na pamäti niekoľko tipov.Príprava - znie to možno banálne, no čím menej predmetov necháme v miestnosti, tým jednoduchšie sa v nej budeme pohybovať. Vhodné je tiež otrieť starý náter, prípadne ho oškrabať či prebrúsiť, tým sa zbavíme usadeného prachu a mastnoty z rúk.

Nielen steny je nutné pripraviť, našu pozornosť si vyžadujú aj pomôcky na maľovanie. Z valčeka je nutné odstrániť všetky uvoľnené vlákna – pomôžeme si papierovou maliarskou páskou omotanou okolo ruky lepidlom von – pritláčaním na valček zachytíme všetky voľné vlákna a kúsky tkaniny. Rovnako zbavíme voľných vlákien aj štetce tak, aby neskončili v nádobe s farbou – ešte suchý ho trieme o ruku a jemne popoťahujeme vlákna.

Okrem základných potrieb by sme nemali zabudnúť ani na pomôcky ako rebrík či násada na valček, ktoré nám pomôžu dosiahnuť aj vysoké miesta.

Penetrák – s použitím penetráku majú skúsenosti asi všetci majitelia starších domov a bytov, kde už predtým bola použitá olejová farba nanášaná valčekmi. Penetrovanie má však význam aj v iných prípadoch – poskytuje farbe základnú vrstvu a umožní jej ľahšie priľnutie.

Test – pri výbere farby v obchode sa musíme zmieriť s tým, že vďaka osvetleniu sa bude výsledný odtieň odlišovať od toho, ktorý sa nám páčil v predajni. Možným riešením je vyskúšanie vzorkovníka.Farby pre život - aj v prípade farieb platí, že nič netreba preháňať a prílišná farebnosť môže vyvolať pocit chaosu. Kombináciou niekoľkých vhodných farieb však môžeme vytvoriť jedinečnú atmosféru. Napríklad tmavá farba a výrazné ornamenty priestor opticky zmenšujú, čo môžeme využiť u miestností s veľmi vysokým stropom, naopak, do malých miestností sa hodia bledé studené odtiene, ktoré miestnosti opticky zväčšujú. Odtiene vyberáme tiež s prihliadnutím na množstvo prirodzeného denného svetla a orientáciu voči svetovým stranám. Dôležité je nebáť sa experimentovať – výsledok nás môže milo prekvapiť a v prípadný neúspech opraví vrstva inej farby.

Ak sa nám zdala farba na malej ploche vhodná, no v celej miestnosti ubíjajúca, krikľavá, či tmavá, môžem ju rovnako premaľovať alebo použiť len na niektoré steny v miestnosti ako akcent, čím vznikne priestor pre ďalšie hry s používaním farieb.


Zaujímavého výsledku možno docieliť kombinovaním veľkých farebných plôch a k nim kontrastných farieb na malých plochách či už za použitia farieb, alebo farieb a solitérov. Lavica CANARY .


Povrch – nie len odtieň, ale aj druh povrchu významne ovplyvňuje výsledný vzhľad a pri dnešnom veľkom výbere je ťažké sa v rozmanitej ponuke výrobcov nestratiť. Lesklé farby sú odolné a ľahko ich očistiť, no zvýrazňujú nedokonalosti a nerovnosti stien. Tieto skryje matná farba, ktorá je však náchylnejšia na poškodenie.

Správne množstvo – nedostatok farby počas maľovania nás veľmi nepoteší, o to viac ak sme si dali farbu namiešať či sme si ju miešali sami a je málo pravdepodobné, že ďalšia farba bude úplne rovnaká. Pre určenie množstva farby je dobré poznať rozlohu miestnosti a jej svetlú výšku a tiež počet nánosov, ktoré urobíme. Počítajme aj s rezervou, farba ktorá nám zvýši sa upotrebí pri drobných opravách stien.


Môže to znieť paradoxne, no biely nábytok možno považovať za hygienický z dôvodu, že si priam vyžaduje údržbu. Opticky vynikne na farebnom pozadí. Detský nábytok FUNDI.


Najprv štetec, potom valček – aj napriek tomu, že nanášanie valčekom je jednoduchšie a aj výsledok je estetickejší, v rohoch a pri okrajoch je nezameniteľným pomocníkom štetec. Pri maľovaní najskôr nanesiem farbu kvalitným štetcom v rohoch, pod stropom, nad dlažbou či okolo okien a dverí a až potom použijeme valček, čím docielime hladký, rovnomerný povrch.


Po zdolaní prípravnej fázy nám zostáva už „len" namočiť štetec do farby a dať sa do maľovania. No čas venovaný príprave sa nám vráti či už počas samotnej práci, ktorá nám pôjde rýchlejšie bez vážnejších komplikácií, ale najmä vo výsledku, ktorý poteší aj osvieži náš domov.


zdroj: freshome